Zeman na celé čáře vyhrál. Čtenáři EZ by ho zvolili prezidentem drtivou většinou

Praha - Prezident Miloš Zeman minulý týden oznámil svou opětovnou kandidaturu v prezidentských volbách, které proběhnou už za necelý rok. Podle dosavadních průzkumů a tvrzení politologů má zatím nejvyšší šanci post hlavy státu obhájit a své protivníky nechává daleko za sebou. Shodují se na tom i čtenáři serveru EuroZprávy.cz.

Do ankety o volbu prezidenta se na serveru EuroZprávy.cz zapojilo více než 10 tisíc čtenářů a drtivou většinou se vyslovili pro Miloše Zemana. V době uzávěrky článku od nich dostal plných 77 procent hlasů.

Na druhém místě se umístil textař, producent a bývalý spolumajitel sázkové kanceláře Michal Horáček, který si od čtenářů našeho serveru odnesl 19 procent hlasů. Zbylí dva oznámení kandidáti, tedy lékař a občanský aktivista Marek Hilšer a podnikatel Igor Sládek, si odnesli shodně po 2 procentech hlasů. Do ankety nebyl zahrnut bývalý šéf Rusnokovy kanceláře Karel Štogl, o jehož kandidatuře se Češi dozvěděli teprve dnes. 

Zeman vede i další průzkumy

Anketa serveru EuroZprávy.cz zahrnovala pouze ty kandidáty, kteří svou kandidaturu na prezidenta potvrdili. I jiné průzkumy ale Miloše Zemana jasně favorizují. Poslední průzkum společnosti Phoenix online research ukázal, že pro současného prezidenta by hlasovalo 35 procent voličů.

I zde obsadil druhou příčku Michal Horáček, který by si odnesl 11 procent hlasů. Na třetím místě se nachází ministr obrany Martin Stropnický, který svou kandidaturu nepotvrdil, přesto by podle průzkumu získal 9 procent hlasů.

Čtvrté místo zaujímá europoslanec Jiří Pospíšil, který by si vysloužil 8 procent hlasů, a na pátém místě se pohybuje poslanec a předseda SPD Tomio Okamura s 5 procenty hlasů. 4 procenta by získal senátor Jaroslav Kubera, 3 procenta předseda Akademie věd Jiří Drahoš a po jednom procentu Marek Hilšer a Miroslav Sládek. Až na poslední dva jmenované ale nikdo z výše uvedených svou kandidaturu nepotvrdil.

Kandidáti neumí zaujmout

Podle politologů má Zeman pro tuto chvíli svou pozici téměř jistou a nikdo z jmenovaných kandidátů ho nedokáže ohrozit. "Jsem přesvědčen, že "těžká váha", tedy kandidát, který dokáže zaujmout, zatím není. Michal Horáček přesně ukazuje, jaký je problém, když se objeví kandidát příliš brzy, když vede a nevede kampaň, když tomu chybí srozumitelné poselství a ta kampaň začne sama stagnovat. A to se bohužel stává Michalu Horáčkovi. Když bychom jen my dva společně přemýšleli, co je jeho mise, proč kandiduje, v čem by byl odlišný, co jsou jeho témata, tak se o tom těžko přemýšlí, protože to nemá poselství, srozumitelný vzkaz," uvedl pro EuroZprávy.cz politolog Jan Kubáček.

"U ostatních kandidátů mám dojem, že do toho jdou jen s vidinou relativně laciné reklamy, příležitostí být viděn, že se mají šanci dostat do veřejných debat a dát o sobě vědět a pokusit se přetavit ve veřejnou známost nějaký společenský projekt. Být viděn, změřit si úspěch, a podle toho se rozhodnut. Zatím ale nemám dojem, že by šlo o skutečné vyzyvatele Miloše Zemana, spíše mám pocit, že jde o kandidáty do počtu," dodal.

Přesto nemá ani Zeman na růžích ustláno. Podle politologa pro něj bude nejdůležitější vymyslet důvod, proč by měl být dál prezidentem, a co chce této zemi nabídnout v dalších pěti letech, a jestli na to má dostatek energie a zdraví. Naopak pro všechny zbývající protikandidáty bude velmi důležité a náročné dát dohromady podpisy, finance pro kampaň, vymyslet logistiku, vytvořit funkční tým, který bude podporou a hybnou silou kandidáta v regionech. 

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman prezident čr Marek Hilšer Michal Horáček Igor Sládek

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy