ROZHOVOR - Letošní volby byly pro českou levici hodně tvrdé. Výsledek ukazuje, že v České republice zvítězila politická pravice a populistická pravice, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz místopředseda KSČM Jiří Dolejš.
Jak hodnotíte výsledek voleb a to, jak dopadla KSČM?
Volební výsledek ukazuje, že v České republice zvítězila politická pravice plus populistická pravice. Za druhé výsledek odráží posun politické a veřejné debaty od soutěže idejí na pravolevém spektru k tématům, které jsou spíše populistického charakteru, kdy volič chtěl změnu, ale neměl jasnou představu, jak má být tato změna programově koncipována. To si myslím, že je nejvíce charakteristické pro tyto volby.
Výsledek vedl k jednomu nepřehlédnutelnému fenoménu, a to, že politická levice se propadla, což je trend, který je možné pozorovat v celé Evropě a v letošních volbách v jiných zemích. Kvantifikovat se to dá tím, že politická levice v českém parlamentu se pohybuje někde kolem 13 procent.
Výsledky levice jsou opravdu špatné. Je něco, co by ji mohlo z krize vytáhnout?
Jsou tu dva faktory – objektivní a subjektivní. Objektivní faktor je ten, že žijeme v stádiu hospodářské konjunktury, ekonomika šlape. Lidé dostávají - lidově řečeno – drobky od stolu těch nahoře, čili panuje relativní optimismus. Lidé kupují, lidé si půjčují. Z tohoto pohledu si myslím, že až toto období skončí a přijde určitý náraz, který čas od času přijde, tak se doba vrátí k těm sociálně ekonomickým tématům.
A ten subjektivní faktor spočívá v tom, že nositelé politické levice, což je dnes především KSČM a pak samozřejmě ČSSD, která možná není vyloženě levicová strana, ale má levicové voliče, budou muset projít nějakou změnou, která spočívá v tom, že její obraz, její tvář bude muset zaujmout voliče. Já osobně se domnívám, že budeme muset mnohem ofenzivněji manifestovat, že jsme strana pro 21. století a že nejsme stranou přestárlou. A že máme i nový potenciál a novou energii, což samozřejmě znamená, že budeme muset nabídnout mladé a nové tváře, které nejsou tolik propojeny s dobou minulou.
Kvůli výsledku voleb se mluví o možné obměně vedení strany. Dokážete si představit, že by se někdo z vašich mladých kolegů dostal do vedení KSČM? Je nějaká tvář, která by mohla přilákat mladší voliče?
Tyto otázky samozřejmě nemá cenu řešit příliš zbrkle. Myslím, že ve straně, která čítá skoro 40 tisíc členů, mladé, kteří už mají nějaké ostruhy a kteří jsou buď mladí poslanci, nebo – a to zejména – jsou ve vedení krajů a krajských zastupitelstev, máme. Abychom je vytáhli do viditelnější pozice, tak to je věcí konkrétních opatření, která budou realizována rychleji nebo postupně. V každém případě by to mělo vyvrcholit kolektivním rozhodováním buď ústředního výboru, nebo dokonce sjezdu. A já bych to celé shrnul tak, že tato generační obměna musí být viditelnější a zvládnutá relativně rychle.
Už jste prováděli nějaké analýzy toho, kam vaši voliči odešli? Kdo vám je odlákal?
To my víme. Myslím, že naši tradiční programoví voliči, tedy ti, kteří mají srdce nalevo, nám neutekli. Ti zůstali, ale je jich čím dál méně. A ta část voličů, která se přiklání k té či oné straně podle toho, na koho jsou naštvaní, takzvaní protestní voliči, se z velké části posunuli buď k ANO nebo v sociálně postižených oblastech z části i k panu Okamurovi. Určité množství mohlo jít také k Pirátům, ale to se týká spíše mladé generace a občanů měst a statisticky to není příliš významné.
Byla by KSČM ochotna jít do vlády s hnutím ANO?
Taková vláda by jen těžko našla programový základ. Myslím, že programově se s pravicovým hnutím ANO rozcházíme a že styčných momentů mezi námi příliš není. A to bez ohledu na to, jak si Andrej Babiš vyřeší své trestní stíhání, což je otevřená věc. Ale to asi budou řešit spíše kolegové na pravé části spektra. Jiná věc je umožnit fungování parlamentu a spustit vládu. To ale bude předmětem taktických vyjednávání. Ale nemůže to být programová spolupráce. Tu předem vylučuji, protože by neměla programový základ.
Spekulovalo se o možné koalici ANO, KSČM a SPD. Tohle je tedy podle vás úplně mimo mísu?
To by byla pěkná divočina. Nemělo by to programový základ.
Mohla by také vzniknout menšinová vláda hnutí ANO. Jak se díváte na takovou možnost?
Menšinová vláda samozřejmě může vzniknout. Jsou ale dvě věci – vznik vlády a pak její fungování. Vznik vlády předpokládá, že většina přítomných poslanců vládu umožní. Zde ale narážíme na ony programové limity, takže myslím, že takovou vládu bychom mohli podpořit jen velmi těžko. Pokud jde o fungování vlády, určitě by se našly věci, které by byly hlasovatelné, tu vpravo, tu vlevo. To samozřejmě vyloučit nelze. Teď ale spíše stojíme před tím, že když vznikne sněmovna a bude panem prezidentem pověřený předseda vítězného hnutí, jak vůbec tato vláda vznikne. A pokud by měla být menšinová a opřená o něco jako opoziční smlouvu, tak v tom bych viděl potenciální partnery ANO spíše vpravo.
Přemýšleli jste už o tom, zda budete chtít křeslo ve vedení Sněmovny?
Já osobně určitě ne a myslím, že i předseda Vojtěch Filip vnímá, že náš výsledek to automaticky nezaručuje. Je ale pravda, že Sněmovna by měla být utvářena poměrně. A protože devět stan je hodně, bude záležet také na jednání mezi jednotlivými subjekty. Do jisté míry je to otevřený příběh, ve kterém nejde jen o místopředsedu sněmovny, ale i o vedení výborů.
Děkujeme za rozhovor.
Související
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
rozhovor , Jiří Dolejš , KSČM , volby 2017
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 5 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 6 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.
Zdroj: Libor Novák