Jednání o brexitu? Čeští europoslanci souhlasí s prioritami EU

Štrasburk – Čeští europoslanci se shodují, že politická vodítka k vyjednávání Evropské unie s Británií, která dnes po schválení na dubnovém summitu představili na plenárním zasedání ve Štrasburku předseda Evropské rady Donald Tusk a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, jsou v souladu se zájmy České republiky.

Podle některých by pro Česko lepší, kdyby se místo aktuálních sporů o finanční závazky větší důraz kladl na zachování dobrých obchodních vztahů. Europoslanec Jiří Pospíšil (za TOP09 a STAN) se domnívá, že Evropskou unii čeká „trnitá cesta". Právě v případě vyrovnání finančních závazků, o kterém se dnes na plénu vášnivě debatovalo, se podle něj bude hledat shoda jen těžko.

Brusel trvá na uhrazení závazků ve výši několika desítek miliard eur, jenže Británie před pár dny avizovala, že by to nakonec mohla být evropská sedmadvacítka, která bude platit Británii. I když budou podle Pospíšila jednání o finančním vyrovnání asi nejtěžší, sám za mnohem důležitější považuje garanci práv občanů EU v Británii po brexitu a především nastavení podmínek vzájemného obchodu, protože Británie je významným obchodním partnerem Česka.

Europoslankyně Dita Charanzová (za ANO) varuje, že brexit zabolí Británii, ale i nás. „Pro Českou republiku je Británie čtvrtý největší exportní trh. Pro mě je důležité v tuto chvíli vědět, jaké budeme mít obchodní vztahy s Británií," připomněla. „Musíme zabránit tomu, aby naše firmy měly zboží ve skladech a nevěděly, jakým způsobem se bude proclívat," řekla. Kromě záruk pro občany EU žijící v Británii je podle Charanzové důležité zachovat s Británií jednotnou linku v boji proti terorismu.

Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský je přesvědčen, že většina důležitých bodů v politických vodítkách je. „Musíme dořešit nějaké věci, které se týkají další spolupráce států ve výzkumných projektech," uvedl. Málo se podle něj vodítka věnují také bezpečnostní spolupráci po odchodu Británie z EU. „Já bych byl osobně více kompromisní a méně striktně nesmlouvavý. Ta rétorika některých politiků... je příliš vymezená a drsná," dodal Zdechovský.

Komunista Jaromír Kohlíček označuje za nejdůležitější bod sociální otázky. I on souhlasí s rozhodnutím, že bude Evropská unie nejdříve jednat o ukončení členství Británie a teprve potom o budoucích vztazích. „To bychom měli všichni dohromady držet, i kdyby tam byly určité náznaky, že za cenu nějakých ústupků by se mohla ta jednotná fronta těch sedmadvaceti států rozbourat," uvedl.

Miroslav Poche (ČSSD) za prioritou považuje zajištění práv občanů České republiky, ať už těch žijících v Británii či těch v Česku.

Související

Evropská Unie

Eurovolby skončily. Co čeká zvolené europoslance a EU nyní?

Občané Evropské unie si v eurovolbách zvolili 720 poslanců, kteří je budou v Evropském parlamentu (EP) zastupovat následujících pět let. Po volbách oznámí vnitrostátní orgány členských států EU jména zvolených europoslanců a ověří, zda nevykonávají funkce neslučitelné s mandátem poslance EP.

Více souvisejících

europoslanci Brexit EU (Evropská unie) Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Miroslav Poche Dita Charanzová (ANO)

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy