KOMENTÁŘ | Slabý Sobotka, silný Zeman. Prezident vládne parlamentní demokracii

KOMENTÁŘ – Na konzultaci k prezidentovi Miloši Zemanovi se začíná stát fronta. Nejdříve jde na řadu předseda hnutí ANO a „viník“ demise vlády Andrej Babiš, za zády čeká ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), následuje Bohuslav Sobotka či Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Miloš Zeman je opět tím, kdo má v krizové chvíli největší rozhodovací pravomoc. A to jsme stále parlamentní demokracií.

Na konzultaci k prezidentovi Miloši Zemanovi se začíná stát fronta. Nejdříve jde na řadu předseda hnutí ANO a „viník“ demise vlády Andrej Babiš, za zády čeká ministr vnitra Milan Chovanec, následuje Bohuslav Sobotka či Pavel Bělobrádek. Miloš Zeman je opět tím, kdo má v krizové chvíli největší rozhodovací pravomoc. A to jsme parlamentní demokracií.

Není to ostatně poprvé. Představitelé vládních stran chodívali na kobereček při každé větší politické krizi, ať už za Václava Havla, nebo Václava Klause. Je to už u nás jakousi zvyklostí, že prezident je považován za vyšší autoritu. Všichni současně víme, co si o zvyklostech současný pan prezident myslí. Pravomoci, kterými český prezident disponuje, nejsou velké, v situaci, kdy se však premiér rozhodne podat demisi vlády, se jeho manévrovací pole několikanásobně zvětší.

Jak to potom celé působí na českého voliče? Tak, že premiér je slabý a neschopný a prezident je moudrou autoritou. Kdo by si nepamatoval strhaného premiéra Petra Nečase, který se zoufalým výrazem ve tváři odevzdával demisi usměvavému Miloši Zemanovi před čtyřmi lety. Dalším příkladem síly prezidenta může být i pověření sestavením vlády Petra Nečase v roce 2010. Tatíček Klaus to natřel vítězi voleb a zcela přirozenému kandidátovi na premiéra Jiřímu Paroubkovi. Strany bez většího protestu rozhodnutí Klause akceptovaly.

Otázkou zůstává, jak politickou krizi, kterou způsobil tandem Sobotka – Babiš, prezident v parlamentní demokracii vyřeší. Jednotlivé dýchánky na Hradě by moudrému státníkovi měly dopomoci dobrat se toho nejsprávnějšího řešení. Ostatně, jedno takové už tady bylo. Vytvoření úřednické vlády Jiřího Rusnoka a její umělé držení při životě nebylo pro republiku, která si prošla ekonomickou krizí, zrovna šťastné. Strany tehdy opět zmohly velké nic.

Naše země je teď závislá na rozhodnutí jednoho člověka. Premiér Bohuslav Sobotka sice zvolil ve své bezvýchodné situaci jedno z těch pro něj méně horších řešení, ale jaké to je rozhodnutí pro Česko? Nyní záleží pouze na tom, co se Zemanovi honí v hlavě, zda v jeho úvahách hraje roli vlastní ješitnost, jako již tolikrát předtím. Bude rozhodnutí prezidenta v zájmu všech, jen některých skupin, nebo pouze v zájmu Miloše Zemana? Ať tak či onak, neočekávejme protesty politických stran. S hrátkami prezidentů se smířily pokaždé, ostatně, co jim zbývalo.

Na místě je pak otázka, zda čeští premiéři opravdu nejsou ti slabší a méně schopní. Což je v prostředí parlamentní demokracie, kterou Česká republika je, zajímavý úkaz.

Související

Miloš Zeman, prezident České repubilky

Zeman znásilnil ústavu, varují Romové a důrazně apelují na veřejnost

Praha - Do aktuální vládní krize, která se z plánované demise vlády přeměnila v tahanici kolem odvolání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, se vložil prezident Miloš Zeman. Ten Babiše dle přání premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) odvolat odmítá, ve čtvrtek odjíždí do Číny a i přes neshody s ústavními právníky si stojí za svým.

Více souvisejících

demise Sobotkovy vlády (2017) B. Klaus - Sobotka Bohuslav Sobotka Miloš Zeman Andrej Babiš Milan Chovanec Hnutí ANO komentář prezident čr Vláda ČR koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy