Pokud Asad použil chemické zbraně, může ČR odvolat velvyslankyni

Praha - Úterní útok toxickým plynem si v syrském městě Chán Šajchúnu podle různých zdrojů zatím vyžádal 72 až 100 obětí. Pokud se prokáže, že je za něj odpovědný režim prezidenta Bašára Asada, byla by podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka na místě "razantní reakce".

Šéf české diplomacie to řekl v Bruselu s tím, že v takovém případě by jednou z variant na pořadu dne bylo i stažení české velvyslankyně v Damašku Evy Filipi. Česká republika je jedinou zemí EU, která své velvyslanectví v Damašku zachovala i po vypuknutí občanské války.

Český ministr dnes upozornil, že stále není přesně jasné, co se skutečně stalo. "To, co se stalo v Idlibu, je otřesná věc. Je to zločin, na který člověk těžko hledá slova," řekl Zaorálek. Případné použití chemických zbraní podobným způsobem považuje za něco "nepředstavitelného a šíleného".

Syrská opozice tvrdí, že na město útočila buď syrská armáda, nebo Rusko a letadla shodila toxický plyn. Moskva i Sýrie takový útok popírají a uvádějí, že plyn pocházel z exploze chemického skladu rebelů, který bombardovala syrská vládní letadla. Což zase odmítají povstalci.

Zaorálek řekl, že by byl rád, kdyby se rada dokázala shodnout na potřebě zahájit vyšetřování a zjistit, kdo je za útok odpovědný. Požádal české tajné služby, aby případně poskytly informace ze svých vlastních zdrojů a spolupracovaly se zahraničními partnery.

Útok podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese dokládá potřebu vyvinutí tlaku na strany sedmiletého syrského konfliktu, aby konečně pochopily, že je třeba jej ukončit. "Je třeba zajistit, že v Astaně se prosadí skutečné příměří, že v Ženevě se skutečně posunou mírové rozhovory směrem k politickému řešení," podotkl. Mezinárodní společenství musí též efektivně pomáhat obyčejným Syřanům, kteří trpí nejvíce ať už v Sýrii či jako uprchlíci v okolních zemích.

Související

USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

Rok od amerického útoku na Sýrii: Co se od té doby změnilo? A co bude dál?

Před rokem Spojené státy zahájily svůj první vojenský útok proti syrskému režimu. Mnozí předpokládali, že půjde o krok, který by mohl zásadním způsobem změnit občanskou válku v této zemi. Americké válečné lodě 6. dubna 2017 bombardovaly vládní leteckou základnu raketami. Stalo se tak den poté, co při chemickém útoku připisovaném syrské vládě zemřelo více než 80 Syřanů. Změnilo se ale od té doby vůbec něco?

Více souvisejících

plynový útok v syrském Idlibu (4.4.2017) Lubomír Zaorálek Sýrie Eva Filipi

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy