KOMENTÁŘ | Slabý Sobotka, silný Zeman. Prezident vládne parlamentní demokracii

KOMENTÁŘ – Na konzultaci k prezidentovi Miloši Zemanovi se začíná stát fronta. Nejdříve jde na řadu předseda hnutí ANO a „viník“ demise vlády Andrej Babiš, za zády čeká ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), následuje Bohuslav Sobotka či Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Miloš Zeman je opět tím, kdo má v krizové chvíli největší rozhodovací pravomoc. A to jsme stále parlamentní demokracií.

Na konzultaci k prezidentovi Miloši Zemanovi se začíná stát fronta. Nejdříve jde na řadu předseda hnutí ANO a „viník“ demise vlády Andrej Babiš, za zády čeká ministr vnitra Milan Chovanec, následuje Bohuslav Sobotka či Pavel Bělobrádek. Miloš Zeman je opět tím, kdo má v krizové chvíli největší rozhodovací pravomoc. A to jsme parlamentní demokracií.

Není to ostatně poprvé. Představitelé vládních stran chodívali na kobereček při každé větší politické krizi, ať už za Václava Havla, nebo Václava Klause. Je to už u nás jakousi zvyklostí, že prezident je považován za vyšší autoritu. Všichni současně víme, co si o zvyklostech současný pan prezident myslí. Pravomoci, kterými český prezident disponuje, nejsou velké, v situaci, kdy se však premiér rozhodne podat demisi vlády, se jeho manévrovací pole několikanásobně zvětší.

Jak to potom celé působí na českého voliče? Tak, že premiér je slabý a neschopný a prezident je moudrou autoritou. Kdo by si nepamatoval strhaného premiéra Petra Nečase, který se zoufalým výrazem ve tváři odevzdával demisi usměvavému Miloši Zemanovi před čtyřmi lety. Dalším příkladem síly prezidenta může být i pověření sestavením vlády Petra Nečase v roce 2010. Tatíček Klaus to natřel vítězi voleb a zcela přirozenému kandidátovi na premiéra Jiřímu Paroubkovi. Strany bez většího protestu rozhodnutí Klause akceptovaly.

Otázkou zůstává, jak politickou krizi, kterou způsobil tandem Sobotka – Babiš, prezident v parlamentní demokracii vyřeší. Jednotlivé dýchánky na Hradě by moudrému státníkovi měly dopomoci dobrat se toho nejsprávnějšího řešení. Ostatně, jedno takové už tady bylo. Vytvoření úřednické vlády Jiřího Rusnoka a její umělé držení při životě nebylo pro republiku, která si prošla ekonomickou krizí, zrovna šťastné. Strany tehdy opět zmohly velké nic.

Naše země je teď závislá na rozhodnutí jednoho člověka. Premiér Bohuslav Sobotka sice zvolil ve své bezvýchodné situaci jedno z těch pro něj méně horších řešení, ale jaké to je rozhodnutí pro Česko? Nyní záleží pouze na tom, co se Zemanovi honí v hlavě, zda v jeho úvahách hraje roli vlastní ješitnost, jako již tolikrát předtím. Bude rozhodnutí prezidenta v zájmu všech, jen některých skupin, nebo pouze v zájmu Miloše Zemana? Ať tak či onak, neočekávejme protesty politických stran. S hrátkami prezidentů se smířily pokaždé, ostatně, co jim zbývalo.

Na místě je pak otázka, zda čeští premiéři opravdu nejsou ti slabší a méně schopní. Což je v prostředí parlamentní demokracie, kterou Česká republika je, zajímavý úkaz.

Související

Miloš Zeman, prezident České repubilky

Zeman znásilnil ústavu, varují Romové a důrazně apelují na veřejnost

Praha - Do aktuální vládní krize, která se z plánované demise vlády přeměnila v tahanici kolem odvolání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, se vložil prezident Miloš Zeman. Ten Babiše dle přání premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) odvolat odmítá, ve čtvrtek odjíždí do Číny a i přes neshody s ústavními právníky si stojí za svým.

Více souvisejících

demise Sobotkovy vlády (2017) B. Klaus - Sobotka Bohuslav Sobotka Miloš Zeman Andrej Babiš Milan Chovanec Hnutí ANO komentář prezident čr Vláda ČR koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

včera

Donald Trump

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Myanmaru stále zjišťuje rozsah škod po pátečním ničivém zemětřesení, které zasáhlo centrální část země. Podle mluvčího organizace Dioga Alcantary je UNHCR připraveno poskytnout přístřeší a základní potřeby, jakmile bude možné bezpečně dorazit do Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru.

včera

Návrat vojáků ze zahraničních misí Prohlédněte si galerii

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla

Na pražském Vítkově se dnes uskutečnil slavnostní nástup vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací. Příslušníci Armády České republiky plnili úkoly v Litvě, Lotyšsku, Německu, Kosovu a Itálii. Slavnostního setkání se zúčastnili představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, ministryně obrany Jana Černochová, která jim měla předat ocenění, mezi vojáky ale nedorazila.

včera

včera

včera

včera

Tchaj-Wan

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem

S rostoucím napětím mezi Čínou a Tchaj-wanem Japonsko podniká kroky k ochraně svých ostrovů v prefektuře Okinawa. Tokio poprvé představilo plán na evakuaci více než 100 000 obyvatel a 10 000 turistů z ostrovů v oblasti Sakishima, pokud by v regionu vypukl ozbrojený konflikt. Uvedl to server The Guardian.

včera

Ilustrační foto

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus

Evropští politici, zejména z Francie, Itálie a Irska, se ocitli pod rostoucím tlakem vlivné alkoholové lobby, která se snaží zabránit tvrdým americkým clům na víno a lihoviny. Poté, co prezident Donald Trump oznámil 200% clo na evropské alkoholické nápoje, se evropští producenti vín, šampaňského a whiskey pustili do intenzivního lobbingu, aby své produkty zachránili před obchodní odvetou Bruselu, píše Politico.

včera

včera

Barma, ilustrační foto

Šest hodin od ničivého zemětřesení: Mrtvých mohou být až desítky tisíc, proč zatím nikdo nic neví?

Myanmar zasáhla v pátek série ničivých zemětřesení, to silnější o síle 7,7 stupně Richterovy škály. Přesný rozsah škod zatím zůstává nejasný, ale podle prvních informací se jedná o jednu z nejhorších katastrof, které zemi v posledních letech postihly. O katastrofy uplynulo šest hodin, svět ale zatím stále nic neví. Situaci totiž komplikuje i dlouhotrvající občanská válka, která omezuje možnosti získávání spolehlivých informací z postižených oblastí. Experti ale přirovnali sílu zemětřesení k tomu, které před dvěma lety zasáhlo Turecko a vyžádalo si 55 tisíc mrtvých.

včera

Obří řez do Země, je to jako roztrhnout papír. Experti vysvětlují, proč došlo k masivnímu zemětřesení

Myanmar zasáhla silná zemětřesení, která podle prvotních zpráv způsobila „významné škody“, uvedl Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA). „Naše myšlenky jsou s každým, koho tato událost zasáhla,“ uvedla podle CNN Christina Powellová, humanitární pracovnice OCHA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy