Babišovo hnutí napíná s programem: Voličům to může být jedno

Praha - Hnutí ANO Andreje Babiše stále nepředstavilo svůj volební program pro říjnové sněmovní volby. Podle politologů to však potencionálním voličům nemusí vadit, hnutí s programem tápalo už před volbami v roce 2013 a většina voličů se navíc nerozhoduje podle programu.

Tiskárny už počátkem tohoto měsíce začnou chrlit miliony volebních lístků jednotlivých kandidujících subjektů do říjnových sněmovních voleb. Strany se zatím snaží prezentovat své programové priority tak, aby na voliče co nejvíce zapůsobily. 

Favorit letošních voleb hnutí ANO Andreje Babiše však se svým volebním program stále vyčkává. ČTK sice minulý týden uvedla, že k představení priorit "zřejmě" dojde tuto neděli. Tiskové oddělení hnutí ANO a mluvčí Lucie Kubovičová na dotaz serveru EuroZprávy.cz vůbec nereagovaly. Informaci o volební programu či termínu jeho zveřejnění nenajdete ani na webu hnutí. 

Není to ovšem poprvé, už před volbami v roce 2013 bylo hnutí vytýkáno, že nemá dostatečný volební program. Velkým problémem to však pro Babišovo hnutí být nemusí.

"Pokud mám správné informace, ANO by mělo mít oficiální začátek kampaně tento víkend nebo začátkem příštího týdne. Očekával bych tedy, že v tu chvíli představí i program, nebo alespoň programové priority. Jinak to, že v tuto chvíli ještě nemá program, bych neviděl jako až takový problém. Horká fáze kampaní většinou začíná až po létě, takže i programy se zveřejňují přibližně v tuto dobu," uvedl pro EuroZprávy.cz politolog z Masarykovy univerzity v Brně Miloš Gregor. 

Zmínil, že právě v roce 2013 hnutí dokonce několikrát těsně před volbami pozměnilo program, voliči to ale ocenili. Navíc je otázkou, do jaké míry se nerozhodnutí voliči a voliči obecně rozhodují na základě programů jednotlivých subjektů. 

"Volební programy čte málokdo. Dle mého názoru však představují důležitou součást předvolebního klání, protože právě zde strany a hnutí formulují své vize a priority. Na jejich základě také může probíhat debata v médiích a názorová konfrontace. Svoji roli hrají i zpětně, aby média mohla současné chování politiků konfrontovat s tím, co hlásali před minulými volbami," dodává Gregor. 

Podobně mluví také politolog Jak Kubáček, který by význam volebních programů pro voliče nepřeceňoval. "Mnoho lidí se rozhoduje podle dojmu a charismatu lídra, podle aktuálních témat a postojů na to, co se děje kolem nás," uvádí pro EuroZprávy.cz. 

"Ukazuje se, že dnes program vzniká spíše za pochodu při vzájemných volebních soutěžích a sporech mezi jednotlivými stranami a politiky. Voliči stačí spíše názorové směřování lídra a jakési základní priority strany a nic víc nehledá. Programům nevěří, z minulosti má zkušenost, že je politici nedodržovali," upřesňuje.

To si prý Andrej Babiš velmi dobře uvědomuje a proto přichází s jakousi dvojí variantou. "Pro kritiky, kteří říkají, že nemá program, se odkazuje na knihu, kde si vysnil nějaké témata ale chytře už v názvu říká, že o nich sní, je to tedy nevymahatelné. Pak také ukazuje na své dosavadní kroky a říká, ať ho voliči soudí dle dosavadních činů a ne podle programu," doplnil.

Podle Kubáčka se dá očekávat, že hnutí čeká, až většina konkurentů svůj program představí. Následně se vůči některým může vymezovat, některé může převzít - ať už zleva, či zprava. 

Hnutí ANO je totiž jen jednou z mála stran, která ještě nepředstavila svůj volební program. Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) představili svůj program krátce po své odluce od KDU-ČSL už na začátku srpna. Realisté Petra Robejška představili program na konci dubna, ve stejné době tak učinila i ODS. O měsíc později svůj program odprezentovala také TOP 09 Miroslava Kalouska. Konec června si pro představení volebního programu vybrala KSČM a Česká pirátská strana svou kampaň rozjela na konci května. 

O programu hnutí ANO netuší nic ani europoslanec za ANO Pavel Telička. Ten v úterý pro média uvedl, že se snažil některé své teze do programu zahrnout, ale neví, zda na ně hnutí vzalo ohled. "Já jsem před řadou měsíců dával své teze do několika částí programu. Tu zpětnou vazbu nemám, takže uvidíme, jak se případně promítnou nebo nepromítnou,“ sdělil Telička s tím, že program k dispozici nemá a neviděl ho.

Související

Více souvisejících

Hnutí ANO Andrej Babiš politolog program volební kampaň

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy