Nové daňové návrhy ČSSD? Vymýšleli je politici, ale ekonomové pláčou, varuje odborník

Praha – Sociální demokraté navrhují ve svém volebním programu zavést čtyři daňové sazby pro daň z příjmu fyzických osob. Sazba by rostla s výší výdělků. Do hrubého měsíčního příjmu 30.000 korun by daň měla být 12 procent, naopak u výdělků nad 50.000 korun měsíčně by daň měla být 32 procent. Progresivní zdanění navrhuje ČSSD i u firem. Sazby daně by podle výše zisku měly být 14, 19 nebo 24 procent.

ČSSD argumentuje tím, že by měly klesnout daně více než 90 procentům zaměstnanců a 99 procentům firem. V současnosti je v Česku u zdanění firem jednotná 19procentní sazba a u příjmů fyzických osob 15procentní.

Jak poukazuje ekonom z Národohospodářské fakulty VŠE Štěpán Křeček, návrh na progresivní zdanění není v evropském kontextu ničím výjimečným. „ČSSD nepřišla s daňovou revolucí a snaží se o úpravu daní dle západoevropského modelu. Tento model však dobře funguje na vyspělých ekonomikách, které sami o sobě generují velké zisky a nepotřebují rychlý ekonomický růst. Naopak v zemích, které se snaží vyspělé ekonomiky dohánět, může progresivní zdanění prohloubit některé problémy,“ varuje v komentáři, který má server EuroZprávy.cz k dispozici.

Připomíná, že se České republika potýká s masivním odlivem kapitálu do zahraničí. „Ročně naše ekonomika přichází o více než 300 mld. Kč. Problém je v tom, že firmy nereinvestují své zisky zpět do České republiky a raději je vyberou a odvezou za hranice. Navrhované progresivní zdanění tento problém ještě prohloubí, vysvětluje ekonom s tím, že pro mezinárodní firmy se Česko stane méně atraktivní a tak přijde o nové investice a ekonomika se začne zadrhávat.

Psali jsme: ČSSD navrhuje zdanění zaměstnanců i firem podle výše příjmů  

„Progresivní zdanění firem je problematičtější než progresivní zdanění fyzických osob. Zatímco u firem riskujeme ztrátu investic, které se přelijí do jiných zemí, u fyzických osob jde hlavně o přerozdělování bohatství mezi lidmi. Návrhy ČSSD jsou navrženy tak, aby si o trochu polepšila většina obyvatel a o hodně pohoršila skupinka nejbohatších. To je politicky pochopitelné. Jako ekonom se však bojím, že nadměrné přerozdělování povede ke ztrátě motivací k práci a ve výsledku se bude snižovat celková produkce ekonomiky,“ uvádí. Návrhy tak podle něj sice mohou zvyšovat sociální smír ve společnosti, ale také mohou snižovat ekonomický výkon.

Přesto Křeček považuje za dobré, že se v České republice začíná vést debata o daňovém systému a jeho výsledné podobě. „Náš systém má řadu chyb a nedostatků a je třeba ho vylepšit. Pozornost by se však v prvé řadě měla věnovat tomu, jak celý systém zjednodušit, aby si každý dokázal spočítat, jaká je jeho daňová povinnost. Zavádění nových daňových pásem povede ke komplikacím. Ty ve výsledku neprospějí nikomu s výjimkou daňových poradců, kteří získají nové klienty,“ dodává ekonom.

Související

Zdeněk Koudelka Rozhovor

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Před čtvrtstoletím, 9. července 1998, uzavřely dvě tehdy nejsilnější tuzemské politické strany Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, známou jako opoziční smlouva. Výsledkem byla jednobarevná vláda vítěze voleb, ČSSD vedené Milošem Zemanem, tolerovaná druhou stranou v pořadí, ODS v čele s Václavem Klausem. Ačkoliv se proti tomuto uspořádání kriticky vymezovaly menší politické subjekty a část veřejnosti i médií, mezi voliči ČSSD a ODS mělo nezanedbatelnou podporu, uvádí v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz politolog a právník Zdeněk Koudelka. 

Více souvisejících

ČSSD Daně Štěpán Křeček

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 4 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Bidenovi záleží na Američanech, shodnou se zahraniční lídři. Jeho rozhodnutí odstoupit oceňují

Zahraniční lídři ocenili šéfa Bílého domu Joe Bidena jako člověka, kterému záleží na americkém lidu. Stalo se tak poté, co v neděli odstoupil z kandidatury u listopadových prezidentských voleb v USA. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy