Čeští politici na Castrův pohřeb nepojedou. Na Kubě zazněly salvy, konají se piety

Praha/Havana - Čeští politici se nezúčastní nedělního pohřbu Fidela Castra, který zemřel v pátek ve věku 90 let. Kubánci mají do úterý možnost rozloučit s bývalým vůdcem v monumentálním památníku národního hrdiny Josého Martího na havanském náměstí Revoluce.

Ministerstvo zahraničí ČR o víkendu vyjádřilo soustrast Castrově rodině, zároveň však uvedlo, že se Česká republika rozcházela s Fidelem Castrem v pohledu na vývoj ve světě. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš sdělil, že komunistickým představitelům brání v cestě na Castrův pohřeb povinnosti spojené s jednáním Poslanecké sněmovny.

V 09:00 místního času (15:00 SEČ) zazněla první z řady dělostřeleckých salv na počest tohoto revolučního vůdce. Poté až do 18:00 místního času každou hodinu zazní jedna salva. Od úterý do soboty bude přes den dělostřelba v hodinovém taktu pokračovat a v neděli vojáci opět vypálí 21 salv.

Ačkoli vzpomínkové akty formálně začínají dneškem, vlajky na ostrově jsou již od soboty staženy na půl žerdi. V rámci devítidenního státního smutku, který vyvrcholí v neděli, jsou zrušeny koncerty i sportovní klání, zavřené jsou diskotéky a platí zákaz prodeje alkoholu.

Psali jsme:
Komunismus? Fetiš násilí a cesta do bídy. Vlivný poradce komentuje smrt Castra Útok na Junckera: Castro že byl hrdina? Tak se podívejte...  

Pieta v Havaně vyvrcholí v úterý, kdy je na náměstí Revoluce plánováno velké shromáždění a mše. Poté urnu čeká 900 kilometrů dlouhá pouť do Santiaga, která potrvá čtyři dny. Cesta bude v opačném směru kopírovat Fidelovo revoluční tažení ze Santiaga do Havany v roce 1959.

Další pietní akt je ohlášen na sobotu na santiagském náměstí Antonia Maceoa, bojovníka za kubánskou nezávislost. Smutek uzavře v neděli ráno pohřeb na hřbitově Svaté Ifigenie v Santiagu.

Ne všichni na Kubě ale smrt Fidela využívají k rozjímání a k pietě. Jistý dvacetiletý student citovaný agenturou AP prohlásil, že volno chce využít raději k přípravě na závěrečné zkoušky. Skonu dlouholetého vůdce využívají i prodejci novin, kteří sobotní vydání oficiálního komunistického listu Granma s oznámením o úmrtí nabízejí turistům podle stanice France24 v přepočtu za 250 korun. To je 250násobek běžné ceny, která činí jedno peso.

Třídenní smutek za Castra vyhlásila komunistická Severní Korea, která v zemi stáhla vlajky na půl žerdi.

Související

Fidel Castro Rozhovor

Castro se chopil moci před 65 lety. Kubánský režim má neuvěřitelnou schopnost redefinovat se v zájmu přežití, uvádí Březinová

Před pětašedesáti lety, 16. února 1959, se předsedou vlády na Kubě stal Fidel Castro. Právě on byl klíčovou postavou revoluce, která krátce předtím svrhla diktátora Fulgencia Batistu. Hlavní motivací tehdejších změn byla touha kubánské společnosti po naplnění skutečné nezávislosti země, domnívá se Kateřina Březinová v rozsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanistka působící na Metropolitní univerzitě v Praze také připomněla, že Castro v této době odmítal, že by byl komunistou – k ideologii marxismu-leninismu se přihlásil později. Odbornice na Latinskou Ameriku však problematizuje interpretaci, že se tak stalo pouze pod vlivem probíhající studené války, byť špatné vztahy mezi Kubou a Spojenými státy v orientaci Castrova režimu na Sovětský svaz podle ní sehrály svou roli.

Více souvisejících

Fidel Castro Kuba ministerstvo zahraničí

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy