Praha - Bývalý premiér Miloš Zeman inicioval podání trestního oznámení na bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka (SZ) kvůli situaci na Šumavě v boji proti kůrovci. Zeman to v úterý oznámil novinářům.
Řešení situace na Šumavě je podle Zemana sice radikální, ale ne nemožné. "Zrušit šumavský národní park, tomu z legislativního hlediska nic nebrání, to může udělat vláda," prohlásil Zeman. Vojenské lesy, které by park podle Zemana převzaly, by byly lepším hospodářem než "doslova zločinné vedení šumavského národního parku", jak expremiér popsal současný stav.
"Vycházím z toho, že navštívit Šumavu a nedělat nic je málo," řekl Miloš Zeman. Byť podle svých slov nikam nekandiduje, tak se na rozdíl od žabomyších sporů našich politiků zabývá aktuálními problémy. Zeman rovněž novinářům připomněl, že je velký milovník lesů. "Právě proto jsem podnikl dva konkrétní kroky. Otevřeným dopisem se jako expremiér obrátil na prezidenta, předsedy obou parlamentních komor, současného předsedu vlády, aby v dané věci něco udělali," prohlásil Zeman.
"Poprosil jsem také Miroslava Kříženeckého, aby podal trestní oznámení jednak na bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka a jednak na současného ředitele Národního parku Šumava," prohlásil Miloš Zeman s tím, že to nebylo urychlené gesto po pádu vlády. "To se připravovalo již před pádem vlády, takže to není kopání do mrtvol," řekl Zeman.
Expremiér novinářům řekl, že byl více než ochoten vyslechnout jak představitele parku, tak zastánce regenerace lesů klasickou cestou. "Rád bych zdůraznil, že se nejedná pouze o kůrovce, ale o Šumavu jako takovou," řekl Zeman s tím, že vesnice, které nepatří do Šumavského národního parku, vzkvétají. Ale ty druhé, které se nacházejí na území parku, degenerují.
Zeman se pohoršoval nad tím, že park zakazuje například výstavbu silnic, lanovek a staví se proti cestovnímu ruchu. "Lidé pak jezdí do Rakouska, kde tato infrastruktura funguje," prohlásil expremiér.
Podle bývalého ministra průmyslu Miroslava Grégra je nutné zastavit experiment, který kůrovcovou kalamitu řeší "samoléčbou". Varoval před možnou žalobou ze strany Rakouska, které by po Česku mohlo požadovat náhradu škody způsobené kůrovcem rozšířeným z české strany.
Národní park naopak tvrdí, že desetiletý průzkum prokázal správnost nezasahování proti kůrovci, se kterým si podle přírodovědců les sám poradí.
Existují dvě odlišné koncepce - zda stromy napadené kůrovcem kácet, nebo je nechat volně uschnout. První zastávají šumavští starostové, většina politiků a lesníků. Druhou například Strana zelených, ekologické organizace a současná správa národního parku. Starostové se obávají toho, že ztratí pravomoci v rozhodování o nakládání s parkem.
Do sněmovny v úterý tři desítky starostů předalo šéfovi dolní komory Miloslavu Vlčkovi petici "Zachraňme Šumavu", která poslance vyzývá k boji proti kůrovci. Správce parku podle starostů situaci zlehčuje a nechá umřít až 200 tisíc metrů krychlových dřeva. Škodu starostové odhadují na 16 až 30 miliard korun, řekli. Petici podepsalo 8800 lidí. Novinářům řekli, že na správce parku podali dvě žaloby za škody způsobené kůrovcem.
Starostové se bojí šíření kalamity do obecních lesů, případně toho, že pahýly uschlých stromů odradí návštěvníky parku. "Jsme znepokojeni situací na Šumavě, kde odumírají největší plochy lesů ve střední Evropě. Lesní ekosystémy v Národním parku Šumava jsou devastovány a zcela ponechány napospas kůrovci. Výsledkem jsou stále se rozšiřující tisíce hektarů suchých lesů a zbytečně vznikající stovky hektarů holin," píšou v petici. Upozorňují, že je nyní kůrovcem bezprostředně ohrožen i prales v lokalitě u Pramenů Vltavy, kde rostou až 400 let staré stromy.
Šumavský národní park tvoří s Národním parkem Bavorský les největší souvislý areál smrčin ve střední Evropě. Na Šumavě jsou smrkové horské lesy staré více než 150 let kolem hory Poledník nebo Březník, v oblasti Tříjezerní slatě nebo u pramenů Vltavy.
21. listopadu 2024 21:05
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Související
Duda v Polsku schytává nálož kritiky za účast na Zemanově oslavě
Miloš Zeman má osmdesátiny. Slavit bude na Hluboké, dorazí Fico či Babiš
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Na lince metra C je výluka. Jezdí se náhradní tramvajovou dopravou
před 1 hodinou
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).
Zdroj: Libor Novák