ROZHOVOR | Petr Fiala pro EZ: Česko by mohlo být silnější, Zeman je politik uvažující strategicky

ROZHOVOR - Podle předsedy ODS Petra Fialy Česká republika sice není slabá, ale mohla by být ještě silnější. Současná vláda prý neumí využít potenciál naší země a její kroky jsou škodlivé, ne-li destruktivní. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz se vyjádřil i k osobě prezidenta Miloše Zemana.

Minulý týden představila Občanská demokratické strana (ODS) v čele s předsedou Petrem Fialou volební program pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Silný program pro silné Česko tak obsahuje několik desítek priorit, mezi nimiž je zrušení Elektronické evidence tržeb (EET), posílení obranného rozpočtu či omezení protikuřáckého zákona. Na program kriticky reagovaly dvě největší vládní strany, hnutí ANO a ČSSD.

ODS představila program do voleb: Silný program pro silné Česko. Jak vznikl tento název? Je Česko v současnosti „silné“ a využívá toho? A bylo by pod vládou ODS silnější?

Přemýšleli jsme, jak náš program označit, a pak zazněla otázka: Jaký ten program vlastně je? Odpověď nás napadla spontánně - je silný... A co se týká Česka, není sice slabé, ale mohlo by být ještě silnější. Současná vláda totiž neumí využít potenciál naší země. Podívejte se například na ekonomický růst - téměř se neinvestuje, daně zůstávají pořád vysoké, mzdy nízké... Jsme přesvědčeni, že se to dá dělat lépe a 190 kroků obsažených v našem programu je toho jasným důkazem. Co říkáte na reakci premiéra Bohuslava Sobotky, který po představení vizí ODS na svůj twitter napsal, že „Po destrukci vládou ODS jsme naštěstí naši zemi dali dohromady...“? Pan premiér nedokázal najít relevantní argumenty na naši kritiku a hlavně na naše návrhy, tak se pokusil odvést pozornost - i za pomoci této lži. Já naopak za škodlivé - pokud nemám říkat rovnou destruktivní - považuji to, co udělala tato vláda: od růstu byrokracie, přes šikanování zvláště menších podnikatelů až po různé nedomyšlené experimenty ve školství. A to nemluvím o slabých investicích nebo o zahraniční politice. My nabízíme konkrétní řešení, Sobotkova vláda růst projedla a prospala. Jak se vy osobně vyrovnáváte s kritikou, která často míří na dřívější působení ODS v jednotlivých vládách. Příkladem může být zvýšení mezd učitelům nebo navýšení rozpočtu na armádu na 2 %. Oponenti by mohli říct, že ODS pro to v minulosti nic neudělala. Je bohužel pravda, že se nám v minulosti nepodařilo prosadit vše, co jsme chtěli. A nechci se teď vymlouvat na koaliční partnery a rozvádět různé vnější okolnosti, které nešlo ovlivnit, jako byla například ekonomická krize. Každopádně jsme se i z tohoto poučili. Jak říkám, jsme poučeni z minulosti a proto jsme připraveni na budoucnost. Co lidem v programu nabízíme, to splníme.  V programu máte odmítnutí systému povinných kvót na přijetí imigrantů. Jaké řešení má ODS pro zvládnutí migrační vlny valící se do Evropy? Kvóty jsou špatným řešením - byrokratickým, nefunkčním, nehumánním, ono to vlastně žádné řešení není. ODS první přišla s konkrétními kroky, co dělat, jak chránit vnější hranice, jak zlepšit návratovou politiku, co udělat pro naši bezpečnost. Především uprchlíkům pocházejícím z válečných oblastí by se mělo pomáhat, ale spíše v regionu, odkud přicházejí. Často se vymezujete vůči tzv. levicově-populistické vládě hnutí ANO a ČSSD s KDU-ČSL. S kým byste však mohli po volbách vytvořit koalici? Podle průzkumů se ukazuje, že volby vyhraje hnutí ANO, následované ČSSD a vámi zcela nepřijatelnými Komunisty. Je vůbec z početního hlediska možné přemýšlet nad účastí ve vládě?

Především - do voleb zbývá ještě půl roku. Nic není rozhodnuté a kdo tvrdí opak, tak obchází - nebo přímo uráží - voliče. Máme samozřejmě vládní ambici, jak jinak bychom také náš program chtěli prosadit. Půjdeme ale jedině do takové vlády, kde budeme moci podstatné kroky z programu prosadit. A čím silnější mandát ve volbách dostaneme, tím větší šanci na prosazení našeho programu budeme mít.

Nemyslíte si, že priorita zrušení elektronické evidence tržeb či úprava protikuřáckého zákona na voliče nezapůsobí? Když už to provozovatelé restauračních zařízení jednou zavedou, rušení pro ně bude akorát další komplikací.

Na rušení či úpravu špatných, škodlivých nařízení není nikdy pozdě. Je potřeba obnovit podmínky pro podnikání, vrátit život do malých obcí, pomoci lidem - a to i od nesmyslných restriktivních opatření. EET k nim patří.  Vaše strana nemá prezidentského kandidáta a deklaruje, že cílem je především dosáhnout toho, aby na Hradě neseděl současný prezident Zeman. Jsou nějaké otázky, na kterých se současným prezidentem panuje shoda? Strategii pro prezidentské volby máme - mít v příštím období lepšího prezidenta než je Miloš Zeman. Prezidenta, který by nerozděloval společnost, respektoval ústavní tradici, nezpochybňoval euroatlantickou vazbu ČR. V blízké době se rozhodneme, zda nabídneme vlastního kandidáta, či podpoříme nějakou nezávislou osobnost. A co se Miloš Zemana týká, abych nebyl jen kritický: je to silný politik uvažující strategicky,  který se nebojí pojmenovávat některá nepříjemná témata otevřeně. To je cenné a není to úplně obvyklé. Nicméně s řadou jeho postojů a kroků nesouhlasíme a nemyslíme si, že funkci hlavy státu má vykonávat i v dalším období.

Související

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) ODS ČSSD Volby program rozhovor

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

včera

včera

8. ledna 2025 22:03

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

8. ledna 2025 21:29

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy