A co Březina? Novináři pracují mizerně, domnívá se publicista

Praha - František Kostlán, publicista a textař, který se věnuje problematice menšin a extremismu, je v šoku ze stavu české novinařiny. Česká média prý pouze spekulují a zavalují své čtenáře proudem domněnek a názorů. Píše to na svém blogu na serveru Aktuálně.cz.

Publicista František Kostlán se ostře pustil do práce českých novin a médií. Jejich roli vnímá primárně jako informativní, nicméně dle jeho slov nás spíše zavalují nepřetržitým proudem spekulací, domněnek a názorů. „To vše jednak zamlžuje neschopnost sdělovacích prostředků shánět relevantní informace, jednak upozaďuje další témata, která jsou důležitější, než onen mlýnek na vyprázdněná slova a pojmy,“ píše Kostlán.

Nechápe, jak může být Karel Březina (ČSSD) stále v politice, nechápe, jak je možné, že novináři nevědí, zda je v kauze kolem fotbalu obviněným nebo svědkem. „Říká se, že je prostě šikovným vyjednávačem a zákulisním hráčem, ale žádný z novinářů se nepokusil zjistit, jaké metody k takovému zákulisnímu boji patří a zda je Březina používá,“ dodává.

Média prý čile informují o kauze s nahrávkami ministra financí Andreje Babiše a novináře Marka Přibila. Opěr se ale nedovídáme, zda jde o odposlechy (což tvrdí ministr Babiš), nebo zda si to novinář nenahrával sám pro sebe. „Mohl nahrávat Přibil, aniž o tom Babiš věděl. Mohl nahrávat Babiš, aniž o tom věděl Přibil. A je tu i sice nepatrná, ale přesto možnost, že o nahrávání oba věděli a nyní se tváří svatouškovsky. Přibil mohl nahrávat zapnutým mobilem zastrčeným v kapse (tajná nahrávka), mohl však mít na těle připevněnou štěnici (odposlech), protože pracoval pro někoho třetího,“ píše Kostlán.

Podle Kostlána zkrátka nikdo neví, jak byla nahrávka pořízena. Novináři si prý ale hrají na ty, co vědí. Zmiňuje, že mezi nahrávkou a odposlechem je přitom v novinařině zásadní rozdíl. „Celý případ pochopitelně klade před novinářskou obec otázky vážného rázu. Není načase přestat utvářet fiktivní svět a vrátit se k novinařině založené na zjišťování a informování o věcech a dění tak, jak se skutečně staly?“ táže se. „I následné diskuse skutečně informovaných účastníků jsou mnohem hodnotnější než spekulování tří čtyř obvyklých žvanilů ve studiu,“ míní.

Marka Přibila publicista nepovažuje za novináře. Podivuje se nad jeho servilitou ve vztahu k Andreji Babišovi, kterého prý údajně pokládal za svého šéfa. Novinář by se dle Kostlánových slov neměl prodávat. „A neměl by kšeftovat s informacemi tak, aby se zapletl do zákulisních her coby aktér či aby se stal vydíratelným. Zároveň však platí, že by měl profesně etickým způsobem zjišťovat informace, aby nemusel říkat, že se něco „neví“,“ dodává. Podle Kostlána je důležité, aby čtenáři měli možnost informovaně přemýšlet a rozhodovat se, což bez skutečných fakt dost dobře nelze.

Související

Milan Chovanec

Chovance nepomluvil. Zprošťující verdikt v kauze novináře Přibila je pravomocný

Rozsudek, který zprostil novináře Marka Přibila obvinění z pomluvy exministra vnitra Milana Chovance a policejního vyšetřovatele Pavla Nevtípila, je pravomocný. Vyplývá to z databáze Infosoud. Státní zástupce si původně ponechal lhůtu pro podání odvolání, kterou však nevyužil. Přibil čelil obžalobě kvůli publikování článku, který tvrdil, že Chovanec ovlivňoval dotační kauzu Čapí hnízdo, v níž čelí obvinění premiér Andrej Babiš (ANO).
Milan Chovanec

Novinář Přibil nepomluvil exministra Chovance, rozhodl soud

Soud rozhodl, že novinář Marek Přibil v publikovaném článku nepomluvil bývalého ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a policejního vyšetřovatele Pavla Nevtípila. Dnešní rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu pro případné odvolání. Pro Přibila žádal tříměsíční podmínku s roční zkušební dobou a peněžitý trest zhruba 20.000 korun.

Více souvisejících

Marek Přibil (novinář) novináři Andrej Babiš Media Karel Březina

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 39 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy