Zmanipulované české volby? Strany si stěžují na podvody při sčítání. Zjišťovali jsme víc

Praha – Došlo při volbách k manipulaci s hlasy? Politici a někteří voliči malých politických stran se domnívají, že ano. Na sociálních sítích se objevily údajné důkazy o tom, že v některých okrscích nebyly započítány hlasy například pro hnutí Řád Národa. Objevily se také spekulace, že se TOP 09 dostala do Sněmovny podvodem. Zjišťovali jsme proto, zda je něco takového vůbec možné.

Hnutí Řád národa pod vedením předsedy Josefa Zicklera získal ve víkendových volbách 8735 hlasů, což je v přepočtu 0,17 procenta. „To u nás není možné. Nevěřím. Přátelé, vážně? Co si mám myslet o tom když mi několik lidí tvrdí, že doručí místopřísežná prohlášení s ověřeným podpisem ve kterém uvádějí, že nám dali svůj hlas a ejhle...Na výkazech patřičných okrsků máme krásnou baculatou nulku,“ informoval prostřednictvím sociálních sítí šéf hnutí.

To prý ale není vše. „Tak uvidíme, pokud budu mít v rukou tyto podklady, tak právní zastupování je připraveno. To jsou věci v naší krásné vlasti plné demokracie, zákonnosti a poctivých politických praktik. Ten Veleba měl pravdu, že jsem politicky naivní. Slibuji, že již pomalu a jistě nastává doba, kdy změním svůj slovník a osobní chování,“ dodal Zickler s odkazem na předsedu Strany práv občanů Jana Velebu.

Pod jeho statusem se začaly objevoval případy z konkrétních okrsků, kde voliči tohoto hnutí svůj hlas v následné statistice nenašli. „Jihočeši, prosím kdo z vás volil ŘN-VU napište mi do soukromé zprávy, jde o to, že postupně zjišťujeme, že prokazatelné hlasy chybí. Už máme třetí okrsek. Jde to všechno dohledat. Nebo si to sami zjistěte na stránkách Statistického úřadu,“ radila Jana Klimešová, jedna z kandidátek hnutí.

Podobnou výzvu už zveřejnil také šéf republikánů (SPR-RSČ) Miroslav Sládek. „Výzva pro voliče SPR-RSČ! Pokud jste prokazatelně odvolili a Váš hlas není v součtu započítán, kontaktujte nás na: volby@sprrsc.cz,“ žádá své voliče prostřednictvím sociálních sítí. Republikáni dopadli ve volbách velmi podobně jako Řád národa, získali asi 0,19 procenta a 9857 hlasů.

Co dělat, když má někdo o výsledku pochybnosti?

Zeptali jsme se proto Českého statistického úřadu, zda je něco takového možné. „Výsledky hlasování sčítají okrskové volební komise, jejichž činnost není v gesci ČSÚ. Komise, jejichž členy mohou nominovat kandidující subjekty, vyhotovují zápis o průběhu a výsledku hlasování. Je jejich odpovědností, aby správně spočítaly a zapsaly zjištěné údaje, což členové komisí stvrzují svými podpisy na zápisech. Zápisy pak předávají Českému statistickému úřadu. Ten může kontrolovat pouze formální náležitosti těchto dokumentů. Nemá přístup k samotným hlasovacím lístkům ani další volební dokumentaci. Zápis okrskové volební komise o výsledku hlasování je veřejný. Naleznete ho na úřední desce obecního úřadu. Můžete si tak porovnat, že data na volby.cz souhlasí s údaji v tomto zápisu,“ uvedla pro EuroZprávy.cz mluvčí úřadu Petra Báčová.

„Výsledky hlasování v okrsku jsou definitivně zjištěny a stvrzeny podepsáním zápisu o průběhu a výsledku hlasování všemi členy okrskové volební komise a žádný z volebních orgánů je následně nepřezkoumává ani nemění. Pokud má někdo pochybnosti o správné práci okrskové volební komise, může podat stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu,“ upozornila mluvčí pro EuroZprávy.cz.

Příznivci údajně poškozených stran také spekulovali, že výsledky mohly být změněny hackery, kteří napadli volební weby Českého statistického úřadu a způsobily jejich výpadky. Podle Báčové ale něco takového není možné. „Předně upozorňuji, že DDoS útok nebyl veden na servery ČSÚ. Zasáhl komunikační infrastrukturu externího dodavatele, což v důsledku způsobilo výpadky volebních webů. Výpadky zaznamenaly pouze prezentační weby. Útok žádným způsobem neovlivnil infrastrukturu používanou pro přenos výsledků voleb z přebíracích míst do centrály ČSÚ ani nezávislé zpracování dat,“ sdělila serveru EuroZprávy.cz.

Lidé podepisují petici žádající překontrolování výsledků sčítání hlasů

Kromě toho lidé také podepisují petici, která žádá překontrolování výsledků sčítání hlasů v parlamentních volbách 2017 a která je adresována prezidentu Miloši Zemanovi. „Vážený pane prezidente, my občané, kteří jsme sledovali průběh sčítání hlasů voleb do Poslanecké sněmovny Parlamenty ČR, jsme si povšimli výraznou nesrovnalost, která by jenom těžko mohla být náhodná. Zhruba po sečtení 95% volebních okrsků byly výsledek strany TOP 09 výrazně pod hranicí 5 % a tedy by se nedostala do Parlamentu. Vtom ovšem začaly procenta výsledků této strany záhadně plynule narůstat, každých pár minut o setinu procenta,“ píše se v petici, kterou zatím podpořilo necelých 1600 lidí.

„Růst byl tak plynulý a nápadný, že to nemůže být náhodou, ani tím, že by se později sčítaly okrsky "fandící" straně TOP 09. Je naprosto zřejmé, že šlo o podvodnou manipulaci s výsledky, pravděpodobně nějaký robot (software), který plynule pomalu uměle zvyšoval výsledky TOP 09. Současně s tím stoupalo nápadně i procento volební účasti. Snad v některých okrscích byla volební účast dokonce vyšší než 100%. Jelikož máme velice odůvodněné podezření na volební podvod, žádáme Vás, abyste nařídil z titulu hlavy státu překontrolovat volební výsledky se zvláštním zřetelem na volební zisky strany TOP 09,“ dodává petice, která je podepsána „občany a voliči, kteří se cítí být podvedeni“.

Mluvčí ČSÚ však uvádí, že průběžné údaje i konečné výsledky voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR byly publikovány v souladu se závazným systémem zjišťování a zpracování, který je určen zákonem. „Opakuji, že výsledky hlasování v okrsku jsou definitivně zjištěny a stvrzeny podepsáním zápisu o průběhu a výsledku hlasování všemi členy okrskové volební komise. ČSÚ pouze přebírá údaje z tištěného zápisu okrskové volební komise. Z dostupných materiálů si lze ověřit, že data byla do systému vložena a následně zveřejněna v téže podobě, v jaké byla od komise převzata,“ zdůraznila pro EuroZprávy.cz.

A proč tedy TOP 09 nakonec nabrala potřebná procenta k postupu do Sněmovny? „Ke konci zpracování nabíhaly výsledky za okrsky z větších měst (především Praha) s nejvyšším počtem voličů, kde sčítání hlasů trvá nejdéle a kde měla TOP 09 vyšší počet hlasů i ve volbách v letech 2010 a 2013. Po sečtení Vámi zmiňovaných 95 % výsledků rostl podíl hlasů i dalším stranám, naopak u jiných klesal. Správnost výsledků si veřejnost může ověřit z dat dostupných na serveru www.volby.cz, kde jsou výsledky hlasování dostupné od nejnižší úrovně okrsků až po údaje za celou republiku,“ dodala pro EuroZprávy.cz Báčová.

Související

Poslanecká sněmovna

ANO by bez d´Hondtovy metody mělo v roce 2017 o 15 křesel méně

Kdyby d'Hondtova metoda, kterou zrušil Ústavní soud, nebyla použita ve sněmovních volbách v roce 2017, přišlo by vládní hnutí ANO o 15 mandátů. Místo nynějších 78 křesel by jich v dolní komoře mělo 63. Současná koalice ANO a ČSSD s podporou komunistů by pak neměla většinu. Disponovala by 96 hlasy, nyní jich má 108. Vyplývá to z přepočtu, který dnes zveřejnila Česká televize (ČT).
ODS, ilustrační foto

ODS hrozí pokuta za předvolební kampaň v roce 2017

Občanským demokratům hrozí za chyby ve vyúčtování kampaně před sněmovními volbami v roce 2017 až půlmilionová pokuta. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí našel celkem 12 nedostatků, zároveň ale uvedl, že nešlo o černé financování.

Více souvisejících

volby 2017 Český statistický úřad podvod Řád národa Miroslav Sládek

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy