Grebeníček obvinil české vojáky: Máte podíl na popravách a zabíjení

Praha – Miroslav Grebeníček, bývalý předseda KSČM a poslanec za tuto stranu, obvinil ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a vládu, že nutí naše vojáky zabíjet povstalce. Dále podle ČTK tvrdí, že vojáci musí vykonávat mimosoudní popravy.

Grebeníček napsal Karlu Schwarzenbergovi interpelaci, v níž uvedl nejen tato obvinění. Ministr je odmítá, stejně jako ministr obrany Alexandr Vondra.

„Důsledkem nerespektování Ústavy ČR a ženevských konvencí ministerstvem zahraničí, Vámi osobně, a vládou ČR je pak také skutečnost, že příslušníci Armády ČR jsou vysíláni do okupačních a válečných akcí, v nichž jsou nuceni v rozporu s Ústavou ČR mimo řádně vyhlášený válečný stav vykonávat aktivně útočné válečné akce a mimosoudní popravy, akty zabíjení příslušníků hnutí odporu proti okupačním vojskům USA a NATO v Afghánistánu,“ stojí v interpelaci.Schwarzenberga se dále ptá, jestli považuje za správné, „aby nadále příslušníci Armády ČR vykonávali bez schválení parlamentu a bez vyhlášení války nebo bez přihlášení se ke spoluúčasti ve válce útočné akce a mimosoudní popravy občanů cizích zemí žijících na vlastním území.“Schwarzenberg jeho obvinění odmítl a dodal, že naše armáda v místech konfliktů působí podle mezinárodního humanitárního práva. Podle tohoto práva vojáci mohou bojovat proti všem, kteří se účastní nepřátelských útoků.„Ne každé zabití civilisty je však z pohledu mezinárodního humanitárního práva protiprávní,“ dodává v odkazu na to, že obětmi útoků mohou být i civilisté.

Počet vojáků se zvýšíV Afghánistánu v současnosti působí 520 příslušníků české armády. I přes protesty levice se jejich počet od příštího roku zvýší o 200.Většina jich působí v provinčním rekonstrukčním týmu v Lógaru. Podle tiskového odboru ministerstva obrany tam vojáci pracují v rámci koaličních sil ISAF a jejich hlavním úkolem je zajišťovat v místě bezpečnost.

Moralista GrebeníčekKSČM proti navyšování počtu vojáků a jejich posílání do zahraničních misí protestuje pokaždé.Tentokrát interpeloval na vládu pouze Grebeníček, který vstoupil do KSČ už roku 1975. Jeho otec byl vyšetřovatelem Státní bezpečnosti a údajně krutě týral a mučil vyšetřované.

Související

Vojtěch Filip

KSČM změní tváře. Z vedení odejde Filip, ze Sněmovny Grebeníček

Bez ohledu na výsledek říjnových voleb čeká KSČM změna, po šestnácti letech skončí v jejím vedení předseda Vojtěch Filip, mandát poslance nebude obhajovat jeho předchůdce Miroslav Grebeníček, na kandidátku se nedostal předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik. Záměr nekandidovat na mimořádném sjezdu potvrdil Filip spolustraníkům na pátečním zasedání výkonného výboru, řekl ČTK první místopředseda komunistů Petr Šimůnek.
Miroslav Grebneníček /KSČM/

Rodeo ve Sněmovně kvůli církvím: Grebeníček útočil na Senát a Nečasovu vládu

Sněmovna ani dnes nedokončila debatu o návrhu KSČM na takzvané zdanění církevních restitucí, který vetovali senátoři. Poslanci projednávání přerušili kvůli jinému pevně zařazenému bodu o elektronických neschopenkách a už se k němu nevrátili. Marek Benda (ODS) tak nestačil dočíst brožuru, kterou o zdanění státních náhrad církvím za majetek nevydaný v restitucích sepsala pro pražské arcibiskupství skupina ekonomů a právníků.

Více souvisejících

Miroslav Grebeníček Armáda

Aktuálně se děje

před 53 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy