Zeman humanistou? Za výrok ke genocidě ho sepsul diplomat

Praha - Bývalý diplomat v Turecku Tomáš Laně se zamýšlí nad Zemanovou reakcí k masakru Arménů z roku 1915 ze strany Osmanské říše, které označil za jedno z největších zvěrstev. Český Parlament v týdnu přijal rezoluci, která masakr označuje za genocidu. Podle Laněho je zcela běžné a správné, že ministerstvo zahraničí zareagovalo na následnou kritiku Turecka prohlášením, že parlament nevyjadřuje stanovisko vlády. Zeman však dle slov Laněho používá v hodnocení zahraničněpolitických záležitostí dvojí metr. Píše o tom na blogu serveru Aktuálně.cz.

Laně v tomto smyslu zmiňuje reakci tureckého ministerstva zahraničí. To upřednostňuje vyjádření historiků k celé události okolo masakru Arménů za první světové války. Zeman je prý však politik, který historickou událost politicky zneužívá. Laně turecký postoj zpochybňuje. „Žádný zločin proti lidskosti, zvlášť když má velmi neblahé důsledky pro současnost, nelze posuzovat jen z úzce historického hlediska,“ brání v tomto smyslu Zemana.

Bývalý diplomat připomíná americkou zkušenost se stejnou záležitostí. „Jak známo, i v USA se kongres pokoušel pod vlivem arménské lobby genocidu Arménů odsoudit, vždy se to však exekutivě podařilo s ohledem na strategické zájmy země zmařit. Bývalý prezident Obama, ani Donald Trump výraz genocida pro masakr Arménů nepoužili,“ vysvětluje Laně. Je si vědom toho, že my sice nejsme světovou velmocí, jako Spojené státy, a že „náš prezident není (bohudík) šéfem vlády“. Jsme však v pozici, kdy usilujeme o vydání dvou Čechů zadržovaných v Turecku.

Ti jsou obviněni z terorismu. „A pokoušíme se vyřešit ostudu s nefunkční elektrárnou, kterou v Turecku stavěla společnost Vítkovice power engineering Zemanem vyznamenaného podnikatele Světlíka a utopila v ní mnoha miliardový úvěr z peněz českých daňových poplatníků,“ dodává Laně, aby ilustroval, že vztahy mezi námi a Tureckem nejsou nedůležité. Jako znalec turecké mentality připomíná, že Turecko patří k zemím, kde politická gesta mají velký význam. A Zemanovo prohlášení, že masová vražda Arménů je jedním z nejhorších zvěrstev, kterého bylo lidstvo v moderní době svědkem, jím jistě je.

„Kdyby Zeman odsuzoval násilí jakékoliv a kdekoliv, třeba izraelské páchané na Palestincích, zvěrstva čečenské války či války na východní Ukrajině, nebo svými výroky mírnil a nerozněcoval nenávist, v současnosti proti islámu a uprchlíkům, kdyby společnost jako důstojná hlava státu smiřoval a sám nebo prostřednictvím svého mediálního lokaje nesršel záští vůči komukoliv, kdo s ním nesouhlasí, nezpochybňoval dokonce i rozhodnutí soudu, jestliže on sám se dopustil lživého výroku, pak bychom v jeho jednání podobně jako třeba v postoji Václava Havla k tureckým obhájcům lidských práv mohli spatřovat důslednost,“ píše Laně. Dodává, že jeho „náhlý výron humanismu“ považuje za vypočítavé a čistě politické gesto

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Tomáš Laně Turecko arménie genocida

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně

Americké zpravodajské a bezpečnostní služby obvinily Rusko a Írán z toho, že zesílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně s cílem rozdělit americkou společnost před prezidentskými volbami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy