Přehled: Za co platit u doktora? Strany mají nápady, jak financovat zdravotnictví

Praha - Podle názorů některých odborníků i politiků je české zdravotnictví podfinancované. Vládní strany v tomto funkčním období navíc zrušily poplatky u lékaře. Jaký recept na financování zdravotnictví mají politické subjekty teď před volbami? A měl by český volič počítat s tím, že si u lékaře připlatí?

V letošních volbách do Poslanecké sněmovny sice kandidují kandidáti za celkem 31 subjektů, EuroZprávy.cz vybraly ty největší politické strany a zjistily, jak se ve svých volebních programech staví k otázce financování zdravotnictví a zejména k tomu, zda by si pacienti měli u lékaře za něco připlatit. 

Jsou proti navyšování spoluúčasti pacienta, nepřejí si nadstandard: 

KSČM

Komunisté odmítají navyšování spoluúčasti pacientů, zdravotní péče by měla podle nich být dostupná pro všechny bez rozdílu. Komunisté by zároveň prosadili bezplatné očkování dětí a zajištění dostatku potřebných vakcín a léků pro Česko. Stejně jako většina stran by chtěli zvýšit platy pracovníkům ve zdravotnictví. 

Strana zelených 

Zelení se staví důrazně proti jakékoliv spoluúčasti pacientů a pacientek na poskytované zdravotní péči. Kromě vyšších platů by Zelení prosadili lepší financování tzv. následné, dlouhodobé a paliativní péče. Strana též deklaruje, že "doplatky na léky nesmí být překážkou léčby pro žádného pacienta."

ČSSD

"Odmítáme zvyšování spoluúčasti lidí na zdravotní péči. ČSSD je pojistkou proti znovuzavedení poplatků ve zdravotnictví," deklaruje strana. Podobně jako lidovci by zřídili zvláštní fond financovaný z části z výnosu spotřební daně na tabák a alkohol, ze kterého by šly finance na investic do veřejného zdravotnictví. 

Pacient by si měl možnost připlatit za nadstandard, je třeba obnovit poplatek za tzv. hotelové služby:

TOP 09

Strana Miroslava Kalouska je dlouhodobě zastánkyní zavedení tzv, nadstandardů ve zdravotnictví s možností sjednání dobrovolného zdravotního připojištění. Více financí do zdravotnictví by zajistila zvýšená spoluúčast pacientů například formou komerčního připojištění na nezdravotnické, tzv. hotelové služby - veškeré služby, spojené s pobytem pacienta v rámci hospitalizace mimo přímou léčbu. Připlatit by si pacienti mohli také za nadstandardní zdravotnické materiály a výkony, které jsou mimo nárok k proplacení pojišťovnou. Lidé by měli dále platit za pohotovostní služeb. "U drahé léčby na rozdíl od současnosti zajistíme plně hrazený účinný lék na každou diagnózu," stojí v programu.

Nadstandardy by měly být zavedeny:

Starostové a nezávislí 

Podobně jako "topka" i hnutí STAN prosazuje zavedení platby za nadstandardní péči. Peníze by hnutí nalilo do oborů, které mohou být v budoucnu hůře dostupné. Jde zejména o lékaře - praktiky, dětskou stomatologii, psychiatrii, urgentní medicínu a plicní lékařství. Starostové by zvýšili platy ve zdravotnictví. 

ODS

Zvolit nákladnější metodu by pacienti mohli i podle občanských demokratů. ODS počítá s navýšením platů v oboru, co se týče doplatků pacientů na nákladnější metodu, materiál nebo konkrétního zdravotnického pracovníka, pacient doplatí rozdíl oproti plně hrazené péči. 

Realisté

"Realisté jsou pro určení výše nároku pacienta na úhradu z veřejného zdravotního pojištění. Každý výkon, lék či zdravotnický prostředek bude plně hrazen do této výše. Cokoliv nákladnějšího nad úhradu z veřejného zdravotního pojištění bude otevřeno pro možnost individuálního doplatku pacienta formou přímé platby nebo pokrytím z dodatečného zdravotního připojištění," deklarují Realisté Petra Robejška ve svém programu.

Česká pirátská strana

Piráti by také nebyli proti zavedení nadstandardů, umožnili by využívat placené služby osvědčené v zahraniční - například porodní asistentky. Co se týče doplatků za léky a léčebné pomůcky, Česká pirátská strana by zavedla jakýsi srovnávač doplatků na internetu. 

V minulosti byly pro některé poplatky, v programu to ale neuvádějí:

KDU-ČSL

Lidovci nemluví o nadstandardu ani o zrušení poplatků za pohotovost. Místo toho deklarují, že naleznou další finanční zdroje pro zdravotnictví - například půjde o část výnosů z prodeje tabákových výrobků a alkoholických nápojů. Tyto zdroje by měly přispět i k "řešení spoluúčasti pacientů". V minulosti lidovci prosazovali zachování plateb za tzv. hotelové služby. 

hnutí ANO

Podobně jako Okamura i hnutí ANO chce, aby pacient věděl, na co vše má v rámci hrazené péče nárok. "Finančně podpoříme zejména programy domácí péče včetně mobilní hospicové péče a nalezneme takové řešení, které umožní i těm pacientům, kteří se nezvládnou o sebe postarat, léčit se v prostředí svého domova," uvádí program hnutí. V minulosti ovšem ANO nadstandardy připouštělo. I v knize Andreje Babiše "O čem sním, když náhodou spím" předseda připouští dobrovolnou spoluúčast anebo připojištění. Předseda Hnutí ANO ve svých vizích přidává i příklad různých typů čoček při operaci šedého zákalu a staví se za možnost, aby si pacient směl legálně připlatit za nadstandardní čočku. 

Strana nemá k dodatečným poplatkům vyhraněný názor:

ODA

Obnovená ODA oblast zdravotnictví detailněji neřeší. U lékaře by ale zavedla účtenky pro lepší přehled o výdajích na lékařskou péči.

SPD

SPD Tomio Okamury nenastiňuje, zda by si pacient měl za něco připlatit. V jejich programu je pouze stanoveno to, že by se měl přesně definovat rozsah péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Související

Více souvisejících

Zdravotnictví lékaři volby 2017 Hnutí ANO Strana zelených top 09 ODA KDU - ČSL

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 44 minutami

Boris Jelcin

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

Ruské drony zasáhly ropnou rafinerii v Kremenčuku v Poltavské oblasti

V noci na dnešek byla ropná rafinerie ve městě Kremenčuk v Poltavské oblasti na střední Ukrajině zasažena ruským dronovým útokem. Uvedl to šéf oblastní správy Dmytro Lunin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy