Důvěra v ústavní činitele: Zeman a Rychetský bodují, Sobotka s Babišem si pohoršili

Praha - Centrum pro výzkum veřejnéh mínění (CVVM) v dubnovém šetření zjišťovalo, zda dotázaní důvěřují vybraným vrcholným politikům. Předložený seznam tentokrát obsahoval jména devětadvaceti čelných ústavních činitelů. Do výzkumu byli zařazeni prezident, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny, členové vlády, předsedové poslaneckých klubů parlamentních politických stran, ombudsmanka, guvernér ČNB a předseda Ústavního soudu.

Největší důvěře se z vrcholných představitelů státu těšil prezident Miloš Zeman. Ten byl podle průzkumu spolu s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským jediným vrcholným politikem, u nichž převažovala důvěra nad nedůvěrou. Zemanovi důvěřovalo 53 procent dotázaných, 41 procent mu nedůvěřovalo. Rychetský se těšil důvěře 39 procent lidí, nedůvěru budil u 29 procent.

Ministru financí a šéfovi ANO Andreji Babišovi v dubnu důvěřovalo 43 procent respondentů, 49 procent mu nedůvěřovalo. V porovnání s šetřením z loňského října důvěra v Babiše klesla o šest procentních bodů a stejnou měrou se zvýšila nedůvěra. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se těšil důvěře 31 procent lidí (pokles o tři procentní body), nedůvěřovalo mu 59 procent dotázaných (nárůst o pět procentních bodů).

Premiéra v důvěryhodnosti předstihli ze členů vlády ještě ministr obrany Martin Stropnický (ANO) s 39 procenty a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) s 31 procenty. Nejmenší důvěru - šestiprocentní - měl z členů vlády ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD).

V případě premiéra a některých členů vlády včetně ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), Babiše, Stropnického i vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) se podle CVVM důvěra pohybovala níže než v letech 2014 a 2015. Zemanovi naopak důvěřovalo více občanů než v těchto letech. Nárůst důvěry byl patrný rovněž u ministryň Kateřiny Valachové (ČSSD), Karly Šlechtové a ministrů Roberta Pelikána a Dana Ťoka (všichni ANO).

Mírný čtyřbodový vzestup důvěry od října 2016 vidíme též v případě guvernéra ČNB J. Rusnoka, uvedl soc.cas.cz. Naopak pokles podílu důvěry o čtyři procentní body v porovnání s letošním únorovým šetřením je patrný u předsedy poslaneckého klubu ANO Jana Faltýnka, jehož důvěra se tak vrátila zpět na úroveň z října 2016, ovšem při výrazně zvýšeném podílu nedůvěry, který v říjnu 2016 činil pouze 26 % a byl tedy o 9 procentních bodů nižší než v současnosti.

Významné nárůsty podílu nedůvěřujících v porovnání s říjnem loňského roku lze vidět i v případě D. Hermana (o 16 procentních bodů), J. Hamáčka (o 6procentních bodů), M. Marksové-Tominové (o 4 procentní body) a M. Černocha (o 4 procentní body).

Související

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

Více souvisejících

průzkumy Miloš Zeman Andrej Babiš Bohuslav Sobotka Vláda ČR politici Jiří Rusnok (guvernér ČNB) Pavel Rychetský

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy