Babišovo hnutí napíná s programem: Voličům to může být jedno

Praha - Hnutí ANO Andreje Babiše stále nepředstavilo svůj volební program pro říjnové sněmovní volby. Podle politologů to však potencionálním voličům nemusí vadit, hnutí s programem tápalo už před volbami v roce 2013 a většina voličů se navíc nerozhoduje podle programu.

Tiskárny už počátkem tohoto měsíce začnou chrlit miliony volebních lístků jednotlivých kandidujících subjektů do říjnových sněmovních voleb. Strany se zatím snaží prezentovat své programové priority tak, aby na voliče co nejvíce zapůsobily. 

Favorit letošních voleb hnutí ANO Andreje Babiše však se svým volebním program stále vyčkává. ČTK sice minulý týden uvedla, že k představení priorit "zřejmě" dojde tuto neděli. Tiskové oddělení hnutí ANO a mluvčí Lucie Kubovičová na dotaz serveru EuroZprávy.cz vůbec nereagovaly. Informaci o volební programu či termínu jeho zveřejnění nenajdete ani na webu hnutí. 

Není to ovšem poprvé, už před volbami v roce 2013 bylo hnutí vytýkáno, že nemá dostatečný volební program. Velkým problémem to však pro Babišovo hnutí být nemusí.

"Pokud mám správné informace, ANO by mělo mít oficiální začátek kampaně tento víkend nebo začátkem příštího týdne. Očekával bych tedy, že v tu chvíli představí i program, nebo alespoň programové priority. Jinak to, že v tuto chvíli ještě nemá program, bych neviděl jako až takový problém. Horká fáze kampaní většinou začíná až po létě, takže i programy se zveřejňují přibližně v tuto dobu," uvedl pro EuroZprávy.cz politolog z Masarykovy univerzity v Brně Miloš Gregor. 

Zmínil, že právě v roce 2013 hnutí dokonce několikrát těsně před volbami pozměnilo program, voliči to ale ocenili. Navíc je otázkou, do jaké míry se nerozhodnutí voliči a voliči obecně rozhodují na základě programů jednotlivých subjektů. 

"Volební programy čte málokdo. Dle mého názoru však představují důležitou součást předvolebního klání, protože právě zde strany a hnutí formulují své vize a priority. Na jejich základě také může probíhat debata v médiích a názorová konfrontace. Svoji roli hrají i zpětně, aby média mohla současné chování politiků konfrontovat s tím, co hlásali před minulými volbami," dodává Gregor. 

Podobně mluví také politolog Jak Kubáček, který by význam volebních programů pro voliče nepřeceňoval. "Mnoho lidí se rozhoduje podle dojmu a charismatu lídra, podle aktuálních témat a postojů na to, co se děje kolem nás," uvádí pro EuroZprávy.cz. 

"Ukazuje se, že dnes program vzniká spíše za pochodu při vzájemných volebních soutěžích a sporech mezi jednotlivými stranami a politiky. Voliči stačí spíše názorové směřování lídra a jakési základní priority strany a nic víc nehledá. Programům nevěří, z minulosti má zkušenost, že je politici nedodržovali," upřesňuje.

To si prý Andrej Babiš velmi dobře uvědomuje a proto přichází s jakousi dvojí variantou. "Pro kritiky, kteří říkají, že nemá program, se odkazuje na knihu, kde si vysnil nějaké témata ale chytře už v názvu říká, že o nich sní, je to tedy nevymahatelné. Pak také ukazuje na své dosavadní kroky a říká, ať ho voliči soudí dle dosavadních činů a ne podle programu," doplnil.

Podle Kubáčka se dá očekávat, že hnutí čeká, až většina konkurentů svůj program představí. Následně se vůči některým může vymezovat, některé může převzít - ať už zleva, či zprava. 

Hnutí ANO je totiž jen jednou z mála stran, která ještě nepředstavila svůj volební program. Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) představili svůj program krátce po své odluce od KDU-ČSL už na začátku srpna. Realisté Petra Robejška představili program na konci dubna, ve stejné době tak učinila i ODS. O měsíc později svůj program odprezentovala také TOP 09 Miroslava Kalouska. Konec června si pro představení volebního programu vybrala KSČM a Česká pirátská strana svou kampaň rozjela na konci května. 

O programu hnutí ANO netuší nic ani europoslanec za ANO Pavel Telička. Ten v úterý pro média uvedl, že se snažil některé své teze do programu zahrnout, ale neví, zda na ně hnutí vzalo ohled. "Já jsem před řadou měsíců dával své teze do několika částí programu. Tu zpětnou vazbu nemám, takže uvidíme, jak se případně promítnou nebo nepromítnou,“ sdělil Telička s tím, že program k dispozici nemá a neviděl ho.

Související

Andrej Babiš (ANO)

Nové průzkumy ukázaly, jak velká je dominance ANO na politické scéně

Podle aktuálních volebních průzkumů by hnutí ANO Andreje Babiše s výrazným náskokem vyhrálo říjnové volby do Poslanecké sněmovny. Volební model agentury Kantar CZ pro Českou televizi mu přisuzuje 35,5 procenta hlasů, zatímco podle průzkumu agentury STEM pro CNN Prima News by ANO získalo 32,1 procenta. Druhá by v obou průzkumech skončila ODS s 14,5 procenta podle Kantaru a 14,2 procenta podle STEM. Na třetím místě výrazně posílilo hnutí STAN, které by získalo 13 procent (Kantar) a 10,6 procenta (STEM). 

Více souvisejících

Hnutí ANO Andrej Babiš politolog program volební kampaň

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy