ČSSD stačí volič "zelo-vepřo", píší v zahraničí. Za odlivem hlasů prý může i odchod Dienstbiera

Praha - Odchod ministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD) může být jednou z příčin, proč strana přichází o voliče. Nové vedení pod taktovkou ministra vnitra Milana Chovance je prý mnohem populističtější a nacionalističtější. V případě, že by taková sociální demokracie šla do vlády s Andrejem Babišem (ANO), mohlo by se Česko stát líhní xenofobie, píše server Politico.

Server Politico se zabývá pozicí naší levicově nejsilnější strany ČSSD. Už v titulku analýzy zmiňuje, že sociální demokraté se smířili s "zelo-vepřo" voliči. Vedoucí vládní strana se podle serveru "zoufale snaží získat ztracené hlasy". 

Zmiňuje, že o získání voličů se snaží více populistickými postoji. Reaguje tak na předvolební průzkumy, ve kterých výrazně ztrácí na vedoucí hnutí ANO Andreje Babiše. Karty se prý obrátily krajskými volbami z roku 2016, kdy hnutí získalo většinu klíčových regionů a zvítězilo v nich. Z podpory zhruba 20 procent sociální demokraté spadli na 12 až 14 procent. 

ČSSD se teď prý snaží ukázat svou protievropskou a antiimigrantskou tvář, se kterou slaví úspěch jak Andrej Babiš, tak prezident Miloš Zeman. Přitom Česko se stalo ukázkovým příkladem pro hladký přechod od komunistické vlády k demokracii, a to i díky prezidentu Václavu Havlovi a jeho zaměření se na občanská práva a sociální začlenění. Od roku 2004 se Česko stalo součástí Evropské unie i přes hluboce evropskeptické postoje bývalého premiéra a prezidenta Václava Klause. 

"Ale migrační krize změnila všechno, mezi Čechy se rozpoutala dříve nepoznaná vlna strachu a xenofobie," píše Politico. "Povzbuzené anti-migrujícími pozicemi jejich polských, maďarských a slovenských sousedů, čeští politici dnes mají pocit, že mají silnou kartu, s kterou hrají proto, aby odolali směrnici EU o kvótách na migranty," doplňuje. 

Sociální demokracie prý hráli klíčovou roli v období po Sametové revoluci. Vysvětlovali demokratické hodnoty těm, kteří nechtěli být "kapitalisty či buržoazií", cituje server českého politického komentátora Alexandra Mitrofanova. Strana apelovala na lidi, kteří "chtěli mít svou práci, své pivo, zelo-vepřo, aby vychovali své děti a nějakým způsobem žili," uvedl Mitrofanov. "Před revolucí byli tito lidé spojeni s komunistickou stranou. Nevěděli nic o demokracii ani svobodě," dodal. Teď prý strana cílí na stejnou voličskou skupinu, ale s jiným poselstvím.

Změna rétorika je podle Mitrofanova pozorovatelná od pádu ministra pro lidská práva a rovné příležitosti Jiřího Dienstbiera, který představuje liberální křídlo ČSSD. "Pořád nevím, proč. Můžete říct, že jsem byl zrazený. Podporoval jsem Sobotku během jeho nejtěžších časůjeho politické dráhy. Pro mě osobně to nebylo lehké," uvedl nedávno Dienstbier. Letos pak rezignoval na svůj post sám Sobotka, jehož nahradil ministr vnitra Milan Chovanec a volebním lídrem se stal šéf diplomacie Lubomír Zaorálek.

Právě Zaorálek nabízí vysvětlení pro odchod Dienstbiera. "Není tajemstvím, že utrpěl porážky v některých věcech v koalici, bojoval za dosažení dostatečné podpory i ve straně, jeho vnímání ale nebylo moc dobré ani mezi voliči ČSSD," uvedl. Dienstbier byl přitom vedoucí tváří liberální sociální demokracie, v osmdesátých letech stál za založením disidentského studentského hnutí Stuha. Jeho otec byl komunisty vězněn.

Ministr Dienstbierbyl nepopulární v porovnání s více nacionalistickými členy strany, a to zejména s Chovancem, který kritizoval migrační kvóty a směrnici o kontrole zbraní. Kritici, včetně Dienstbiera, ho obviňují, že se snaží zúročit náchylnost voličů na populistické poselství. Podle průzkumů je totiž asi 61 procent Čechů proti přijímání uprchlíků. Podle Zaorálka nicméně tato témata nejsou tématem říjnových voleb. Odmítá i, že by se jeho strana uchylovala k populistické a nacionalistické agendě. "Česká protikvótová pozice však nebyla nacionalistická ani populistická. Bylo to jen realistické - a stále více lidí po celé Evropě to vidí a uznává," myslí si.

Dienstbier sice odmítá, že by lídři ČSSD byli populisté, dodává ale, že ministr Chovanec se "vždy snažil vidět to, co je mezi lidmi populární a pak následoval přání lidí." Chovance nevnímá jako moderního a progresivního lídra. Podle Mitrofanova však strana Chovancovými postoji může ztratit vzdělanější voliče, pro které jsou hodnoty jako demokracie a svoboda klíčové. 

"Ale takových lidí moc není. A ČSSD dělá všechno proto, aby tyto lidi vyloučila," dodává. Podle něj i Dienstbiera tito voliči přecházejí k TOP 09 nebo ke Straně zelených. "Strana je v potížích," říká Dienstbier. 

Server dodává, že pokud se Babiš stane premiérem a sociální demokraté se k jeho vládě připojí, Česko by se mohlo stát semeništěm pro xenofobii a vyloučení - a další potenciální hrozbou pro politickou integritu EU.

Související

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 
Jan Hamáček Komentář

Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický

Stav levice v České republice je tristní. Stojí za tím řada faktorů v čele se slabou sociální demokracií a populisty, kteří slíbí úplně cokoliv, aby se dostali do sněmovny. Začínají na to doplácet i Piráti s programem založeným na liberalismu a progresivismu, ten totiž konzervativnějšího voliče nijak nezasáhne.

Více souvisejících

ČSSD Politico volby 2017 Lubomír Zaorálek

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy