Chcete platy jako v Německu? Zítra to zařídím, ale nebude se vám to líbit, vzkazuje senátor Kubera

Praha – Senátor ODS a primátor Teplic Jaroslav Kubera se pro server EuroZprávy.cz rozpovídal nejen o přebytku státního rozpočtu, ale také třeba o nově vzniklém Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran. A kritikou rozhodně nešetřil.

Senátor se nejprve zastavil u přebytku rozpočtu. „Když bych to uvedl na příkladu – rodina má dluhy a tatínek dostane mimořádnou odměnu ve výši 60 tisíc. Tak co s ní udělá? No, V Čechách ji většinou utratí na Vánoce, normálně by ale měl zaplatit větší splátku, pokud mu to úvěr dovolí. Když má země zhruba 1 bilion 830 miliard korun dluh, tak mluvit o přebytku je směšné. Ale to v podstatě nikoho nezajímá. Ještě k tomu máme ony úžasné záporné úroky. A do toho se projevilo, že měly být vydány dluhopisy a nebyly vydány. S těmi penězi se dá krásně čarovat a pan ministr to umí naprosto dokonale stahovat a přetahovat, aby se v tom nikdo nevyznal,“ okomentoval práci ministra financí financí Andreje Babiše.

Psali jsme: Miliardy pro důchodce? Vláda se hádala o přebytek rozpočtu  

„Sněmovna si nechala vzít právo, aby o tom věděla. Kdysi jsem se ptal všech ministrů, jestli vůbec vědí, kolik je vydáno dluhopisů a s jakou splatností. Podle mě to ani nevědí. Pořád jen vydávají a vydávají. Vytloukají klín klínem. Když se zeptáte, kdy začneme splácet jistinu státního dluhu, tak nikdy. Vytahujeme se tím, že dobře obsluhujeme úroky, ale ne tím, že splácíme. Protože nesplácíme. Nehledě na to, že je to špatný příklad pro lidi, kteří si říkají – když to prochází státům, tak proč by to neprošlo nám. Vždycky se najde nějaký hodný Dienstbier, který nám to nějak odpustí. A ti pitomci, co dluhy nedělají, to za nás zaplatí. Jestli nás něco přivede ke konfliktu, nebude to podle mě Sýrie ani Írán, ale budou to dluhy, protože jednou ta bublina musí prasknout a zjistí se, že dál už to nejde. Pořád kvantitativně uvolňujeme, což je pro centrální banky snadné,“ domnívá se Kubera.

Psali jsme: Stát neví co s penězi? Ptali jsme se, jak naložit s desítkami miliard, a nestačili jsme se divit  

V souvislosti s šedesátimiliardovým přebytkem, o jehož osudu vláda ještě nerozhodla, se pozastavil také u nového Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran. „My jsme teď přece zřídili úžasný úřad, který má jen šéfa, ale ne úředníky nebo další členy. Ty budeme za velkého halasu volit příští týden. Ten úřad přece vůbec není schopen nic kontrolovat. Já bych mu dal otázku, jak bude kontrolovat vládu, která na jedné straně nechává zavřít člověka někde v Bílině, který uplácel Romy tím, že jim dal dvě stovky, aby jej šli volit, ale na druhé straně vláda uplácí v miliardách úředníky, učitele, lékaře. Pan ministr vnitra říkal, že přidá policistům,“ ptá se politik.

Sám prý nemá nic proti tomu, aby se přidávalo. „Lidé chtějí mít platy jak v Německu? Já bych to dokázal zítra. Jenže pak by to nebyly jen platy jako v Německu, ale i nájmy jako v Německu, pojištění jako v Německu – ale to by se jim už nelíbilo. Média neustále melou stejnou debilní větu, že většina národa nedosáhne na průměrnou mzdu. No, nedosáhne. Protože když na ni dosáhne, tak se zvýší minimální mzda a zase na ni nedosáhne. A nikdo není ochotný lidem vysvětlit, že to není ostuda. Lidé často říkají, že by chtěli alespoň průměrnou mzdu a že budou celkem spokojení. To nemá konce,“ varuje senátor.

Psali jsme: Zemanovy vlky plky o migrantech. A příliš korektní a neschopná EU jen předstírá, že něco dělá. Senátor Kubera nám prozradil pár pikantností Z EU přichází hovadiny, Dienstbier nemá dlouhý život. A válka? Senátor Kubera rázně varuje Čechy  

Pak přidal i další vzkaz pro šéfa státní kasy. „Panu ministrovi by se taky mělo říct, že kdyby nepočítali peníze z Evropské unie, tak by na tom rozpočet byl daleko hůř. Ale oni nepočítají náklady – to, že něco dostáváme z unie, to je moc pěkné, ale kolik musíme platit za ta zhovadilá nařízení a směrnice, která přichází z EU a která musíte zasazovat do našich zákonů? To stojí obrovské peníze. Má někdo spočítané, jaké jsou na to náklady? A jak by byly malé, kdybychom nemuseli tyhle věci plnit? Pak bychom dotace nepotřebovali, protože by nám stačilo, co máme," domnívá se.

Podobné věci se ale podle něj dějí v Česku i v menším měřítku. „To je, jako když chtěl Kalousek nebo někdo zrušit stravenky – to byla málem celonárodní revoluce. Lidem totiž nikdo neřekne smutnou pravdu, že aby mohli dostat stravenky za 50 korun, tak jim někdo musí 100 korun sebrat. To je systém tohoto státu – on vám 100 korun sebere, 50 vrátí a vy milujete vládu a pořád ji volíte, protože vám dává dárky. Ale nic vám nedávají, nic. Oni totiž nic nemají. Mají jen to, o co nás odrbou. Samozřejmě nám ty peníze nechtějí nechat, protože bychom si mohli koupit něco, co nechtějí, abychom si kupovali. A hlavně bychom se mohli rozhodovat. Ale oni nás mají rádi, tak rozhodují za nás, a to je nám příjemné. A to je smutné. Tak můžete pořád nadávat na ty nahoře, že udělali něco špatně,“ dodal pro EuroZprávy.cz Kubera.

Související

Jaroslav Kubera

Jaroslav Kubera zemřel před třemi lety. Senátoři dnes uctili jeho památku

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) společně s dalšími členy senátorského sboru uctil na nádvoří Valdštejnského paláce památku svého předchůdce Jaroslava Kubery (ODS). Pietního aktu u lavičky, která byla pojmenována po bývalém šéfovi horní komory, jenž zemřel před třemi lety, byla přítomna také vdova Věra Kuberová s dcerou.
Jaroslav Kubera

V Lounech odhalili pamětní desku Jaroslava Kubery

Na rodném domě bývalého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) dnes odhalila jeho manželka Věra pamětní desku. V příštím týdnu by Kubera, který zemřel náhle před dvěma lety, oslavil 75 let. Dlouholetému primátorovi Teplic a senátorovi za Teplicko loni město udělilo čestné občanství.

Více souvisejících

Jaroslav Kubera státní rozpočet Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy