Politici nepřijdou o doživotní imunitu. ČSSD byla proti

Praha - Imunita poslanců, senátorů a soudců Ústavního soudu zůstane prozatím neomezena. Návrh poslanců trojkoalice, který imunitu zákonodárců omezoval jen na dobu výkonu jejich mandátu a rušil přestupkovou imunitu, nenašel v pátek ve sněmovně dostatečnou podporu.

Celkově bylo ve sněmovně 124 poslanců, 89 hlasovalo pro omezení imunity, tři zákonodárci byli proti. Zbytek dolní komory se hlasování zdržel.

Pro návrh ústavní novely nehlasovala opozice z toho důvodu, že rušil přestupkovou imunitu. ČSSD proto podala pozměňovací návrh, který by ji nezrušil zcela a zachoval by politikovi beztrestnost za projevy. Koaliční poslanci však pozměňovací návrh nepodpořili.

"Vy jste ten návrh nemysleli vážně a neudělali jste nic pro to, aby prošel. Pro návrh hlasovalo jen 85 poslanců vládní koalice," uvedl statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Pokud by pozměňovací návrh ČSSD prošel, strana by ústavní novelu podpořila, dodal.

Vládní koalici požádal, aby příště, až bude chtít měnit ústavu, diskutovala více s opozicí. "Vy jste potřebovali dva hlasy opozice, získali jste čtyři. Kdybyste se dostavili v dostatečném počtu, váš návrh novely by prošel. To, že nebyla změna přijata, bylo zapříčiněno tím, že jste odmítli jednat s opozicí a odmítli jste kompromis ve formě pozměňovacího návrhu," dodal Sobotka.

"Zákon, o kterém jsme hlasovali, byl návrh zákona, který podali poslanci, nikoliv vláda. Byl to návrh zákona, který říkal: chceme se vzdát privilegií, která nám nepřísluší. Chceme být normální lidé. Na to se dá odpovědět jen ano nebo ne," reagoval na to ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Změna ústavy, kterou poslanci trojkoalice ve sněmovně navrhli, by výrazně omezila imunitu zákonodárců obou komor parlamentu i soudců Ústavního soudu. Nově by trvala pouze po dobu výkonu mandátu. Zákonodárci by tak byli za své prohřešky trestáni po skončení volebního období. Zároveň by se zrušila takzvaná přestupková imunita, což byl právě problém pro opoziční ČSSD a KSČM.

Dosud přitom platí, že pokud sněmovna odepře trestní stíhání svého člena, je trestní stíhání vyloučeno navždy.

Opozice nepodpořila novelu, protože sněmovna neschválila pozměňovací návrh poslance Jeronýma Tejce z ČSSD. Ten stanovuje, že poslanec nebo senátor, který spáchal v souvislosti s výkonem svého mandátu přestupek, podléhá jen disciplinární pravomoci komory, jejíž je členem.

"Ve chvíli, kdy by zákonodárce spáchal například dopravní přestupek, neměl by imunitu. Projevy na demonstracích a mítincích by však chráněny byly," vysvětlil Mediafaxu Tejc.

Související

Blanka Říhová (foto: Stanislava Kyselová) Rozhovor

Lidé přestali být ostražití, proto je nárůst vyšší. České vakcíny se nedočkáme, říká pro EZ imunoložka Říhová

ROZHOVOR – K pesimistickým prognózám má daleko. Respektovaná vědkyně Blanka Říhová nesouhlasí s názorem evolučního biologa Jaroslava Flegra, podle něhož se kvůli rostoucímu počtu nakažených covidem-19 zavedou v brzké době drastická opatření. „Neztotožňuji se s jeho předpovědí, není k ní důvod. Nárůsty jsou hlavně proto, že oproti jaru se lidé začali více stýkat, nejsou už v karanténě a také přestali být tolik ostražití,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz imunoložka i mikrobioložka profesorka Říhová.

Více souvisejících

imunita Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy