Obchod s vojenským materiálem? Sněmovna patrně novelu zpřísní

Praha - Sněmovna možná zpřísní novelu, která má platnost povolení k zahraničnímu obchodu s vojenským materiálem omezit pouze na dobu maximálně pěti let. Poslanci z výboru pro obranu chtějí mimo jiné omezit lhůtu, v níž by se ministerstva vnitra, zahraničí nebo obrany měla k obchodu vyjádřit, na maximálně půldruhého měsíce. Novelu by měla dolní komora projednávat na nadcházející schůzi.

Poslanec ČSSD Antonín Seďa by chtěl zákonem obchodníkům se zbraněmi umožnit, aby se proti zrušení licence k obchodu se zbraněmi mohli do 15 dnů odvolat k soudu. Žadatel o povolení by měl nově předložit také vlastnickou strukturu své firmy.

Novela, kterou vláda předložila už před dvěma lety, má ministerstvům vnitra a obrany umožnit se souhlasem kabinetu nejen nakupovat, ale nově i prodávat vojenský materiál bez účasti prostředníků. Ministerstvo průmyslu a obchodu jim k tomu vydá licenční potvrzení. Možnost přímého prodeje Parlament schválil už v roce 2011.

Omezení platnosti licence na maximálně pět let má podle vlády pomoci zlepšit přehled o uskutečněných obchodech. Za licence se také budou platit vyšší správní poplatky. Dosavadní licence však zůstanou v platnosti za podmínek, za nichž byly vydány. Také povolení k zahraničnímu obchodu s vojenským materiálem se budou vydávat na dobu pěti let. Povolení je zapotřebí k obchodní činnosti, licence je nutná hlavně pro vývoz nebo dovoz materiálu ze zemí mimo EU.

Změny zákona mají zlepšit kontrolu obchodování s vojenským materiálem. Za obchodování bez patřičného povolení bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Držitelé povolení budou mít nově také povinnost informovat stát o dovozu vojenského materiálu z jiných členských států EU, aby stát získal o těchto transferech lepší přehled.

Související

Více souvisejících

zbraně Antonín Seďa Poslanecká sněmovna zákony ministerstvo obrany ministerstvo zahraničí firmy

Aktuálně se děje

včera

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

včera

Aktualizováno včera

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy