Marksová zuří, ženy bez partnera mají smůlu. Možnost umělého oplodnění odmítl i ministr Ludvík

Praha - Návrh poslance Františka Adámka (ČSSD) k novele zákona o specifických zdravotních službách, aby mohly ženy, které nemají partnera, podstoupit umělé oplodnění, zcela rozdělil Sněmovnu. Návrh přijat nebyl, jeho kritičkou byla zejména Jitka Chalánková (TOP 09), ale i ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD).

S návrhem na to, aby ženy, které nemají partnera, mohly podstoupit umělé oplodnění  za pomoci spermatu anonymního dárce, přišel poslanec za ČSSD František Adámek. Hlasování o tomto návrhu bylo součástí projednávaného bodu k novele zákona o specifických zdravotních službách. Návrh nebyl přijat, pro se vyslovilo pouze 40 poslanců ze 153 přítomných.

Inseminace ve Sněmovně? Naštěstí jen v teoretické rovině

Kritikem návrhu svého stranického kolegy byl i současný ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). Ten návrh považuje spíše za otázku etickou, schválení návrhu by navíc navýšilo počet dětí vyrůstajících v neúplných rodinách.Ministr na svém twitterovém účtu jednání o návrhu značně zironizoval. "Ve sněmovně je to teď samá inseminace, naštěstí jen v teoretické rovině...," napsal Ludvík. 

Překvapivě tak došlo ke shodě s tehdejším ministrem zdravotnictví za TOP 09 Leošem Hegerem. Ani ten pro návrh ruku nezvedl, stejně jako zbytek přítomných poslanců za TOP 09. Nejhlasitější odpůrkyní návrhu Jitka Chalánková (TOP 09) popřela, že by právo na dítě patřilo mezi základní lidská práva. "Nejedná se o zákon zdravotnický, ale etický, lidskoprávní," dodala poslankyně. Vůči jejím slovům se později ohradila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Ta se do Chalánkové opřela na sociální síti twitter: "Je velké štěstí pro všechny normální lidi, že tato paní už nebude do Sněmovny kandidovat," napsala na její adresu. 

Nejednota uvnitř ČSSD a hnutí ANO, ODS a TOP 09 proti

Cílem poslance Adámka, předkladatele návrhu, přitom prý bylo pomoci zejména neplodným ženám. ČSSD však byla při hlasování nejednotná. 13 jejich poslanců se vyslovilo pro návrh, 18 proti. Proti se vyslovil například ministr vnitra Milan Chovanec nebo premiér Bohuslav Sobotka.

Nejednotné bylo v této záležitosti také hnutí ANO. 21 poslanců hlasovalo pro návrh a 5 proti návrhu. Téměř všichni poslanci za KSČM se zdrželi, TOP 09 a ODS byli proti návrhu. Lidovci se postavili proti návrhu, jediný, kdo byl návrhu nakloněn, byl Ivan Gabal, který se v rámci zachování většinového postoje strany zdržel hlasování. Návrh předtím získal podporu ve zdravotním výboru Sněmovny. 

Související

Dominik Hašek

Olympijský vítěz Hašek bude za TOP 09 kandidovat do Senátu

TOP 09 představila trojici kandidátů pro letošní volby. Kromě jednoho zkušeného politika jde o dvě výrazné osobnosti svého oboru, které k veřejnému dění mají dlouhodobě blízko. Vedle současného senátora Herberta Pavery budou o hlasy voličů bojovat dokumentarista Břetislav Rychlík a sportovní legenda Dominik Hašek. 

Více souvisejících

top 09 Jitka Chalánková (TOP09) Michaela Marksová-Tominová Miloslav Ludvík Leoš Heger umělé oplodnění Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy