Opilost, rány pěstí, nahota i urážky gayů. Čím se proslavili čeští politici?

Praha - Čeští politici na sebe občas upozorní způsobem, který má s politikou jen pramálo společného. Někdy se mohou dostat do úzkých. Někdy vlastní vinou, jindy shodou nešťastných náhod. Do té první skupiny politiků patří Mirek Topolánek, Miroslav Kalousek nebo Michal Hašek. Do té druhé Jiří Dolejš, Karolína Peake nebo Kateřina Jacques. Server EuroZprávy.cz se zaměřil na některé okamžiky ze života politiků, které by nejradši zapomněli.

Čeští politici se mnohdy dostávají do ne zrovna příjemných situací, na které by rádi zapomněli. I když jde vesměs o skandály a trapasy, některé nepříjemné okamžiky mohou politikovi pomoci ke zviditelnění se. Nejdříve se podívejme na ty politiky, kteří si za své trable mohli sami: 

1. Mirek Topolánek: Premiér s lobbisty u Středomoří a nevhodné výroky na adresu gayů a Židů

Bývalého premiéra Mirka Topolánka (ODS) skandály doslova přitahovaly. Kromě často nevybíravé mluvy tohoto Moravana a šéfa ODS v letech 2002 - 2010 byl Topolánek spojován s vlivovými a podnikatelskými kruhy. Vrcholem měla být tzv. Toskánská aféra z roku 2009. 

Tehdy v létě zveřejnil deník MF DNES reportáž s fotografiemi ze setkání politiků a vlivných lobbistů a podnikatelů v Toskánsku. Mezi hosty byl i tehdejší šéf energetického gigantu ČEZ Martin Roman, politici ČSSD, lobbista Marek Dalík nebo ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

A nebylo to poprvé, co byl Topolánek zachycen fotografy v Itálii. Ještě před lobbistickou schůzkou se Topolánek v červnu téhož roku objevil ve vile premiéra Berlusconiho, který se netajil svou slabostí pro mladé dívky. Český předseda vlády byl na fotografiích italských paparazzi zcela nahý, fotografie se vyjímala na stránkách českých plátků několik dní.

Jedním z Topolánkových posledních faux pas byl rozhovor pro gay magazín Lui v roce 2010. "Gustav Slamečka, když jde opravdu do tuhého, opravdu do tuhého, tak jako ministr mám pocit, že uhne. A to ten Fischer prostě je Žid, není to gay, a ten uhne ještě dřív. To přeci nesouvisí s tím, že je gay, to souvisí s jeho charakterem," uvedl Topolánek k otázce, jak si představuje homosexuála. Právě po této kauze rezignoval na post lídra kandidátky ODS do voleb a z vysoké politiky odešel.

2. Michal Hašek: Lži v přímém přenosu

Topolánek má na krku Toskánskou aféru, Michal Hašek (ČSSD) Lánský puč. Tehdejší pokus o sesazení Bohuslava Sobotky z postu šéfa ČSSD pod taktovkou prezidenta Miloše Zemana Hašek v přímém přenosu striktně odmítal. V pořadu Interview Daniely Drtinové označil několikrát schůzku se Zemanem za fámu. „Je to fáma. Údajná schůzka se neuskutečnila. Je to fáma,“ tvrdil. „V sobotu neprobíhala žádná komunikace s panem prezidentem, která by se týkala ČSSD nebo povolební situace.“  "V sobotu večer se žádná schůzka s panem prezidentem neuskutečnila. A každý, kdo zná Miloše Zemana, ví, že nevlastní mobilní telefon, takže jsme si nemohli ani zatelefonovat," opakoval, ačkoliv už tehdy bylo jasné, že lže. Michal Hašek následně odstoupil ze všech nejvyšších stranických funkcí.

3. Jiří Rusnok: Nevhodné výroky k cestě na pohřeb

Velmi nepříjemného faux pas se dopustil i někdejší předseda úřednické vlády v demisi Jiří Rusnok. Současný guvernér České národní banky si ve Sněmovně v roce 2013 nevšiml, že má zapnutí mikrofon. Rusnokovi se nelíbilo, že by měl jet do Jihoafrické republiky na pohřeb politického velikána Nelsona Mandely. "Ty vole, teď ještě zase zemřel Mandela," sděloval Rusnok ministru obrany Pickovi, který se ho ptá, kdo tam pojede. "Já doufám, že prezident. Ty vole, já se úplně třepu, abych tam nemusel jet!" odpovídá Rusnok. Následně si klade otázku, jak by tam vlastně jel. Picek mu odpovídá, že speciálem, který zaplatí. Pokud prý nakonec nepoletí Zeman, tak "je to v prdeli," řekl ještě Rusnok. Tato nepříjemná kauza ho však nijak nepoškodila z hlediska další kariéry.

4. Miroslav Kalousek: Opilství a facky

Současný předseda TOP 09 má na kontě také několik nepříjemných chvil. Jednou z nich je jistě rozhovor pro Český rozhlas, který se týká odpouštění daně pro podnikatele zasažené povodní.  Ministr financí tehdy špatně artikuloval a moderátorka mu pomáhala s dokončením myšlenek. Podobný rozhovor poté absolvoval s redaktorem tn.cz. Bylo to krátce poté, co se prezident Miloš Zeman potácel nad korunovačními klenoty "s virózou".

Ještě za svého ministrování byl Kalousek účastníkem incidentu s drzým studentem poblíž Sněmovny. "Kalousku, ty kurvo jedna zlodějská! Tak jsem ho profackoval," řekl Kalousek médiím svůj pohled na celou událost. Mladík měl od ministra dostat celkem čtyři facky. Celý incident pak policii měl nahlásit Kalouskův odpůrce a poslanec Věcí Veřejných Petr Skokan. S ním vedl otevřenou válku i na půdě Poslanecké sněmovny.

Svět obletěly v roce 2011 i záběry prezidenta Václava Klause, jak při státní návštěvě Chile "přemisťuje pero" z pouzdra do svého saka. Další politici se do nelehké situace dostali shodou nešťastných okolností: 

5. Kateřina Jacques: Zmlácená demonstrantka

Současná partnerka Martina Bursíka a někdejší členka Strany zelených Kateřina Jacques se do křížku s policií dostala na jedné z demonstrací proti radikálům v roce 2006. Policista měl Jacques, která držela transparent "Zelení proti neonacismu" zbít, spoutat a odvézt na policejní stanici. Policista do demonstrantky strčil, ona ho vzápětí požádala, aby se ji nedotýkal. Následně už ji policista povaloval na zem. Podle policie ale Jacques napadala účastníky demonstrace a neuposlechla výzev policistů. Policista Kateřinu Jacques vláčel za pouta asi 20 metrů, na služebně ji měl připoutat k tyči, ostatní policisté na stanici tomu jenom přihlíželi.

6. Jiří Dolejš: Napadený komunista

Dalším terčem útoku se stal poslanec za KSČM Jiří Dolejš. Toho ve stejný rok jako Kateřinu Jacques zmlátili. Nikoliv policisté,  ale skupinka tří mužů v bílých tričkách. Po slovní přestřelce Dolejše napadli i fyzicky. Mužům se nelíbila jeho politická příslušnost. "Ty hnusnej komunisto," měli muži na Dolejše pokřikovat. U stanice metra ho svalili na zem a kopali do něj. Poslanec musel po útoku na operaci s okem.

7. Karolína Peake: Falešné e-maily s nahými fotkami

Karolína Peake, která vstoupila v roce 2010 do Sněmovny za subjekt Věci veřejné a následně založila vlastní stranu LIDEM, byla terčem útoku hackerů. "Strana práv LIDEM - Pikovci se velmi podivuje nad snahou majora Zemana o znemožnění ustanovení poslaneckého klubu přátel strany práv LIDEM - Pikovci," stálo ve spamovém mailu, který byl podepsán jejím jménem. Objevily se i údajné fotky nahé Peake. Šlo ale jenom o fotomontáž.

8. Petra Buzková: Opalovačka u Jadranu, Olovo

Někdejší nejpopulárnější političku Petru Buzkovou (ČSSD) si v roce 2001 vzal na mušku český bulvární deník Super. Ten nafotil polonahou Buzkovou na dovolené v Chorvatsku. Fotografie následně převzala většina médií. Mnohem větší dopad pro ni ale mohla mít tzv. aféra Olovo (Pb - podle iniciál političky). V ní šlo o cílenou diskreditaci političky ze strany poradců tehdejšího premiéra Miloše Zemana.

Spis, který měl Buzkovou zdiskreditovat obsahoval pomluvy o tom, že se politička živila prostitucí a týrala svou malou dceru. Buzková pak měla se Zemanem narušené vztahy po celou svou politickou kariéru.

Související

Miroslav Kalousek

Kalousek se europoslancem nestane. TOP 09 ho vyzvala k jiné kandidatuře

TOP 09 rozhodla o tom, kdo za ni bude v rámci volební koalice Spolu usilovat o křesla v Evropském parlamentu. Veřejnost řešila zejména možnou nominaci exministra financí Miroslava Kalouska. Bývalý poslanec nakonec mezi kandidáty chybí. Strana mu ale naznačila, že by měl zvážit jinou kandidaturu. 

Více souvisejících

Miroslav Kalousek Jiří Rusnok (guvernér ČNB) Karolína Peake Jiří Dolejš Petra Buzková Mirek Topolánek

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy