ŽIVĚ: Lidovci si zvolili vedení, Bělobrádek a Jurečka zůstali, Herman porazil Roithovou

Praha - Dvoudenní sjezd KDU-ČSL dnes rozhodnul o volebním spojenectví lidovců s hnutím Starostové a nezávislí (STAN) a určil i nové vedení strany. Ke změnám nedošlo. Pavel Bělobrádek se staronovým šéfem strany a Marian Jurečka místopředsedou. Lidovci půjdou do sněmovních voleb v koalici se starosty.

Místopředsedy KDU-ČSL zůstávají Jiří Mihola, Ondřej Benešík a Jan Bartošek. Nově byl do předsednictva zvolen ministr kultury Daniel Herman. Ve vedení lidovců naopak bude chybět Zuzana Roithová, která nezískala dost hlasů. Dnes o tom rozhodl sjezd KDU-ČSL v Praze, který už dříve potvrdil v čele strany Pavla Bělobrádka a jako prvního místopředsedu Mariana Jurečku.

Nováček mezi místopředsedy Herman novinářům řekl, že jednání předsednictva už se jako ministr účastní, a funkce tak pro něj mnoho nových úkolů nepřinese. "De facto se mnoho nezmění. De iure je to potvrzení ze strany volitelů, že to chtějí, čehož si velmi vážím," uvedl.

Jeho cílem v nové roli je posílit proevropskou spolupráci se sesterskými stranami. Herman by také chtěl, aby se strana rozrůstala v regionech. "Měli bychom se více zaměřovat na ten růst a vzbuzovat v lidech naději, že to má smysl," prohlásil.

Šéf lidoveckého poslaneckého klubu Mihola sice ve volbě prvního místopředsedy podlehl Jurečkovi, při kandidatuře na řadového místopředsedu byl ale nejúspěšnější a získal 220 z 274 hlasů. Pro Benešíka hlasovalo 211 delegátů, Hermana podpořilo 202 a místopředsedu Sněmovny Bartoška 188 účastníků sjezdu. Roithová sice získala nadpoloviční počet hlasů nutný pro vstup do předsednictva, ale s podporou 152 delegátů skončila až pátá v pořadí.

Původně se o místopředsednické funkce ucházeli také poslanci Vít Kaňkovský a Jaroslav Klaška. Oba ale dnes před hlasováním svou kandidaturu stáhli.

Bělobrádek po zvolení předsednictva vyjádřil spokojenost s tím, že všichni členové vedení strany získali silný mandát. Je mu ale trochu líto, že v předsednictvu lidovců není žádná žena. "Jsme trochu genderově nevyrovnaní, to je jediné, co mě trochu mrzí. Ale nedá se nic dělat, asi jsme tu demokracii trochu podcenili," podotkl. V nadsázce dodal, že pokud by kvůli tomu zaznívaly na adresu lidovců výhrady, je připraven prohlásit se za ženu, protože pohlaví je sociální konstrukt.

Staronový šéf KDU-ČSL také uvedl, že vedení strany nebude chtít volební kampaň stavět na boji proti předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. "Andrej Babiš pro nás není téma. Pro nás je téma dát co nejlepší nabídku voličům. Ať oni se rozhodnou, jaký styl politiky chtějí. Jestli chtějí něco normálního, něco, co je srozumitelné, a něco, co je standardní," řekl.

Související

Marek Výborný

Výborný naznačil, jakým směrem povede KDU-ČSL po návratu do čela strany

Říjen přinesl změnu v čele jedné z vládních stran. Staronovým předsedou KDU-ČSL se stal Marek Výborný, který v diskuzním pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct naznačil, jakým směrem lidovce povede. Vyloučil každopádně, že by strana pod jeho vedením uvažovala o personálních změnách ve vládě. 

Více souvisejících

KDU - ČSL Starostové a nezávislí (STAN) sjezd KDU-ČSL 2017

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy