Sokolov - Promítání dokumentárního film Selský rozum, jehož "ústředním hrdinou" je Andrej Babiš, bylo v Sokolově už podruhé odmítnuto. Nejprve smlouvu o pronájmu divadla zrušil Městský dům kultury. Pak nevyšel ani náhradní prostor v aule sokolovského gymnázia.
Sokolovské gymnázium je školou, kterou zřizuje Karlovarský kraj. Tam nyní vládne koalice v čele s hnutím ANO Andreje Babiše. Podle vedoucí odboru školství ale zákon neumožňuje politickou prezentaci či konání akcí s politickým podtextem na půdě krajem zřizovaných škol nejen v době školního vyučování, ale ani po skončení výuky.
"Ředitel školy po zjištění, o jakou akci se jedná, chtěl svým rozhodnutím dostát ustanovení školského zákona a zabránit spojení školy s jakoukoliv formou politické propagace," uvedla Monika Havlová.
Kniha "Žlutý baron" Zuzany Vlasaté a Jakuba Patočky a film "Selský rozum" Zuzany Piussi a Víta Janečka se věnují tomu, proč předseda hnutí ANO a podnikatel Andrej Babiš vstoupil do politiky a jak funguje jeho podnikání.
Podle Moniky Šatavové ze spolku Svoboda slova, který film a knihu na turné propaguje, nejde o politickou akci, ale občanskou, proto odvolávání se za školský zákon považuje za nesmyslné.
Kniha a film nakonec najdou azyl v evangelickém kostele. "To, že se bude promítat v kostele, je trochu symbolické. V roce 1989, když se lidé sešli na náměstí, také Státní bezpečnost odstřihla mikrofony a lidi pak pozval do kostela evangelický farář František Pavlis," naznačil paralelu mezi dobou před revolucí v roce 1989 a dneškem aktivista Tomáš Kábrt.
Související
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci
Andrej Babiš , filmy , Karlovarský kraj , Školství
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře
před 1 hodinou
Za tři dny přibylo 300 mrtvých. Nynější epidemie eboly se šíří nejrychleji v historii
před 2 hodinami
Policejní komando zastřelilo podezřelého z teroristického útoku v Berlíně
před 3 hodinami
Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř
před 4 hodinami
Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny
před 5 hodinami
Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data
před 6 hodinami
Burnham se poprvé spojil s Trumpem. Budu mu i oponovat, slíbil Britům
před 7 hodinami
Kouř z požárů na západě Evropy doputoval do Česka. Lidé se nemusí obávat
před 8 hodinami
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
před 8 hodinami
Pachatel útoku v Berlíně by se neměl skrývat v Česku, uvedla policie
před 9 hodinami
Francii a Španělsko dusí požáry, které se nedaří zastavit. Pomáhají i vojáci
před 10 hodinami
Zemřel Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie
před 11 hodinami
Fotbalová Sparta hlásí vytouženou posilu. Přivedla bratrance Erlinga Haalanda
před 11 hodinami
Policie obvinila ženu ze čtvrteční vraždy v Jablonci nad Nisou
před 12 hodinami
Zelenskyj nepochybuje o další ruské mobilizaci. Nasazeni budou i Severokorejci
před 13 hodinami
Kriminalisté objasnili vraždu po téměř 20 letech. Pachatel ale k soudu nezamíří
před 13 hodinami
Tragédie v Berlíně. Islamista najel do lidí na Pride, nejméně jeden mrtvý
před 15 hodinami
První výhled počasí na příští víkend. Tropy budou úřadovat
včera
Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu
včera
Hradec si odváží z Norska senzační výhru, Jablonec duel plný zvratů v Chorvatsku nezvládl
Ještě před tím, než se o posledním červencovém víkendu definitivně rozjela česká fotbalová klubová scéna na domácí scéně, už ve čtvrtek nastoupily první dva české týmy v rámci evropských předkol ke svým prvním zápasům v nové sezóně 2026/27.
Zdroj: David Holub