Odpůrci Zemana chtějí parlamentní volbu prezidenta. Preferují loutku politických stran, zaznívá ze SPO

Praha - Podle místopředsedy Strany práv občanů (SPO), jejímž čestným předsedou je současný prezident Miloš Zeman, chtějí jeho protikandidáti prezidenta sjednotitele. Sjednocující element prý navíc většinou prosazují ti, kteří se nikdy nesmířili s přímou volbou prezidenta.

První místopředseda SPO Marian Keremidský chápe jako samozřejmé, že v přímé prezidentské volbě se podporovatelé poraženého kandidáta budou smiřovat s porážkou poněkud obtížněji. Příkop, který vznikne na základě většinového systému volby prezidenta, místopředseda vnímá smířlivě. Vadí mu však, když někteří protikandidáti Zemana apelují na to, že prezident by měl sjednocovat, což dle nich současná hlava státu nedělá.

Výroky o sjednocování vnímá Keremidský jako útočení na Zemana. „Protikandidáti zapomínají dodat, že prezident se těší stále větší podpoře občanů a na jeho stranu se přidávají i jeho tehdejší nevoliči,“ uvedl na stránkách SPO. Právě k poměrně vysoké důvěře prezidenta se nedávno vyjádřil i novinář a moderátor Vladimír Kučera o čemž informoval server EuroZprávy. Podle CVVM nadpoloviční většina respondentů chová důvěru vůči prezidentskému úřadu.

Místopředseda SPO dodává, že slova o nesjednocujícím Zemanovi vypouštějí ti, kteří se nesmířili s přechodem od parlamentní k přímé volbě hlavy státu. „Prezident volený Parlamentem je totiž přesně to, co těmto kritikům chybí. Prezident, který je loutkou politických stran a jejich zákulisních dohod,“ podotýká.

Podle něj je prohlašování protikandidátů o sjednocování klišé. Spojení „sjednocovat společnost“ si prý protikandidáti vykládají zcela jinak. „Budeme vždy a ve všem poslouchat politické strany a staneme se postupně pouhými kladeči věnců,“ ironicky vysvětluje význam spojení, jak ho podle něj chápou Zemanovi soupeři. Úvahu uzavírá přesvědčením, že takovou roli by Miloš Zeman rozhodně neplnil.

Historicky první přímá volba prezidenta proběhla v roce 2013 a zvítězil v ní Miloš Zeman proti tehdejšímu předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi. Do té doby byl prezident volen oběma komorami Parlamentu.Volba byla zpravidla tajná s výjimkou volby v roce 2008, kdy zvítězil Václav Klaus. Parlamentní volba vzbuzovala mnohé kritiky, zejména kvůli údajnému obchodování s hlasy.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman strana práv občanů Jiří Drahoš Karel Schwarzenberg Václav Klaus

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy