České politické klany: Bushům se nejvíc podobají Klausovi

Praha - Politické klany u nás na rozdíl od Spojených států nejsou příliš typické. Přesto by se v naší moderní historii našly některé rodiny, jež se živily politikou. Pravda, nejsou to žádní Kennedyové nebo Bushové, ale na druhou stranu jde o poměrně významné politiky.

Mocné rodinné klany v politice jsou v Česku jevem ne tak vídaným. Ve Spojených státech, které původně, když vznikaly, chtěly vyvarovat silné monarchistické vládě britského typu, se s nimi můžeme setkat poměrně často. Monarchistický princip silného panovníka byl v době vzniku soustátí úzce spjat s principem dědičnosti v rámci dynastie. A ač se Spojené státy vydaly cestou prezidentského systému, mocným dynastiím se nevyhnuly. Nejviditelnějšími případy silné politické dynastie tak jsou Kennedyové, Bushové a ze současnosti zejména Clintonové. Jak je to ale s příbuzenstvím v politické sféře v naší zemi?

MASARYKOVI

Příbuzenských vztahů v nejvyšších patrech české politiky by se dalo najít překvapivě málo. Příkladem, který by byl nejblíže těm americkým, může být „klan“ Masaryků. První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk (1850-1937) nebyl jediným politikem tehdejšího státu. Do politiky se aktivně zapojil taktéž jeho syn Jan Masaryk (1886-1948), kromě postu československého velvyslance ve Velké Británii byl také ministrem zahraniční Československa nejprve v rámci exilové vlády a po roce 1945 již řádně. Do politiky vstoupila také dcera prvního československé prezidenta Alice Masaryková (1879-1966). Hned v roce 1918 se stala poslankyní v rámci slovenské parlamentní reprezentace, akcentovala problematiku ženské otázky a feminismu. Později se ujala vedení prezidentské kanceláře svého otce, starala se zejména o úpravy Pražského hradu a jeho zahrad.

KLAUSOVI

Pokud bychom se zaměřili na období samostatné České republiky, za uplynulých 24 let její existence nenajdeme moc podobných rodinných vazeb uvnitř politické scény. Snad nejvíce se masarykovské dynastii podobá rodina druhého českého prezidenta Václava Klause. Václav Klaus sám prošel dlouhou politickou dráhou. Na kontě tak má například funkci federálního ministra financí, českého předsedy vlády, předsedy Poslanecké sněmovny nebo českého prezidenta. Do politiky se v současné době pomalu ale jistě zapojuje jeho syn Václav Klaus mladší. Ten je jednou z nejvýraznějších tváří ODS, kterou jeho otec založil. Dříve působil na výběrovém gymnázium PORG v Praze, nyní je školským expertem ODS a kandiduje do Poslanecké sněmovny v říjnových volbách v Praze. Někdejší první dáma a manželka Václava Klause Livia „přičichla“ k politice z diplomatické úrovně. Klausová nejprve podpořila Miloše Zemana v první přímé prezidentské volbě, ten již jako zvolený prezident podepsal její pověřovací listinu a Livia se stala velvyslankyní pro Slovenskou republiku.

SCHWARZENBERGOVI

Ač jde o aristokratickou rodinu, mezi politické klany můžeme zařadit také šlechtice z rodu Schwarzenbergů. Karel Schwarzenberg (*1937) působil jako kancléř prezidenta Václava Havla, jako ministr zahraničí a kandidoval na prezidenta v první přímé prezidentské volbě. Jeho předkové byli významnými postavami na rakousko-uherské a české politické scéně. Zmínit můžeme například Karla III. Schwarzenberga (1824-1904), který působil téměř čtvrt století jako poslanec českého zemského sněmu a spolupracoval se „Staročechy“ v čele s F. L Riegrem. Aktivní byl i jeho syn Karel IV. Schwarzenberg (1859-1913), který byl také poslancem Říšské rady. Jeho syn Karel V. byl taktéž politicky aktivní – působil jako velvyslanec Rakouska v Itálii, ve Vatikánu a ve Velké Británii. Jeho syn Karel VI. Schwarzenberg byl otcem současného čestného předsedy TOP 09. Karel VI. měl být významným vlastencem se sklony k rusofilství.

STROPNIČTÍ

Stropnické rozhodně nelze označit za politický klan, ale na české poměry je nezvyklé, aby otec a syn současně byli v politice. Martin Stropnický (ANO) působil krátce na ministerstvu kultury v roce 1998, byl také velvyslancem ve Vatikánu a v Portugalsku. Nyní se jakožto poslanec hnutí ANO působí na ministerstvu obrany. Spekulovalo se také o jeho možné kandidatuře na post prezidenta pro volby v roce 2018. Jeho syn je ze zcela opačného politického zázemí. Matěj Stropnický momentálně vede Stranu zelených do voleb. Stropnický působil také jako náměstek pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO), než byl pod nátlakem z funkce odvolán.

DIENSTBIEROVÉ

Naopak otec a syn Dienstbierové zastávali stejné politické postoje a oba byli věrni sociálním demokratům. Jiří Dienstbier byl mezi lety 1989-1992 ministrem zahraničí za Československo, působil také jako místopředseda Čalfovy vlády. V letech 2008-2011 zastával funkci senátora za obvod Kladno. Zemřel před šesti lety. Jeho syn Jiří Dienstbier mladší kandidoval v roce 2013 na úřad českého prezidenta, v minulosti byl předsedou mládežnické organizace ČSSD Mladí sociální demokraté. V Sobotkově vládě zastával na čas pozici ministra pro lidská práva a rovné příležitosti.

Související

Andrej Babiš Glosa

Události Petra Nutila: Novoroční boj o euro, oddávající Babiš a Rajchl lanaří Vémolu

Naše planeta Země úspěšně oběhla další elipsu kolem Slunce, v pořadí už dvoutisící dvacátou čtvrtou, počítaje v nejpopulárnějším letopočtu současnosti. Pozemšťané toto oběhnutí oslavili jako vždy kolektivním opíjením, plašením zvířat a trháním si vlastních končetin skrze odpalování množství zábavní pyrotechniky. Hezky to dokazuje, že nemáme duševně daleko k racionalitě původních vynálezců ohňostrojů ve staré Číně, kteří je používali hlavně k zahánění zlých duchů. No nic. 

Více souvisejících

Václav Klaus Karel Schwarzenberg politici Martin Stropnický Jiří Dienstbier ml.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy