A co Březina? Novináři pracují mizerně, domnívá se publicista

Praha - František Kostlán, publicista a textař, který se věnuje problematice menšin a extremismu, je v šoku ze stavu české novinařiny. Česká média prý pouze spekulují a zavalují své čtenáře proudem domněnek a názorů. Píše to na svém blogu na serveru Aktuálně.cz.

Publicista František Kostlán se ostře pustil do práce českých novin a médií. Jejich roli vnímá primárně jako informativní, nicméně dle jeho slov nás spíše zavalují nepřetržitým proudem spekulací, domněnek a názorů. „To vše jednak zamlžuje neschopnost sdělovacích prostředků shánět relevantní informace, jednak upozaďuje další témata, která jsou důležitější, než onen mlýnek na vyprázdněná slova a pojmy,“ píše Kostlán.

Nechápe, jak může být Karel Březina (ČSSD) stále v politice, nechápe, jak je možné, že novináři nevědí, zda je v kauze kolem fotbalu obviněným nebo svědkem. „Říká se, že je prostě šikovným vyjednávačem a zákulisním hráčem, ale žádný z novinářů se nepokusil zjistit, jaké metody k takovému zákulisnímu boji patří a zda je Březina používá,“ dodává.

Média prý čile informují o kauze s nahrávkami ministra financí Andreje Babiše a novináře Marka Přibila. Opěr se ale nedovídáme, zda jde o odposlechy (což tvrdí ministr Babiš), nebo zda si to novinář nenahrával sám pro sebe. „Mohl nahrávat Přibil, aniž o tom Babiš věděl. Mohl nahrávat Babiš, aniž o tom věděl Přibil. A je tu i sice nepatrná, ale přesto možnost, že o nahrávání oba věděli a nyní se tváří svatouškovsky. Přibil mohl nahrávat zapnutým mobilem zastrčeným v kapse (tajná nahrávka), mohl však mít na těle připevněnou štěnici (odposlech), protože pracoval pro někoho třetího,“ píše Kostlán.

Podle Kostlána zkrátka nikdo neví, jak byla nahrávka pořízena. Novináři si prý ale hrají na ty, co vědí. Zmiňuje, že mezi nahrávkou a odposlechem je přitom v novinařině zásadní rozdíl. „Celý případ pochopitelně klade před novinářskou obec otázky vážného rázu. Není načase přestat utvářet fiktivní svět a vrátit se k novinařině založené na zjišťování a informování o věcech a dění tak, jak se skutečně staly?“ táže se. „I následné diskuse skutečně informovaných účastníků jsou mnohem hodnotnější než spekulování tří čtyř obvyklých žvanilů ve studiu,“ míní.

Marka Přibila publicista nepovažuje za novináře. Podivuje se nad jeho servilitou ve vztahu k Andreji Babišovi, kterého prý údajně pokládal za svého šéfa. Novinář by se dle Kostlánových slov neměl prodávat. „A neměl by kšeftovat s informacemi tak, aby se zapletl do zákulisních her coby aktér či aby se stal vydíratelným. Zároveň však platí, že by měl profesně etickým způsobem zjišťovat informace, aby nemusel říkat, že se něco „neví“,“ dodává. Podle Kostlána je důležité, aby čtenáři měli možnost informovaně přemýšlet a rozhodovat se, což bez skutečných fakt dost dobře nelze.

Související

Milan Chovanec

Chovance nepomluvil. Zprošťující verdikt v kauze novináře Přibila je pravomocný

Rozsudek, který zprostil novináře Marka Přibila obvinění z pomluvy exministra vnitra Milana Chovance a policejního vyšetřovatele Pavla Nevtípila, je pravomocný. Vyplývá to z databáze Infosoud. Státní zástupce si původně ponechal lhůtu pro podání odvolání, kterou však nevyužil. Přibil čelil obžalobě kvůli publikování článku, který tvrdil, že Chovanec ovlivňoval dotační kauzu Čapí hnízdo, v níž čelí obvinění premiér Andrej Babiš (ANO).
Milan Chovanec

Novinář Přibil nepomluvil exministra Chovance, rozhodl soud

Soud rozhodl, že novinář Marek Přibil v publikovaném článku nepomluvil bývalého ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a policejního vyšetřovatele Pavla Nevtípila. Dnešní rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu pro případné odvolání. Pro Přibila žádal tříměsíční podmínku s roční zkušební dobou a peněžitý trest zhruba 20.000 korun.

Více souvisejících

Marek Přibil (novinář) novináři Andrej Babiš Media Karel Březina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy