Výměna ministrů: Němeček a Dienstbier končí ve vládě. Kdo je nahradí?

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes telefonicky hovořil s prezidentem Milošem Zemanem, brzy se s ním sejde i osobně. Na programu jejich jednání budou avizované změny ve vládě. V kabinetu skončí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

Na Němečkovo místo Sobotka navrhuje ředitele Fakultní nemocnice Motol Miloslava Ludvíka, lidskými právy a legislativou chce pověřit poslance Jana Chvojku.

O svých záměrech dnes Sobotka informoval Zemana telefonicky, změny předtím představil i širšímu vedení ČSSD. Končícím ministrům poděkoval. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček nechtěl pro ČTK komentovat, zda Zeman s odvoláním ministrů souhlasí. "Pokud jde o J. Dienstbiera, dlouhodobý názor pana prezidenta je znám," napsal v SMS zprávě Ovčáček.

Sobotka zdůraznil, že ministři neodcházejí, protože by měli problémy nebo skandály. "Chci jim poděkovat za práci, kterou tři roky ve prospěch České republiky odváděli, ale prostě chci, aby ten kurz sociální demokracie byl zřetelnější, aby vládní tým byl kompaktní a vláda byla výkonná až do samého konce volebního období," uvedl Sobotka.

Němeček pro ČTK uvedl, že personální změny jsou v kompetenci premiéra. "Ponese za ně plnou odpovědnost," uvedl Němeček. V pondělí před schůzkou se Sobotkou ministr uvedl, že nepovažuje za důležité, zda právě on skončí. Dodal, že důležité je to, jak z aktuální situace vyjde ČSSD.

I Dienstbier v prohlášení uvedl, že složení vládního týmu je výsostnou pravomocí předsedy vlády. "Jeho rozhodnutí respektuji, i když mě mrzí, že budu muset předávat rozdělanou práci svému nástupci místo toho, abych mohl dokončit její projednávání v Parlamentu," poznamenal.

Za významný úkol, který bude potřeba dotáhnout, Dienstbier považuje novelu zákona o veřejném ochránci práv, která dá například ombudsmanovi pravomoc podávat antidiskriminační žalobu ve veřejném zájmu.

"Koho pan premiér pověří výkonem funkce ministra pro lidská práva, ten si bude muset vybrat, zda bude agendu prosazovat aktivně, a přicházet kvůli tomu třeba i o body na žebříčcích popularity," dodal Dienstbier.

Reakce jsou rozpačité

"Sobotkův pokus o povolební stabilizaci ČSSD je hotov. Jen si lámu hlavu, jakou jinou dynamiku uvidí voliči, hlavně ti noví, po nichž Bohuslav Sobotka volá," reagoval na zprávu politolog Lukáš Jelínek.

"Bohuslav Sobotka provedl kosmetické změny, vyměnil dva své ministry a prý bude vyvíjet tlak na ANO a KDU. Babiš a Bělobrádek se již určitě bojí," komentoval výměnu ve vládě předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Jeho stranický šéf to vidí podobně. "Výměna ministrů necelý rok před konáním parlamentních voleb je jen marketingovým trikem pro voliče. Žádný nový ministr ve svém rezortu nebude pár měsíců před volbami schopen téměř nic prosadit. Otázkou zůstává, zda to vlastně vzhledem k vládnutí současné vlády není dobře. Výměna ministra zdravotnictví navíc znejišťuje občany v situaci, kdy není jasné, zda bude příští rok zajištěno provozování letecké záchranné služby. Změnit by se měla zejména vládní politika podpory velkých společností na úkor malých podnikatelů a živnostníků. Česká republika si zaslouží vládu, která současný hospodářský růst využije ke zlepšení života občanů," uvedl v prohlášení Petr Fiala.

"ČSSD se podle všeho snaží prát špinavé prádlo. Výměna ministrů jako reakce na volební neúspěch je vším, jen ne skutečnou změnou. Samozřejmě Jiří Dienstbier dělá dlouhodobě politiku jasně proti zájmům této země a odvolán měl být již dávno. Během svého vládního působení nic neudělal, brzdil přímou demokracii a jeho postoj k některým neziskovým organizacím, byl podivný. Ministr Němeček naproti tomu nevyřešil financování zdravotnictví a tak bychom mohli pokračovat," uvedl místopředseda Úsvitu Marek Černoch.

Připomíná, že odpovědnost za vládní politiku nesou všichni ministři. "ČSSD tímto krokem dává jasně najevo svou kritickou situaci uvnitř strany. Dává jasně najevo personální neshody, které v ní panují. A především dává najevo svou neschopnost vyřešit její současnou situaci. Proto se uchyluje k nepromyšlenému a zmatečnému kroku, který působí jako vnitrostranické divadlo. Nicméně i přesto doufám, že noví ministři udělají alespoň trošku pořádek," dodává.

Další reakce server EuroZprávy.cz shání.

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka Svatopluk Němeček Jiří Dienstbier ml.

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 3 hodinami

před 10 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

Ženíšek půjde na Hrad. Fiala odešle návrh na jeho jmenování ministrem

Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek odešle návrh na jmenování poslance Marka Ženíška (TOP 09) ministrem pro vědu, výzkum a inovace na Pražský hrad. Ženíšek má ve vládě nahradit Helenu Langšádlovou, která již podala demisi a v kabinetu skončila. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy