Program jako z pera KSČM? Politici a experti posoudili volební sliby ČSSD

Praha - O víkendu představila ČSSD volební program a priority do sněmovních voleb na podzim. Podle politiků a expertů se program podobá tomu, s jakým už přišla KSČM. Navíc prý obsahuje mnoho rozporů. ČSSD chce navyšovat důchody, mzdy a snižovat daně malým podnikům. Těm větším by je zvýšila.

Sociální demokraté o víkendu představili volební priority pro říjnové sněmovní volby. Vyšli ze svých tradičních témat jako je výše penzí, minimální mzdy či progresivní zdanění. Co vše má tedy ČSSD v plánu a jsou její sliby reálně splnitelné?

ČSSD deklaruje, že jejím cílem by bylo za čtyřleté funkční období dosáhnout výše minimální mzdy na 16 tisíc korun. Průměrná mzda by se měla taktéž navýšit, a to až na 40 tisíc korun. Strana chce také snížit daně pro malé a střední podniky, zároveň by zavedla progresivní zdanění z bankovních aktiv velkých bank, vetší daňovou zátěž by také měly pocítit velké podniky se zisky nad 100 milionů korun. 

"ČSSD také léta dotuje velké korporace, aby je nyní navrhovala nadměrně zdanit, čímž může některé z nich vyhnat a odradit další potencionální zahraniční investory. Takových rozporů obsahuje program ČSSD velké množství. Pokud by se program ČSSD realizoval, znamenal by další zadlužení, růst regulací, byrokracie a úředníků a hlavně závisti a konfliktů mezi jednotlivými sociálními skupinami,“ myslí si ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

„Sociální demokraté představili program, ve kterém chtějí navýšit minimální mzdu na 16 000 Kč a průměrnou mzdu na 40 000 Kč. Růst minimální mzdy lze administrativně nařídit, a proto neexistují technické překážky pro tento krok. Jinou otázkou je, jaké by to přineslo dopady do hospodářství. Při takto výrazném navýšení minimální mzdy, lze očekávat propouštění méně kvalifikovaných osob. Ekonomika se však nachází v dobré situaci, a tak by bylo možné vytvářet nová pracovní místa, která pojmou propuštěné osoby," uvedl pro EuroZprávy.cz ekonom z Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze Štěpán Křeček. 

"Větší problém bude mít ČSSD při prosazování průměrné mzdy ve výši 40 000 Kč. Průměrná mzda není závislá na politickém rozhodnutí a vyvíjí se podle ekonomické situace. Představa, že přijde nějaký politik a začne firmám nakazovat, kolik mají vyplácet svým zaměstnancům, je v tržním hospodářství nereálná," doplnil Křeček. 

Chápe, že ČSSD chce zavést progresivní daň na velké firmy a sektorovou daň na banky ve snaze navýšení mezd a zabránění odtoku zisků firem do zahraničí, nicméně recept nevidí jako správný. V důsledku to totiž nezvýší mzdy, ale pouze prodraží služby firem a bank. "Více by pomohlo, kdybychom do ekonomiky přilákali nové investice s vyšší přidanou hodnotou. Právě v těchto investicích se nachází vysoké mzdy pro kvalifikované zaměstnance, což by vedlo nejen k růstu průměrné mzdy, ale i k tlaku na růst všech mezd v ekonomice,“ dodal pro EuroZprávy.cz.

To jsou věci, které měla v programu v obdobné podobě KSČM ještě před ČSSD, předpokladem tak rychlého růstu mezd v soukromém sektoru je ale dlouhodobý růst výkonu ekonomiky a vyjednávací síla zaměstnanců," myslí si místopředseda KSČM Jiří Dolejš. 

Po vzorku Ficova SMERU by chtěla ČSSD prosadit jízdné zdarma ve veřejné dopravě (autobusy, vlaky) pro děti, studenty základních a středních škol a také pro lidi nad 65 let věku. V dopravě chce docílit toho, aby došlo k realizaci vysokorychlostní tratě mezi Prahou a Brnem, která by zkrátila cestu mezi těmito metropolemi na dobu pod jednu hodinu.

 Sociální demokraté chtějí v dlouhodobé perspektivě zachovat věkovou hranici pro odchodu do důchodu na úrovni 65 let. Spolu s tím strana prosazuje pravidelné navyšování penzí. "Bez silné KSČM tento směr reforem těžko ČSSD prosadí," sdělil pro EuroZprávy.cz Dolejš.

"ČSSD neodpovídá na více nepříjemných otázek. Zrušili možná nedokonalou důchodovou reformu předchozí vlády, se svojí neměli odvahu přijít a pouze slibují růst důchodů bez ohledu na schodky na penzijním účtu," sdělil pro EuroZprávy.cz Petr Gazdík (STAN).

Strana jasně deklaruje, že chce být v "jádru" Evropské unie. Zároveň ale odmítá systém přerozdělování migrantů na základě kvót, což je fakticky v rozporu s unijními pravidly. 

"V jádru EU nebudeme jen tím, že si to přejeme. Proto se jako Lidovci a Starostové oprávněně cítíme být alternativou k ČSSD, která jen rozdává a neříká, kde na to vezme," dodal Gazdík.

Předseda křesťanských demokratů Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) preferuje důchodovou reformu, kterou navrhují lidovci. S ní prý bude na rozumné navyšování důchodů a lidé nebudou "dřít do smrti". "Euro máme přijmout až to bude racionální, připravit se musíme už teď," uvedl Bělobrádek pro EuroZprávy.cz. 

Související

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 
Jan Hamáček Komentář

Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický

Stav levice v České republice je tristní. Stojí za tím řada faktorů v čele se slabou sociální demokracií a populisty, kteří slíbí úplně cokoliv, aby se dostali do sněmovny. Začínají na to doplácet i Piráti s programem založeným na liberalismu a progresivismu, ten totiž konzervativnějšího voliče nijak nezasáhne.

Více souvisejících

ČSSD Petr Gazdík Pavel Bělobrádek anketa Štěpán Křeček Jan Skopeček (ODS) Jiří Dolejš

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

včera

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

včera

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

včera

včera

včera

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

včera

včera

včera

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

včera

včera

včera

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

včera

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

včera

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

včera

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy