Nové daňové návrhy ČSSD? Vymýšleli je politici, ale ekonomové pláčou, varuje odborník

Praha – Sociální demokraté navrhují ve svém volebním programu zavést čtyři daňové sazby pro daň z příjmu fyzických osob. Sazba by rostla s výší výdělků. Do hrubého měsíčního příjmu 30.000 korun by daň měla být 12 procent, naopak u výdělků nad 50.000 korun měsíčně by daň měla být 32 procent. Progresivní zdanění navrhuje ČSSD i u firem. Sazby daně by podle výše zisku měly být 14, 19 nebo 24 procent.

ČSSD argumentuje tím, že by měly klesnout daně více než 90 procentům zaměstnanců a 99 procentům firem. V současnosti je v Česku u zdanění firem jednotná 19procentní sazba a u příjmů fyzických osob 15procentní.

Jak poukazuje ekonom z Národohospodářské fakulty VŠE Štěpán Křeček, návrh na progresivní zdanění není v evropském kontextu ničím výjimečným. „ČSSD nepřišla s daňovou revolucí a snaží se o úpravu daní dle západoevropského modelu. Tento model však dobře funguje na vyspělých ekonomikách, které sami o sobě generují velké zisky a nepotřebují rychlý ekonomický růst. Naopak v zemích, které se snaží vyspělé ekonomiky dohánět, může progresivní zdanění prohloubit některé problémy,“ varuje v komentáři, který má server EuroZprávy.cz k dispozici.

Připomíná, že se České republika potýká s masivním odlivem kapitálu do zahraničí. „Ročně naše ekonomika přichází o více než 300 mld. Kč. Problém je v tom, že firmy nereinvestují své zisky zpět do České republiky a raději je vyberou a odvezou za hranice. Navrhované progresivní zdanění tento problém ještě prohloubí, vysvětluje ekonom s tím, že pro mezinárodní firmy se Česko stane méně atraktivní a tak přijde o nové investice a ekonomika se začne zadrhávat.

Psali jsme: ČSSD navrhuje zdanění zaměstnanců i firem podle výše příjmů  

„Progresivní zdanění firem je problematičtější než progresivní zdanění fyzických osob. Zatímco u firem riskujeme ztrátu investic, které se přelijí do jiných zemí, u fyzických osob jde hlavně o přerozdělování bohatství mezi lidmi. Návrhy ČSSD jsou navrženy tak, aby si o trochu polepšila většina obyvatel a o hodně pohoršila skupinka nejbohatších. To je politicky pochopitelné. Jako ekonom se však bojím, že nadměrné přerozdělování povede ke ztrátě motivací k práci a ve výsledku se bude snižovat celková produkce ekonomiky,“ uvádí. Návrhy tak podle něj sice mohou zvyšovat sociální smír ve společnosti, ale také mohou snižovat ekonomický výkon.

Přesto Křeček považuje za dobré, že se v České republice začíná vést debata o daňovém systému a jeho výsledné podobě. „Náš systém má řadu chyb a nedostatků a je třeba ho vylepšit. Pozornost by se však v prvé řadě měla věnovat tomu, jak celý systém zjednodušit, aby si každý dokázal spočítat, jaká je jeho daňová povinnost. Zavádění nových daňových pásem povede ke komplikacím. Ty ve výsledku neprospějí nikomu s výjimkou daňových poradců, kteří získají nové klienty,“ dodává ekonom.

Související

Zdeněk Koudelka Rozhovor

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Před čtvrtstoletím, 9. července 1998, uzavřely dvě tehdy nejsilnější tuzemské politické strany Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, známou jako opoziční smlouva. Výsledkem byla jednobarevná vláda vítěze voleb, ČSSD vedené Milošem Zemanem, tolerovaná druhou stranou v pořadí, ODS v čele s Václavem Klausem. Ačkoliv se proti tomuto uspořádání kriticky vymezovaly menší politické subjekty a část veřejnosti i médií, mezi voliči ČSSD a ODS mělo nezanedbatelnou podporu, uvádí v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz politolog a právník Zdeněk Koudelka. 

Více souvisejících

ČSSD Daně Štěpán Křeček

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy