Temná Zaorálkova řeč. Britský deník zaujala slova o kolonialismu a nacismu

Praha/Londýn - Britský deník The Guardian se ve čtvrtek obsáhle věnoval proslovu českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) na summitu Future of Europe v Praze. Označuje jeho řeč za "temnou", v níž zmiňuje, že Evropa má 20 let na to, aby se dohodla s muslimským světem.

Podle deníku Zaorálek vnímá probuzení muslimského světa ve spojitosti se západním kolonialismem z minulosti. Koloniální minulost většiny afrických a blízkovýchodních zemí tak přispívá k současnému radikalismu některých muslimských komunit. 

Zaorálek současně varoval, že následujících 20 let je poslední období, ve kterém se Evropa s muslimským světem musí nějak dohodnout. The Guardian současně zmínil, že Lubomír Zaorálek se pravděpodobně stane volebním lídrem Sociálních demokratů do voleb, což se ve středu večer potvrdilo.

Deník připustil, že Sociální demokraté nyní čelí volební výzvě ze strany populistických sil. ČSSD se s tím prý snaží vypořádat tím, že akcentuje odpor vůči řízení ze strany Evropské komise ve věci přijímání migrantů na základě přerozdělovacích kvót. 

Podle The Guardianu Zaorálek řekl, že národy, jako Britové, Francouzi, Nizozemci, Belgičané, Američané a Rusové byli zodpovědní za úmrtí milionů lidí. Ty stejné země nyní čelí revoltám, které jsou způsobené procesy globalizace, jež s sebou přináší nerovnost mezi lidmi.Nejpalčivější je tento problém v muslimských zemích, kde si tyto nerovnosti začínají uvědomovat masy, které jsou čím dál více vzdělanější.

"Čelíme teď probuzení. Měli bychom se zaměřit na mimo západní svět a nově se rodící politické masy," cituje deník Zaorálka. "Dlouhodobě potlačované politické vzpomínky živí náhlé a explozivní probuzení podporované islámskými extrémisty na Blízkém východě," řekl a varoval, že tento fenomén se může rozšířit dál do Afriky a Asie.

Kolonialismus se dle jeho slov dá svým rozsahem přirovnat i k nacismu. "Je tady obrovská tendence zapomínat mnoho věcí z našich dějin," řekl český ministr zahraničí. Připomněl koloniální praktiky Velké Británie v Indii nebo Kongo, jež bylo belgickou kolonií. Podobně na tom prý bylo francouzské Alžírsko a Afghánistán při sovětské invazi v roce 1979. Přirovnání kolonialismu k nacismu rozzlobilo předsedu Starostů a nezávislých Petra Gazdíka (STAN). Ten Zaorálkův výrok označil za "úlet".

Přirovnat kolonialismus k nacismu je úlet. O to smutnější, když vypadne z úst ministra zahraničí.

— Petr Gazdík (@petrgazdik) 15. června 2017

"Stejně tak šokující jako rozsah těchto zvěrstev je to, jak rychle je Západ zapomíná" dodal. Podle deníku český šéf diplomacie řekl, že ve zbytku tohoto století nás také čeká "bitva o přežití" související se změnami klimatu.

Související

Jakub Kulhánek

Novým ministrem zahraničí se má stát Kulhánek. Zaorálek zůstává ve funkci

Lubomír Zaorálek (ČSSD) zůstane ministrem kultury. Na jeho přání o tom dnes večer rozhodlo grémium strany. Na pozici ministra zahraničí sociální demokracie navrhne náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka. Po jednání užšího vedení strany o tom informoval novináře ve Sněmovně statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Více souvisejících

Lubomír Zaorálek ČSSD The Guardian

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy