Další zvyšování mezd je cestou jak bránit odlivu lidí, myslí si Marksová

Nové Město pod Smrkem - Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) se domnívá, že jednou z cest, jak zabránit odlivu pracovníků zejména v pohraničních oblastech Česka, je další zvyšování minimální mzdy.

Novinářům to řekla po dnešním jednání se saským ministrem hospodářství, práce a dopravy Martinem Duligem v Novém Městě pod Smrkem na Liberecku. Nedostatek pracovních sil ale trápí zaměstnavatele na obou stranách hranice. Minimální mzda v Česku se od ledna zvýší o 1200 korun na 12.200 korun, tedy o 11 procent. Za německou minimální mzdou však stále značně pokulhává, ta je zhruba trojnásobná.

„Myslím si, že cesta dalšího navyšování minimální mzdy u nás je správná. Nemůžu se divit lidem, kteří jdou pracovat přes hranici do Německa nebo Rakouska, protože ten výdělek je pořád ještě neměřitelný. Buď tady chci ty lidi udržet, a pak je zaplatím, a nebudu protestovat, že se navyšuje minimální mzda," řekla Marksová.

Tomáš Jirouš, jednatel společnosti CIS Systems, která je na Frýdlantsku dnes největším zaměstnavatelem, je přesvědčen, že problém není jen v minimální mzdě. „U nás je minimální mzda na 14.000 korun, ale stále máme problém sehnat lidi. Odcházejí nejen za hranice, ale také do Liberce," řekl dnes ČTK. CiS Systems je součástí německé skupiny CiS Components Instruments Systems.

„Rádi bychom zvyšovali mzdy, potřebujeme ale růst alespoň o deset procent. Na to nám však chybí lidi, zakázek přitom máme dost," řekl. Řada firem třeba jako liberecký výrobce klimatizací Denso Manufacturing jde proto u nových projektů cestou stále větší automatizace výroby. To ale u výroby v CIS není podle Jirouše možné.

„Děláme malé série, u některých výrobků jen jednotlivé kusy, kde není automatizace prakticky možná," vysvětlil. Firma by proto uvítala, kdyby mohla přijmout víc zahraničních pracovníků, zejména z Ukrajiny. Aktuálně má podnik mezi kmenovými zaměstnanci 20 procent Poláků, čtyři Němce a tři Ukrajince. Ve firmě pracuje také 64 agenturních zaměstnanců z Bulharska a Ukrajiny.

Související

Michaela Marksová /ČSSD/, exministryně práce a sociálních věcí

Marksová (ČSSD) se vrací. Bude politickou náměstkyní na ministerstvu zahraničí

Politickou náměstkyní na ministerstvu zahraničních věcí bude od 15. června bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Marksová by se měla zabývat podporou krajanů, rozvojovou či humanitární pomocí, podporou české vědy a výzkumu ve světě i podporou žen v diplomacii.

Více souvisejících

Michaela Marksová-Tominová Minimální mzda Německo zaměstnání

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy