Praha/Berlín - Ještě do konce září by mohla česká vláda rozhodnout o budoucnosti ambasády ČR v Berlíně. Samotná rekonstrukce již nevyhovující budovy by se měla uskutečnit v letech 2021 až 2023. Práce bude odhadem stát přes půl miliardy korun.
"V současné době probíhá příprava komplexní rekonstrukce ambasády," napsalo tiskové oddělení českého ministerstva zahraničí.
Podle informací ČTK návrh počítá s tím, že by se s přípravou mělo začít příští rok. Vedle nových kanceláří mají vzniknout i rezidence velvyslance a byty pro zaměstnance, kterých má být nově více než 30. Zatímco v době studené války na ambasádě ve východní části Berlína působilo mezi 350 a 500 pracovníky, dnes jich je mnohonásobně méně, a část budovy tak zeje prázdnotou.
Celkový vzhled stavby má i po rekonstrukci zůstat zachován. Budova ležící v samém centru Berlína na prestižní adrese Wilhelmstrasse 44 je typickou představitelkou architektonického brutalismu, který je výraznou devizou řady staveb architektonického páru Věry a Vladimíra Machoninových.
Komplexní rekonstrukce by měla přijít na zhruba 550 milionů korun, dalších přes 50 milionů si vyžádají náklady na pronájem prostor, které budou diplomaté i další zaměstnanci úřadu potřebovat během rekonstrukce budovy. Celkové náklady by se i s dvacetiprocentní rezervou, s níž návrh počítá, mohly vyšplhat na zhruba 727 milionů korun.
Deník Právo v úterý napsal, že ministerstvo zahraničí chce peníze na rekonstrukci získat prodejem svých nemovitostí v ČR i v zahraničí. „Jen v roce 2018 by měly tyto příjmy činit asi 466 mil. Kč. V průběhu dalších let pak ministerstvo předpokládá prodeje ve výši asi 500 mil. Kč,“ napsal list s odvoláním na dokument, který má vládě předložit ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Související
Ambasáda ČR v Berlíně předala medaili vdově po Kinkelovi, podílel se na česko-německé deklaraci
Berlín hledá nové jméno pro Mouřenínovu ulici, kde je ambasáda ČR
velvyslanectví ČR , Berlín , ministerstvo zahraničí , Vláda ČR , Lubomír Zaorálek , nemovitosti
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Evropa se chystá na zatmění. Přímý pohled do Slunce vám zničí oči dřív, než to pocítíte, varují lékaři
před 1 hodinou
Trump se v Íránu spletl. Nové vedení jmenované Chámeneím prosazuje agresivní přístup
před 3 hodinami
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
před 3 hodinami
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
před 4 hodinami
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
před 5 hodinami
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
před 5 hodinami
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
před 6 hodinami
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
před 7 hodinami
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
před 8 hodinami
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
před 9 hodinami
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
před 9 hodinami
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
před 10 hodinami
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
před 11 hodinami
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
před 11 hodinami
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
před 12 hodinami
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
Západní část Kolumbie zasáhlo ničivé zemětřesení o síle 7,4 stupně, které si podle dosavadních zpráv úřadů vyžádalo nejméně dvacet lidských životů. Katastrofa vyvolala v mnoha oblastech chaos, přičemž záchranné složky neprodleně zahájily rozsáhlé operace na vyproštění lidí uvízlých pod troskami zřícených objektů.
Zdroj: Libor Novák