Odpůrci Zemana chtějí parlamentní volbu prezidenta. Preferují loutku politických stran, zaznívá ze SPO

Praha - Podle místopředsedy Strany práv občanů (SPO), jejímž čestným předsedou je současný prezident Miloš Zeman, chtějí jeho protikandidáti prezidenta sjednotitele. Sjednocující element prý navíc většinou prosazují ti, kteří se nikdy nesmířili s přímou volbou prezidenta.

První místopředseda SPO Marian Keremidský chápe jako samozřejmé, že v přímé prezidentské volbě se podporovatelé poraženého kandidáta budou smiřovat s porážkou poněkud obtížněji. Příkop, který vznikne na základě většinového systému volby prezidenta, místopředseda vnímá smířlivě. Vadí mu však, když někteří protikandidáti Zemana apelují na to, že prezident by měl sjednocovat, což dle nich současná hlava státu nedělá.

Výroky o sjednocování vnímá Keremidský jako útočení na Zemana. „Protikandidáti zapomínají dodat, že prezident se těší stále větší podpoře občanů a na jeho stranu se přidávají i jeho tehdejší nevoliči,“ uvedl na stránkách SPO. Právě k poměrně vysoké důvěře prezidenta se nedávno vyjádřil i novinář a moderátor Vladimír Kučera o čemž informoval server EuroZprávy. Podle CVVM nadpoloviční většina respondentů chová důvěru vůči prezidentskému úřadu.

Místopředseda SPO dodává, že slova o nesjednocujícím Zemanovi vypouštějí ti, kteří se nesmířili s přechodem od parlamentní k přímé volbě hlavy státu. „Prezident volený Parlamentem je totiž přesně to, co těmto kritikům chybí. Prezident, který je loutkou politických stran a jejich zákulisních dohod,“ podotýká.

Podle něj je prohlašování protikandidátů o sjednocování klišé. Spojení „sjednocovat společnost“ si prý protikandidáti vykládají zcela jinak. „Budeme vždy a ve všem poslouchat politické strany a staneme se postupně pouhými kladeči věnců,“ ironicky vysvětluje význam spojení, jak ho podle něj chápou Zemanovi soupeři. Úvahu uzavírá přesvědčením, že takovou roli by Miloš Zeman rozhodně neplnil.

Historicky první přímá volba prezidenta proběhla v roce 2013 a zvítězil v ní Miloš Zeman proti tehdejšímu předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi. Do té doby byl prezident volen oběma komorami Parlamentu.Volba byla zpravidla tajná s výjimkou volby v roce 2008, kdy zvítězil Václav Klaus. Parlamentní volba vzbuzovala mnohé kritiky, zejména kvůli údajnému obchodování s hlasy.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman strana práv občanů Jiří Drahoš Karel Schwarzenberg Václav Klaus

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy