V Senátu je rušno kvůli pročínskému prohlášení. Nešlo o servilitu, dušuje se Zaorálek

Praha - Podle šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka (ČSSD) neznamenalo pročínské prohlášení opouštění českých hodnot a principů. Nejvyšší ústavní činitelé včetně prezidenta Miloše Zemana prý jen potvrdili dohodnuté vazby a vztahy s Pekingem. Dokument hájil také předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD)

Prohlášení připravené ministerstvem zahraničí se odvolává na česko-čínské strategické partnerství a konstatuje, že nedávné schůzky některých českých politiků včetně vládních lidovců s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou "nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky".

"Prohlášení samotné nemá v sobě vlastně nic jiného než potvrzení formulací, které už byly deklarované v minulosti. Tady se mluvilo o servilitě, pro mě to bylo spíš dát najevo, že držíme slovo," prohlásil dnes Zaorálek v Senátu při debatě o české zahraniční politice vůči Číně.

Podle předsedy senátorského klubu Starostů Jana Horníka by vztahy měly být založeny na vzájemném respektu. "Tolerance není o podlejzání," řekl Horník.

Senátoři za ČSSD by mohli podpořit usnesení, které k pročínskému prohlášení čtyř ústavních činitelů, navrhli jejich kolegové za KDU-ČSL a hnutí Starostové a nezávislí (STAN).

Psali jsme:
Sobotka odmítá hysterii: Cizina Česko respektuje, Čína je důležitý partner Pročínské prohlášení? Nejvyšší politici ČR sehráli úlohu kusu hadru, píše slovenský list  

K debatě o pročínském prohlášení, pod které se podepsal i Štěch, je předložen také návrh usnesení z dílny ODS. Od prohlášení se distancuje a říká, že šlo o vyjádření osobního názoru Štěcha, a ne o názor celého Senátu.

"Podle mého názoru návrh starostů a KDU-ČSL je vyvážený a já osobně budu prosazovat, abychom jej přijali a schválili," uvedl místopředseda klubu Radko Martínek (ČSSD).

Lidovci a senátoři za STAN v usnesení připomínají, že Senát v minulosti pověřil všechny své představitele, aby při mezinárodních jednáních aktivně vystupovali na obranu lidských práv obyvatel Číny a Tibetu. Zároveň vyzývá vládu, aby respektovala koncepci zahraniční politiky z loňského roku a své programové prohlášení, v kterém se zavazuje usilovat při zahraniční politice o co nejširší shodu a spolupráci s prezidentem republiky a Parlamentem ČR.

"Naším cílem určitě nebylo jakékoli podbízení se Číně. Nic jiného, než v minulosti bylo řečeno, jsem tam neřekli, žádná jména jsme nepoužívali a konkrétně jsme nikoho nenapadali," prohlásil předseda horní komory. "Formu bych asi dneska také volil jinou, na obsahu nevidím v zásadě nic špatného, protože odpovídá předchozím prohlášením a smlouvám, které byly přijaty," dodal.

Další ze senátorů ODS Jiří Oberfalzer označil prohlášení za "demonstraci oddanosti dálněvýchodní komunistické říši".

Související

Jakub Kulhánek

Novým ministrem zahraničí se má stát Kulhánek. Zaorálek zůstává ve funkci

Lubomír Zaorálek (ČSSD) zůstane ministrem kultury. Na jeho přání o tom dnes večer rozhodlo grémium strany. Na pozici ministra zahraničí sociální demokracie navrhne náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka. Po jednání užšího vedení strany o tom informoval novináře ve Sněmovně statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Více souvisejících

Lubomír Zaorálek Senát ČR Milan Štěch

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy