Jak by mělo Česko přistupovat k EU po brexitu? Pravice se neshodne

Praha - Podle TOP 09 a ODS je třeba vyjednat s Británií po jejím nadcházejícím odchodu z Evropské unie co nejlepší vztahy. Obě strany se ale rozcházejí v názoru na to, jak by mělo Česko po brexitu přistupovat k unii.

"Je dobře, ze napříč naším politickým spektrem panuje shoda na dvou prioritách - usnadnit život českých občanů ve Velké Británii a zajistit výhodné podmínky pro naše exportéry. Očekáváme, ze vláda bude tyto priority dodržovat," uvedl první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

"Naše vláda by si měla udělat jasno v tom, jakou EU budeme preferovat a kam by měla ČR v unii patřit. TOP 09 tuto vizi má. Musíme být v jádru unie, nikoli čekat na vedlejší koleji," dodal.

"Nejdůležitější teď ale je, aby EU vyjednala s Velkou Británií co nejlepší podmínky budoucí spolupráce, neboť je to i v našem bytostním zájmu. Na britských ostrovech našla řada českých občanů pracovní uplatnění a především je to pro nás mimořádně důležitý exportní trh. Velká Británie odchází z EU, ale zůstává součástí Evropy," uvedl předseda ODS Petr Fiala.

"Neméně důležité je, aby se brexit stal pro EU příležitostí ke skutečným reformám, jinak nemá do budoucna šanci na životaschopnou existenci. Pro Českou republiku je klíčové, aby toho využila k právnímu a politickému zakotvení svých dlouhodobých zájmů v EU, např. vyjednáním výjimek v některých oblastech společné politiky," míní Fiala. "Oznámení o odchodu Velké Británie z Evropské unie je historický okamžik. Unii poprvé opouští silný a úspěšný člen, což by mělo vést především k důkladné sebereflexi o dalším směřování sedmadvacítky. Je vyloučeno, aby Brusel v dalších letech zneužil brexit k dalšímu utahování šroubů centralizace unie," uvedl na webu ods.cz europoslanec Jan Zahradil.

"Nesdílím představy bruselských elit, že Británii je nutné za její rozhodnutí pokutovat a trestat. V zájmu všech evropských států a zejména České republiky je naopak pokračování co nejtěsnějšího partnerství s Londýnem, zejména v obchodní a bezpečnostní oblasti. Náš export je výrazně orientován na Západ a naše firmy jsou subdodavateli významných vývozců do Británie. Životně důležitá je pro nás také transatlantická vazba, kde bude Spojené království i nadále figurovat jako most mezi Spojenými státy a Evropou," doplnil.

Související

Více souvisejících

Brexit Marek Ženíšek (TOP 09) Petr Fiala (ODS) Jan Zahradil ODS Česká republika

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

před 58 minutami

před 1 hodinou

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Roman Červenka během oslav na Staroměstském náměstí Prohlédněte si galerii

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Počasí

Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat

Téměř až do Vánoc vidí aktuálně meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a slibují střídání chladnějších a teplejších epizod v nadcházejících dnech a týdnech. Připravit se máme také na první významnější sněhové srážky. 

včera

včera

Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo

Dramatické chvíle se v uplynulých dnech odehrály na hradu Windsor, kde tou dobou pobývali princ William a princezna Kate se svými dětmi. Do areálu totiž pronikli kriminálníci, kterým se navíc podařilo uniknout, aniž by byli dopadeni. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy