Můžete mě i zabít a já nebudu rezignovat. Babiš se hájil ve Sněmovně

Praha - Dnes ve 13 hodin začala mimořádná schůze Poslanecké sněmovny. Schůze nese název Zneužívání moci ministrem financí Andrejem Babišem vůči nezávislým institucím demokratické společnosti. Ministr financí vnímá schůzi jako další pokus politiků, jak ho popravit.

"Přišel jsem proto, abych se snažil vysvětlit lidem, co se vlastně v naší zemi děje," pravil na úvod své řeči Andrej Babiš. Dle něj je schůze dalším pokusem "popravit" Babiše. Prý všem "strašně vadí". "Máme tady zmanipulované a nezákonné odposlechy, vy se radujete, vy jenom nevíte, že jednou to možná potká vás," dodává. Babiše prý možná zavřou, možná "dokonce zastřelí". 

Krizi vnímá jako souboj o budoucnost této země. "My jsme byli velice úspěšná vláda. Mohli jsme vejít do historie jako nejúspěšnější vláda od revoluce," míní. Prý má na tom největší zásluhu, protože řídí finance. "Nový mocenský pakt Sobotka - Kalousek" prý nasekal jen dluhy.

"Pracuje se na zavření Babiše. Teď se pracuje na tom, aby ty nelegální odposlechy byly legální, i když jsme zvědavý, jestli to nějaký soudce povolí," pokračuje agresivně.

Navrátil se pak k tématu vládní krize. Za ní může dle jeho slov Sobotka a klesající preference ČSSD. "Chápu, že ústava je víc, než koaliční smlouva," řekl. Ale nechápe, proč tedy nějakou koaliční smlouvu vlastně podepisovali.

Podle něj sám jako ministr nemá politickou moc. "Je jasné, že ty nahrávky jsou sestřihané," hlas se prý dá upravit, pravil. "Je jasné, že to slouží jenom k mé dehonestaci," tvrdí. 

Divil se, jaký mocenský pakt by měl mít s prezidentem Zemanem, prý žádný není. Pouze pakt mezi Sobotkou a Kalouskem, jehož cílem je odstranit Babiše.

"Vy mě tady zkoušíte z mého podnikání z roku 95, to je 22 let! Já skutečně nevím, respektive vím, že je to super načasovaná a zorganizovaná kampaň," pronesl. "Můžete mě i zabít a já nebudu rezignovat. Takovou radost vám neudělám. Budu bojovat proti téhle korupční hydře celý život," řekl za potlesku části poslanců.

Babiš sám sebe vnímá jako bojovníka s korupčním systémem, který tu budovali politici přes dvacet let. "Já jsem ohrožení vašeho zkorumpovaného systému, proti kterému budu dál bojovat," řekl na závěr svého projevu.

Schůzi zahájil Petr Fiala (ODS) svým projevem o podezřeních Andreje Babiše z ovlivňování svých médií. Ten prý "lže". Dle něj je potřeba, aby se o podezření mluvilo veřejně na půdě Sněmovny. Následoval projev poslance za TOP 09 Michala Kučery. Nazval současnou krizi tou největší, kterou jsme tu od pádu komunismu měli.

Prezidentu republiky je prý milejší návštěvy Číny, než vyřešení současné krize. Ta je v praxi "soubojem dobra a zla a demokracie a oligarchie". pronesl. Dnes už je prý jasné, že Babiš a Zeman "jedním jsou". Zmínil, že za současnou situaci může i vládní ČSSD a KDU-ČSL, kteří nechali situaci dojít až tak daleko. Zmínil okolní západní země a jejich politickou kulturu. Připomněl, že už před rokem se Sněmovna sešla kvůli Andreji Babišovi a už tehdy měl šanci premiér situaci nějak řešit.

Babiš prý lidmi okolo sebe opovrhuje, myslí si Kučera. "Naprosto šokující jsou pak informace, že měl k dispozici tzv. živý spis," okomentoval další pochybnost ministra financí. Jediným východiskem, jak toto vyřešit, je rezignace ministra financí a odchod Andreje Babiše z veřejného života.

Související

Markéta Pekarová Adamová

Úsporný balíček budeme schvalovat týdny, uvědomuje si Pekarová Adamová

Schvalování vládního úsporného balíčku, který má přispět ke konsolidaci veřejných financí, může trvat několik týdnů, připustila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v diskuzním pořadu Partie. Zákonodárci mohou schvalovat zákony jen ve středu a v pátek mezi 9. a 14. hodinou. 
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie. Komentář

Úsporný balíček není populární, potřebujeme jej ale víc, než "žvanění" opozice ve Sněmovně

V Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky se poslanci dohadují o schválení podoby tzv. úsporného balíčku. Ten má, slovy vládních představitelů, prostřednictvím desítek opatření a úprav platných zákonů, ozdravit státní finance tak, aby se schodek rozpočtu v příštím roce snížil o 98 miliard korun a v roce 2025 o dalších více než 150 miliard korun. Že to nebude nic jednoduchého věděli nejen koaliční poslanci, ale i ti opoziční. Přesto se ale znovu a znovu, bez ohledu na to, zda zrovna vládne ten či onen, objevují podobné otázky. 

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Miloš Zeman Andrej Babiš Petr Fiala

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Boris Jelcin

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   

před 25 minutami

před 34 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Uzavřeno. Fiala už setkání Blažka s lobbistou Nejedlým řešit nebude

Premiér Petr Fiala považuje kauzu týkající se setkání ministra spravedlnosti Pavla Blažka s lobbistou Martinem Nejedlým za uzavřenou. Řekl to dnes novinářům při návštěvě Loun.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy