Novela má snížit papírování podnikatelů, zjednoduší se kontroly ve veřejné správě

Praha - Sněmovna dnes schválila změnu v zákoně. Podnikatelům zřejmě odpadne povinnost oznamovat živnostenskému úřadu identifikační údaje členů statutárního orgánu firem a vedoucích odštěpného závodu zahraničních osob, zapisované do živnostenského rejstříku. Poslanci také schválili návrh zákona, který by měl podle vlády zjednodušit a harmonizovat kontroly ve veřejné správě.

Živnostenský úřad si uvedené údaje zjistí sám z příslušného veřejného rejstříku. Společně s ohlášením živnosti nebo s podáním žádosti o koncesi na živnostenském úřadu se také bude moci podnikatel nově přihlásit k registraci k dani z příjmů nebo k dani silniční.

Živnostenský úřad bude smět na žádost vydat z veřejné části živnostenského rejstříku sestavu v listinné nebo elektronické podobě, kde budou pouze základní identifikační údaje o podnikateli, případně o umístění jeho provozoven. Žadatel bude moci použít tuto sestavu jen pro svoji potřebu, nesmí ji zveřejnit nebo poskytnout někomu jinému.

Na vydání tohoto souboru údajů bude mít úřad až 30 dnů. Podle vlády se tak vyhovuje požadavkům Úřadu pro ochranu osobních údajů, které vycházejí především ze stížností podnikatelské veřejnosti na neomezené zpřístupňování jejích identifikačních údajů prostřednictvím soukromých databází.

Předloha také zpřesňuje pravomoci obcí při vydávání tržních řádů formou nařízení obce. Obce budou mít možnost stanovit pravidla, která bude muset provozovatel tržiště dodržet, aby ho mohli pohybovat i handicapování lidé. Výslovně stanovuje, že nařízením obce lze stanovit zákaz prodeje nebo poskytování některých služeb mimo provozovnu v obci nebo její části.

Sněmovna dále schválila návrh zákona, který by měl podle vlády zjednodušit a harmonizovat kontroly ve veřejné správě. Na ministerstvech i na úrovni kabinetu by měly vzniknout výbory pro audit, navíc by se měla zvýšit zodpovědnost úředníků.

Cílem zákona je podle ministerstva financí zjednodušení a sjednocení zákonné úpravy tak, aby byl systém kontroly efektivní, snížil byrokracii a umožnil sladit prověrky vynakládání veřejných peněz. Nynější zákon o finanční kontrole podle důvodové zprávy například klade stejné požadavky na malé mateřské školy i na organizace se složitou organizační strukturou a tisíci zaměstnanci.

Návrh zákona se týká všech organizací, které jsou správci kapitol státního rozpočtu. Jde o ministerstva a další státní úřady. Dále se týká státních fondů, měst a jejich obvodů, krajů, zdravotních pojišťoven, Správy železniční dopravní cesty, příspěvkových organizací zřízených krajem nebo městem a ministerských školských zařízeních.

Na přijetí zákona závisí podpora pro ústavní rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, aby mohl prověřovat prakticky veškeré veřejné finance. Senátoři dosud příslušné novely zamítali s poukazem na současné mnohočetné prověrky téhož a volali po zákonné úpravě. Kritici dnes schválené předlohy ale tvrdí, že duplicity v kontrolách neodstraní. Rozšířením kompetencí kontrolního úřadu se dnes Sněmovna už nezabývala, ač normy zařadila na program. Jelikož jsou teprve před druhým čtením, jejich schvalování se do říjnových voleb již s největší pravděpodobností nestihne a takzvaně spadnou pod stůl.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna zákony živnostníci Ministerstvo financí nkú audit Státní správa

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy