Poslanci v úvodním kole podpořili dohodu CETA mezi EU a Kanadou

Praha – Poslanci dnes v prvním kole podpořili hospodářskou a obchodní dohodu CETA mezi EU a Kanadou. Výhrady měli poslanci KSČM, podle nichž není dohoda v zájmu ČR. Poslanec této strany Leo Luzar dokonce navrhoval dohodu už v prvním čtení zamítnout, Sněmovna to ale neschválila.

Dohoda by měla mimo jiné odstraněním cel a průmyslových poplatků pomoci k většímu uplatnění českých podnikatelů na kanadském trhu. Odstraňuje většinu cel a průmyslových poplatků, které omezují obchodování mezi unijními zeměmi a Kanadou. Evropský parlament ji schválil v polovině února, Senát ji schválil v dubnu. Sněmovna by mohla hlasovat o souhlasu s ratifikací na své zářijové schůzi.

Podle odhadů expertů by CETA mohla přinést nárůst obchodní výměny mezi EU a Kanadou až o pětinu. EU odhaduje, že aplikace smlouvy by měla znamenat růst vzájemné obchodní výměny až o 324 miliard korun ročně, má také podpořit hospodářský růst a pomoci vytvářet nová pracovní místa. Podle kritiků však může ohrozit tisíce pracovních míst, což ale podle unijních expertů vyvrací několik nezávislých studií.

Ve víc než hodinovém projevu dnes své výhrady představil komunistický poslanec Luzar. Smlouva má podle něj úplně jiný cíl, než se uvádí a výhodná bude jen okrajově. Podle jeho tvrzení na ní vydělá víc Kanada než EU a Kanada chce zlepšit svoji obchodní bilanci. S odvoláním na studii Technické univerzity Liberec uvedl, že odhadované dopady na hospodářský růst ČR jsou nepatrné. Své výhrady shrnul tak, že jde o snahu nadnárodních koncernů proniknout na regulovaný trh, které už nebaví respektovat zákony jednotlivých zemím a brát ohledy na zájmy občanů jednotlivých států nebo Evropy.

To odmítl ministr financí Ivan Pilný (ANO) a poukázal především na to, že se českým malým a středním firmám otevírá možnost vstoupit na trh kanadských veřejných zakázek. Zdůraznil také, že česká ekonomika, která velmi závisí na EU, potřebuje diverzifikaci. Kanada je velký trh, který se jí prostřednictvím dohody otevírá, podotkl. Na adresu Luzarova dlouhého projevu poznamenal, že se mu spíše podařilo poslance uspat než debatu zpolitizovat.

Poslanec KSČM Jan Klán v asi půlhodinovém projevu mluvil především o nadnárodní globální kapitalistické elitě, která chce podle jeho slov získat ekonomickou kontrolu nad jednotlivými národními státy. Jeho stranická kolegyně Hana Aulická Jírovcová varovala, že CETA omezuje svobodu vlád a parlamentů navracet zprivatizované služby zpět do veřejného sektoru, protože případní soukromí investoři, kteří v nich už působí, by mohli žádat o odškodnění.

Vláda uvádí, že konečná podoba dohody odráží české priority v nejvyšší možné míře. Po uplynutí přechodných období se budou průmyslové položky vyvážet bezcelně, u zemědělských a potravinářských komodit odstraní Kanada až 94 procent cel. Otevře se také trh s veřejnými zakázkami, a to nejen státními, ale i těmi, které zadávají teritoria a města.

Dohoda má začít provizorně fungovat 21. září. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v sobotu oznámil, že se na tomto datu dohodl s kanadským premiérem Justinem Trudeauem.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Kanada CETA (Dohoda o volném obchodu mezi EU a Kanadou)

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy