Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chce přinést na vládu žalobu proti směrnici EU ke zbraním v červnu. V tento měsíci by měla být zapsána ve věstníku EU a začne platit. Podle Chovance existuje i možnost, že evropská směrnice nebude zavedena do českého práva. Řekl to dnes na dotaz ČTK na tiskové konferenci ve Sněmovně, která bude v prvním čtení projednávat novelu ústavního zákona, jež má umožnit majitelům legálně držených zbraní zasáhnout k zajištění bezpečnosti v Česku.
Směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi schválil Evropský parlament v polovině března. Cílem směrnice bylo zabránit teroristům ve vyzbrojování, podle kritiků ale hlavně omezuje trh s legálně drženými zbraněmi a výrazně zasahuje do vnitřních záležitostí státu, což je v rozporu s právem EU.
V Česku se proti ní vzedmula vlna odporu. Podle Chovance není například známý jediný případ, kdy by teroristé k útoku použili legálně drženou zbraň. Žaloba je ve finální fázi, v současné době to konzultujeme s pracovníky ministerstva zahraničí, kteří by zastupovali Českou republiku u Evropského soudního dvoru v této věci, řekl Chovanec.
Problém je podle něj v tom, že po zapsání směrnice do věstníku EU začne běžet lhůta 15 měsíců, do kterých jednotlivé státy musí směrnici zavést do svých zákonů. "Přijdeme i s návrhem nějakým způsobem tu implementaci nerealizovat," řekl ČTK Chovanec.
Podle něj se totiž nemůže čekat až na výsledkem soudního sporu, který může trvat několik let a mezitím směrnici zavést do tuzemských zákonů. Poukázal například na případ žaloby Slovenska směřující proti kvótám na přerozdělování uprchlíků, o které dosud nebylo rozhodnuto.
Za novelou ústavního zákona vedle Chovance dalších 34 poslanců. Vedle sociálních demokratů jde o členy klubů ANO, KSČM a ODS. Cílem novely podle autorů není zakotvit držení zbraní jako základní právo. Lidé by ale mohli převzít bezpečnostní povinnosti ve větším rozsahu. Česko by uznalo, že držení a nošení zbraní, pokud je v souladu se zákonem, je součástí zajišťování bezpečnosti země.
"Nemáme zájem jakýmkoliv způsobem usnadňovat cestu ke zbraním," zdůraznil Chovanec. Podle něj má země jedny z nejpřísnějších zákonů, které se měnit nebudou. Předseda bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD) uvedl, že změna ústavního zákona není namířena proti směrnici. "V České republice je jiný trend než v Evropě. Evropa říká: Odzbrojme obyvatelstvo, pak bude bezpečněji. My naopak říkáme, že obyvatelé by se měli podílet i na obraně své země," řekl Váňa.
Aby novela ústavního zákona prošla, musí jí schválit obě komory třípětinovou většinou hlasů. Ve Sněmovně podle Chovance všechny kluby s výjimkou TOP 09 zvažují, že zákon podpoří. "Není to pouhé plácnutí do vody. Naší ambicí je ten zákon prosadit a zakotvit do ústavního pořádku," řekl Chovanec.
Související
Chovance nepomluvil. Zprošťující verdikt v kauze novináře Přibila je pravomocný
Novinář Přibil nepomluvil exministra Chovance, rozhodl soud
Milan Chovanec , Česká republika , zbraně , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Írán poprvé reagoval na prohlášení Hormuzského průlivu za americké území
před 1 hodinou
Exministr Fedorov chce, aby na Ukrajině proběhly volby
před 2 hodinami
Výhled počasí do poloviny září. Spalující léto už by se vrátit nemělo
včera
Policisté vyšetřují smrt herečky Panettiere. Na cizí úmysl to nevypadá
včera
Vynikající Seemanová s Knedlou. Z vydařeného ME v plavání si oba vezou domů zlato
včera
Vláda schválila koridory rychlovlaků na území Prahy
včera
CzechTourism se přesouvá pod Havlíčkovo ministerstvo
včera
Hormuzský průliv patří USA, naznačil Trump na sociální síti
včera
Zemřel Josef Vávra, reklamou proslavený sládek pivovaru Bernard
včera
Berlínskou zeď dokončili před 65 lety. Překonat se ji pokusily tisíce lidí
včera
Armáda se připravuje na obnovení provozu vrtulníků Venom a Viper
včera
Důchody se v lednu zvýší. Juchelka odhalil, kolik chce lidem přidat
včera
Fotbalovou Spartu posílil exslávista Jurásek. Vlna odchodů z Letné nadále pokračuje
včera
Exministr Blažek komentoval rozhodnutí Ústavního soudu
včera
Britská princezna Eugenie odtajnila jméno novorozené dcery
včera
Pondělní počasí pomohlo. Déšť ukončil výstrahu před požáry
včera
Padlo obvinění v případu nedělní vraždy v Českých Budějovicích
včera
Babišova vláda se pouští do boje se suchem. Obnovila Národní koalici
včera
Rusové tajně budují základny, z nichž by mohly ohrozit státy NATO
včera