Koaliční vláda funguje i přes střet kultur. Babiš je zvyklý rozhodovat sám, tvrdí Sobotka

Praha – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tvrdí, že jeho vláda stále funguje – a to díky koaličním partnerům i navzdory nim. Šéf vlády to dnes řekl ČTK v bilančním rozhovoru u příležitosti blížícího se tříletého výročí od jmenování kabinetu.

Mezi sociální demokracií a hnutím ANO došlo podle Sobotky v koalici ke střetu kultur, předseda hnutí ANO Andrej Babiš totiž z podnikání není zvyklý hledat kompromisy, ale rozhodovat sám. „Rozhodně jsme si ve vládě museli řadu věcí vynutit a vybojovat, ať už šlo třeba o valorizaci penzí nebo zvyšování minimální mzdy. Je to důsledkem toho, že jsme byli hodně neústupní," řekl Sobotka.

Ze svého dřívějšího působení v roli ministra financí vlády Vladimíra Špidly si Sobotka vzal například poučení, aby strana ve sporech s partnery vystupovala sebevědomě, uvedl.

Podle Sobotky pomohl ČSSD asertivní přístup v prosazování toho, na čem se strany shodly v koaliční smlouvě. „Já si myslím, že Andrej Babiš ve skutečnosti není moc zvyklý se s někým domlouvat. Jak řídil dlouhé roky Agrofert sám a o všem sám rozhodoval, tak pro něj byla docela šok ta potřeba dohody, širší spolupráce," uvedl.

Ani tyto rozdílné přístupy a povahy ale podle něj nezabránily vládě v prosazení velké části programu. „Byla to určitá i srážka kultur v rámci koalice. Jsem rád, že to vláda přežila," uvedl. Až kabinet po podzimních volbách do Sněmovny skončí, měl by zemi předávat dalšímu ve výrazně lepší situaci, než v jaké ho na začátku roku 2014 přebíral, tvrdí.

Koaliční konflikty podle Sobotky utlumilo i to, že jsou si strany programově blízké. Připomněl, že ČSSD šla do vlády z opozice, lidovci nebyli ve Sněmovně vůbec, ANO prakticky vstupovalo do politiky – i proto měly strany podobně kritický pohled na to, co se v ČR před rokem 2013 dělo. Předchozí pravicové vlády podle Sobotky oslabovaly vnitřní války, současná vládní sestava však podle něj rehabilitovala myšlenku koaliční spolupráce.

ČSSD neztratila ani jednou za tři roky nervy a nehrozila odchodem z vlády, řekl Sobotka. ANO podle něj možná zvažovalo pokračování v koalici při loňském sporu o policejní reorganizaci. "Tady musíme počkat na závěry vyšetřovací komise,“ uvedl premiér s tím, že se zatím zdá, že ty věci byly jinak, než je interpretovalo hnutí ANO vůči ČSSD.

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka ČSSD koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy