Senátoři schválili ratifikaci pařížské klimatické dohody

Praha – Zatímco v Poslanecké sněmovně se debata o pařížské klimatické dohody, která je namířena proti globálnímu oteplování, protahuje, Senát už ratifikaci dokumentu podpořil. Dohoda přitom nabyla platnosti už loni v listopadu.

Senátoři dnes schválili ratifikaci pařížské dohody, a to i přesto, že ve Sněmovně se debata o smlouvě protahuje. Poslanci zatím nedokončili ani úvodní kolo jejího projednávání. Ze států Evropské unie ji vedle Česka zatím neratifikovalo podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) jen Nizozemsko.

„Považuji za žádoucí, aby se Česká republika připojila ke globální solidaritě," řekl Brabec. Senátory ujistil, že dohoda nebude pro Česko znamenat žádný další závazek nad rámec těch, které už byly přijaty v unii. Česko se zavázalo snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů nejméně o dvě pětiny ve srovnání s rokem 1990. Podle Brabce už Česko dohodu úspěšně plní. Už před dvěma lety podle něho činil pokles emisí 35 procent. Do roku 2030 se sníží možná až o polovinu.

Tomáš Jirsa (ODS) dnes neuspěl s požadavkem, aby horní komora projednávání dohody přerušila. Jirsa žádal vzhledem k tomu, že podle jeho názoru má smlouva obrovský vliv na hospodářství, přítomnost ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka (ČSSD). Dohodu pak podpořilo 45 ze 61 přítomných senátorů, proti nebyl nikdo.

Nový klimatický plán podepsali předloni v prosinci v Paříži zástupci téměř 200 zemí. K loňskému 5. říjnu se dosáhlo cíle, aby dohodu ratifikovalo 55 zemí, které se celkově podílejí na více než 55 procentech emisí skleníkových plynů světa. Dohoda pak mohla vstoupit do 30 dní v platnost.

Oteplování se má podle textu dohody udržet pod dvěma stupni Celsia, nejlépe do 1,5 stupně ve srovnání s předindustriálním obdobím. Signatáři dohody se zavázali, že proto dále výrazně omezí emise, především oxidu uhličitého, a to i rozvojové země. Pařížský dokument nahrazuje Kjótský protokol z roku 1997, který byl závazkem jen části států.

Ratifikaci musí schválit obě parlamentní komory. Následně by měl dohodu podepsat prezident.

Související

Více souvisejících

Senát ČR Klimatický summit v Paříži (2015) Ekologie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy