Nejsme gestapo! Odbory kritizují nálepkování berních úředníků, píšou Sobotkovi

Praha - Odbory finanční správy se ohradily proti znevažování práce berních úředníků v posledních dvou měsících. Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) v otevřeném dopise žádají, aby vláda přestala zpochybňovat nezávislost finanční správy vůči politickým tlakům. V dopise s pondělním datem zdůrazňují, že správa je nezávislým a odborně erudovaným orgánem státní správy, a ne "mocenskou zbraní v rukou ministerstva financí". Odmítají také nálepku "represivního orgánu".

Odbory se vyjadřují i k případům zneužití jednokorunových dluhopisů. Touto problematikou se podle nich Finanční správa zabývala průběžně i v minulých obdobích. "V současné době je korunovým dluhopisům ze strany Finanční správy věnována značná pozornost a priorita. Jsou prováděna místní šetření a daňové kontroly, při kterých se prověřuje případné zneužití tohoto institutu," dodali.

Odbory se distancují také od nařčení některých poslanců a členů vlády ze zneužívání pravomoci Finanční správy tím, že prostřednictvím takzvaných zajišťovacích příkazů likviduje podnikatelské subjekty. "Jsme přesvědčeni o tom, že Finanční správa využívá zajišťovací příkazy jen v odůvodněných případech a při jejich realizaci s nimi nakládá co nejobezřetněji," uvedli pisatelé dopisu, kterých je za podnikový výbor sekce Finanční správy podepsáno 12. Výbor spadá pod Odborový svaz státních orgánů a organizací.

Dopis, který je napsán pod hlavičkou odborové organizace, podporuje zhruba 1800 pracovníků finančních úřadů. ČTK to dnes odpoledne sdělil místopředseda podnikového výboru Miroslav Krbec, který je i jedním ze signatářů dopisu. Údaj o počtu podporujících úředníků je podle něj průběžný. "E-maily podporujících stále přicházejí. Počítám s tím, že podpora bude od pracovníků chodit ještě tento týden," dodal. Podle údajů ve výroční zprávě pracovalo koncem roku 2015 na finančních úřadech v Česku více než 15.000 lidí.

"Hluboce se nás dotýká i současné přirovnávání úředních postupů Finanční správy k praktikám gestapa či kolektivizací 50. let minulého století," zmínili odboráři v dopise.

Nákup jednokorunových dluhopisů je jednou z nejasností kolem podnikání a majetkových poměrů ministra financí Andreje Babiše (ANO). Tyto problémy se staly roznětkou současné vládní krize. Premiér Sobotka poslal prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na Babišovo odvolání, ten se chce do situace vložit po čtvrtečním návratu z Číny. Hnutí ANO mezitím navrhlo, aby se novou ministryní po Babišovi stala dosavadní náměstkyně Alena Schillerová. Podle Sobotky je ale právě Schillerová odpovědná za pomalý přístup ke kontrolám firem, které vydaly jednokorunové dluhopisy.

Vicepremiér vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) dnes doporučil, aby se prací Finanční správy kolem korunových dluhopisů zabýval kontrolní výbor Sněmovny. Na zvážení je dle něj i zapojení Nejvyššího kontrolního úřadu.

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka finanční úřad Odbory Andrej Babiš Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy