České politické klany: Bushům se nejvíc podobají Klausovi

Praha - Politické klany u nás na rozdíl od Spojených států nejsou příliš typické. Přesto by se v naší moderní historii našly některé rodiny, jež se živily politikou. Pravda, nejsou to žádní Kennedyové nebo Bushové, ale na druhou stranu jde o poměrně významné politiky.

Mocné rodinné klany v politice jsou v Česku jevem ne tak vídaným. Ve Spojených státech, které původně, když vznikaly, chtěly vyvarovat silné monarchistické vládě britského typu, se s nimi můžeme setkat poměrně často. Monarchistický princip silného panovníka byl v době vzniku soustátí úzce spjat s principem dědičnosti v rámci dynastie. A ač se Spojené státy vydaly cestou prezidentského systému, mocným dynastiím se nevyhnuly. Nejviditelnějšími případy silné politické dynastie tak jsou Kennedyové, Bushové a ze současnosti zejména Clintonové. Jak je to ale s příbuzenstvím v politické sféře v naší zemi?

MASARYKOVI

Příbuzenských vztahů v nejvyšších patrech české politiky by se dalo najít překvapivě málo. Příkladem, který by byl nejblíže těm americkým, může být „klan“ Masaryků. První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk (1850-1937) nebyl jediným politikem tehdejšího státu. Do politiky se aktivně zapojil taktéž jeho syn Jan Masaryk (1886-1948), kromě postu československého velvyslance ve Velké Británii byl také ministrem zahraniční Československa nejprve v rámci exilové vlády a po roce 1945 již řádně. Do politiky vstoupila také dcera prvního československé prezidenta Alice Masaryková (1879-1966). Hned v roce 1918 se stala poslankyní v rámci slovenské parlamentní reprezentace, akcentovala problematiku ženské otázky a feminismu. Později se ujala vedení prezidentské kanceláře svého otce, starala se zejména o úpravy Pražského hradu a jeho zahrad.

KLAUSOVI

Pokud bychom se zaměřili na období samostatné České republiky, za uplynulých 24 let její existence nenajdeme moc podobných rodinných vazeb uvnitř politické scény. Snad nejvíce se masarykovské dynastii podobá rodina druhého českého prezidenta Václava Klause. Václav Klaus sám prošel dlouhou politickou dráhou. Na kontě tak má například funkci federálního ministra financí, českého předsedy vlády, předsedy Poslanecké sněmovny nebo českého prezidenta. Do politiky se v současné době pomalu ale jistě zapojuje jeho syn Václav Klaus mladší. Ten je jednou z nejvýraznějších tváří ODS, kterou jeho otec založil. Dříve působil na výběrovém gymnázium PORG v Praze, nyní je školským expertem ODS a kandiduje do Poslanecké sněmovny v říjnových volbách v Praze. Někdejší první dáma a manželka Václava Klause Livia „přičichla“ k politice z diplomatické úrovně. Klausová nejprve podpořila Miloše Zemana v první přímé prezidentské volbě, ten již jako zvolený prezident podepsal její pověřovací listinu a Livia se stala velvyslankyní pro Slovenskou republiku.

SCHWARZENBERGOVI

Ač jde o aristokratickou rodinu, mezi politické klany můžeme zařadit také šlechtice z rodu Schwarzenbergů. Karel Schwarzenberg (*1937) působil jako kancléř prezidenta Václava Havla, jako ministr zahraničí a kandidoval na prezidenta v první přímé prezidentské volbě. Jeho předkové byli významnými postavami na rakousko-uherské a české politické scéně. Zmínit můžeme například Karla III. Schwarzenberga (1824-1904), který působil téměř čtvrt století jako poslanec českého zemského sněmu a spolupracoval se „Staročechy“ v čele s F. L Riegrem. Aktivní byl i jeho syn Karel IV. Schwarzenberg (1859-1913), který byl také poslancem Říšské rady. Jeho syn Karel V. byl taktéž politicky aktivní – působil jako velvyslanec Rakouska v Itálii, ve Vatikánu a ve Velké Británii. Jeho syn Karel VI. Schwarzenberg byl otcem současného čestného předsedy TOP 09. Karel VI. měl být významným vlastencem se sklony k rusofilství.

STROPNIČTÍ

Stropnické rozhodně nelze označit za politický klan, ale na české poměry je nezvyklé, aby otec a syn současně byli v politice. Martin Stropnický (ANO) působil krátce na ministerstvu kultury v roce 1998, byl také velvyslancem ve Vatikánu a v Portugalsku. Nyní se jakožto poslanec hnutí ANO působí na ministerstvu obrany. Spekulovalo se také o jeho možné kandidatuře na post prezidenta pro volby v roce 2018. Jeho syn je ze zcela opačného politického zázemí. Matěj Stropnický momentálně vede Stranu zelených do voleb. Stropnický působil také jako náměstek pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO), než byl pod nátlakem z funkce odvolán.

DIENSTBIEROVÉ

Naopak otec a syn Dienstbierové zastávali stejné politické postoje a oba byli věrni sociálním demokratům. Jiří Dienstbier byl mezi lety 1989-1992 ministrem zahraničí za Československo, působil také jako místopředseda Čalfovy vlády. V letech 2008-2011 zastával funkci senátora za obvod Kladno. Zemřel před šesti lety. Jeho syn Jiří Dienstbier mladší kandidoval v roce 2013 na úřad českého prezidenta, v minulosti byl předsedou mládežnické organizace ČSSD Mladí sociální demokraté. V Sobotkově vládě zastával na čas pozici ministra pro lidská práva a rovné příležitosti.

Související

Andrej Babiš Glosa

Události Petra Nutila: Novoroční boj o euro, oddávající Babiš a Rajchl lanaří Vémolu

Naše planeta Země úspěšně oběhla další elipsu kolem Slunce, v pořadí už dvoutisící dvacátou čtvrtou, počítaje v nejpopulárnějším letopočtu současnosti. Pozemšťané toto oběhnutí oslavili jako vždy kolektivním opíjením, plašením zvířat a trháním si vlastních končetin skrze odpalování množství zábavní pyrotechniky. Hezky to dokazuje, že nemáme duševně daleko k racionalitě původních vynálezců ohňostrojů ve staré Číně, kteří je používali hlavně k zahánění zlých duchů. No nic. 

Více souvisejících

Václav Klaus Karel Schwarzenberg politici Martin Stropnický Jiří Dienstbier ml.

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Musk od voleb v USA enormně zbohatnul. Jak profituje ze spojenectví s Trumpem?

Elon Musk, nejbohatší člověk na světě, přebírá první politickou roli, v níž se pokusí pomoci nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi zefektivnit vládní procesy. Tato pozice přidává do Muskova již tak přeplněného seznamu povinností další odpovědnost, ačkoli se jedná o poradenskou roli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy