Jak do politiky? U Zelených a ANO se obrňte trpělivostí, ODS přijímá rychle

Praha - Nábor členů do českých politických stran je ve většině stran velmi podobný. Relativně jednoduše se dostanete do řad ODS, Pirátů a komunistů. Větší vytrvalost je třeba u Strany zelených a hnutí ANO Andreje Babiše, kde můžete na stranickou legitimaci čekat i přes půl roku.

To, že stranám klesá počet členů, není ničím novým. I tak se ale čas od času najde jedinec, který se rozhodne politicky se angažovat a do své oblíbené strany vstoupí. Server EuroZprávy.cz zjišťoval, jak obtížné je se do politických stran dostat a zda proces přijímání členů může být jednou z překážek, proč se lidé do jejich řad nehlásí častěji.

Některé strany řeší problém početně slabé členské základy tím, že nenutí lidi ke členské průkazce, ale zakládají skupiny registrovaných příznivců. Tito podporovatelé mohou i ovlivňovat dění ve straně. 

Server oslovil hnutí ANO, ČSSD, KSČM, ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Stranu zelených a Českou pirátskou stranu. K problematice náboru svých členů se překvapivě nevyjádřily pouze všechny tři vládní strany - tedy lidovci, Babišovo ANO a sociální demokraté. 

Pokud vás oslovuje Česká pirátská strana a chcete se stát jejími členy, nemusíte se bát téměř žádné překážky. Jediným formálním požadavkem je, abyste nebyli už členem jiné politické partaje. Uchazeč tak v přihlášce musí uvést své možné členství v jiné straně v současnosti i v minulosti, dále také skutečnost, zda byl v minulosti trestán a případně v jaké věci. 

Žádost o členství uchazeč vyplňuje elektronicky na webových stránkách Pirátů pod proklikem "Připoj se". "Tato žádost je následně zpracována a uchazeč je pozván na schůzi krajského sdružení strany. Zde se uchazeč představí a předsednictvo krajského sdružení rozhodne, zda bude přijat. Následně uchazeč uhradí členský příspěvek, který činí minimálně 200 Kč ročně," upřesnila pro EuroZprávy.cz Karolína Sadílková z mediální sekce strany. Celý proces prý trvá v rozmezí jednoho týdne až dvou měsíců. 

"TOP 09 přijímá své členy přímo na lokální úrovni v místních a regionálních organizacích jako každá normální demokratická strana," sdělil pro EuroZprávy.cz Miroslav Hlaváč z tiskového oddělení "topky". Uchazeči musí být 18 let a nesmí být členem jiné strany či hnutí. "K přijetí za člena dochází na základě písemné přihlášky do TOP 09 a čestného prohlášení, že nebyl do roku 1990 členem Lidových milicí, vojenských zpravodajských služeb či agentem StB a vojenských zpravodajských služeb," uvádí Hlaváč. 

Řádně vyplněnou přihlášku musí uchazeč zaslat do kanceláře příslušné krajské organizace, v níž působí místní nebo regionální organizace. O přijetí rozhoduje místní a regionální organizace, do níž se uchazeč hlásí. Pokud by nastal rozpor mezi rozhodnutím místní a regionální organizace, pak rozhodne ta krajská. TOP 09 si stanovila maximální délku přijímacího procesu na 3 měsíce. 

Posílit řady Komunistické strany Čech a Moravy lze také bez větších obtíží. "Se členstvím v KSČM je neslučitelná podpora a propagace hnutí směřujících k potlačování práv a svobod občanů nebo jiná činnost, která je v rozporu s Listinou základních práv a svobod a s mezinárodními dokumenty o lidských a občanských právech," uvádějí stranické stanovy. Jinak jsou formální požadavky stejné, jako u výše zmíněných subjektů.

Jak celý proces vypadá v praxi? Žadatel vyplní přihlášku a absolvuje neformální rozhovor, následně přihlášku projedná ZO KSČM. Pokud organizace přijetí schválí, okresní organizace vystaví členskou legitimaci. "Celý proces přijetí trvá v průměru 30 dní," dodal pro EuroZprávy.cz Robert Kvacskai z mediálního oddělení KSČM. 

Poměrně detailnější je proces u Strany zelených. Uchazeč musí prokázat "dlouhodobější zájem o politiku Zelených" a "smysluplnou motivaci pro vstup". To podle manažera Zelených Robina Ujfalušiho zahrnuje účast na jednáních strany a účast na veřejných akcích. 

Proces může trvat několik měsíců. Záleží, zda se uchazeč dlouhodobě zapojuje do stranických aktivit. Pokud ano, tak se může jednat o velmi krátký přijímací proces. "U nováčků se vyžaduje účast alespoň na 2 lokálních schůzích základní organizace," uvedl pro náš server Ujfaluši. 

Elektronicky žádost podávají sympatizanti ODS Petra Fialy. Ani občanští demokraté nemají v procesu žádné výraznější překážky. Kromě dosažení věku 18 let a nečlenství v jiné stranické organizaci nekladou žádnou další bariéru. "Přihlášku do místního sdružení ODS  posuzuje dle stanov ODS místní rada na svém jednání, kterého se uchazeč o členství rovněž zúčastní. Místní rada následně rozhodne o členství. Rozhodnutí o členství musí místní rada vydat do 3 měsíců od podání žádosti," sdělila pro EuroZprávy.cz mluvčí strany Jana Havelková. 

Podobně proces probíhá i u vládní KDU-ČSL, alespoň podle informací na jejich webových stránkách a v jejich stanovách. Uchazeči o členství v hnutí ANO podle jeho stanov svou přihláškou souhlasí s Morálním kodexem hnutí. Uchazeč musí vyplnit přihlášku a vydržet tzv. čekatelskou lhůtu, na jejímž konci vydá Předsednictvo strany kladné rozhodnutí o udělení členství. K přihlášce musí žadatel přiložit také svůj životopis, prohlášení o bezdlužnosti a prohlášení o beztrestnosti a o tom, že žadatel přistupuje ke stanovám a morálnímu kodexu hnutí. Dané předsednictvo si může vyžádat i osobní pohovor. "O schválení nebo zamítnutí přihlášky rozhoduje Oblastní předsednictvo, které o výsledku řízení žadatele písemně vyrozumí nejpozději do tří měsíců ode dne podání přihlášky. V případě zamítnutí žádosti o status uchazeče o členství lze novou žádost podat nejdříve po jednom roce od rozhodnutí," stojí ve stanovách. V roce 2013 tak činila čekací doba uchazečů půl roku. Přihlášku nenaleznete na oficiálních stránkách hnutí, existuje pro ní speciální web www.registrace.ano2011.cz.

U ČSSD je proces podobný jako u KDU-ČSL nebo ODS, uchazeč však podle stanov musí být osobně přítomen u projednávání o přijetí člena místní organizací. Pokud organizace rozhodne o jeho nepřijetí, může se odvolat. To u hnutí ANO nelze. 

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie. Analýza

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Dohledový úřad neobdržel výroční zprávu od třetiny politických stran a hnutí

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí neobdržel výroční zprávu za rok 2022 zhruba od třetiny politických stran a hnutí. Nedodalo ji 86 politických stran a hnutí, tedy o čtvrtinu více než před rokem, v zákonném termínu ji naopak odevzdalo 176 z celkových 262 povinných subjektů. Úřad o tom dnes informoval na svém webu. Termín odevzdání byl do 1. dubna, stranám, které zprávu nedodaly, hrozí pokuta.

Více souvisejících

politické strany ODS top 09 Strana zelených Česká pirátská strana KSČM Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Počasí

Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat

Téměř až do Vánoc vidí aktuálně meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a slibují střídání chladnějších a teplejších epizod v nadcházejících dnech a týdnech. Připravit se máme také na první významnější sněhové srážky. 

včera

včera

včera

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

včera

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

včera

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

včera

včera

včera

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

včera

včera

včera

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

včera

včera

včera

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

včera

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

včera

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy