Policejní zásah proti Zemanovým odpůrcům? Normalizace, návrat před rok 89, zuří politici. Kalousek přišel s nápadem

Praha – Cesta prezidenta Miloše Zemana po Olomouckém kraji, konkrétně jeho zastávka v Lipníku nad Bečvou, vyvolala velké kontroverze. Policie totiž zasáhla proti odpůrcům prezidenta, kteří pouštěli z okna tamní restaurace hlasitou hudbu. A politici netají své znepokojení.

Na Zemana v Lipníku kromě fanoušků čekala také skupina jeho odpůrců. Proti jednomu z nich, který z okna restaurace hlasitě pustil hlasitě Modlitbu pro Martu, dokonce zasahovala policie. Policisté v civilu nám to přerušili, vstoupili do soukromých prostor, které jsme měli půjčené od majitele restaurace a našeho zvukaře odvezli k výslechu," řekla iniciátorka protestu Marie Šuláková.

Muž podle policie narušil hlasitou produkcí ohlášené setkání občanů s prezidentem, proto je podezřelý z přestupku proti právu shromažďovacímu. „Muž byl policisty opakovaně vyzván, aby zanechal svého protiprávního jednání," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtmánek. Následně byl muž zadržen a převezen k podání vysvětlení. Organizátoři protestu obratem zareagovali a podali trestní oznámení na zasahující policisty. 

„Požádal jsem Policejní prezidium o prověření zásahu v Lipníku nad Bečvou. Informace dostupné z médií otevírají naprosto oprávněné otázky. Policie na ně musí jasně odpovědět!" oznámil poté, co byl případ hojně medializován, ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). 

Někteří politici, převážně ti pravicoví, nad zprávou nevěřícně kroutili hlavou. „Jako vážně?? Kolikrát jste zažili, že soused pouštěl nahlas hudbu? A kolikrát se stalo, že ho policie zatkla? Exces? Nebo návrat před 89?“ uvedl na sociálních sítích europoslanec a kandidát na šéfa TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Republiku si rozvracet nedáme, že ano... Hlasitá hudba, zajištění narušitelů - není to omylem zveřejněná zpráva z roku 1977?“ podivoval se nad oficiálním vyjádřením policie šéf ODS Petr Fiala. Použil při tom heslo, kterým komunističtí funkcionáři v lednu 1977 reagovali na vydání Charty 77.

Republiku si rozvracet nedáme, že ano...Hlasitá hudba, zajištění narušitelů - není to omylem zveřejněná zpráva z roku 1977? pic.twitter.com/ufPTN5hl6P

— Petr Fiala (@P_Fiala) 9. listopadu 2017

„Nezbývá, než učinit komparativní pokus: Navrhuji příště pustit nahlas ruskou a čínskou hymnu. Uvidíme, co na to policie,“ rýpnul si stávající předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

„To je opravdu smutný, že Marta Kubišová už zase nemůže hrát. #normalizace,“ napsala na twitteru místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Jednapadesátiletému Jaroslavu Henslovi, který hudbu hlasitě pouštěl, hrozí pokuta až 15 tisíc korun a přestupek proti shromažďovacímu právu.  Hensl odmítl tvrzení, že narušovali setkání prezidenta s veřejností. „Byli jsme skupinka protestujících s červenými kartami, pustili jsme hudbu, kterou jsme na nás chtěli upozornit, ale že bychom tím shromáždění narušili, pocit nemám. Narušení mítinku bych si představoval jinak. Nechci se chovat protizákonně," uvedl. 

Zákon o právu shromaždovacím: účastníci se mají zdržet všeho, co by narušilo řádný a pokojný průběh shromáždění. Podpis: Václav Havel.

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 9. listopadu 2017

Na komentáře zareagoval také hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Zákon o právu shromažďovacím: účastníci se mají zdržet všeho, co by narušilo řádný a pokojný průběh shromáždění. Podpis: Václav Havel," vzkázal prostřednictvím sociálních sítí. 

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Petr Fiala (ODS) Miroslav Kalousek Jiří Pospíšil Markéta Pekarová Adamová

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 38 minutami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropská unie směřuje k ekonomické studené válce s Čínou, varoval Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán varoval před tím, že Evropská unie směřuje k „ekonomické studené válce“ s Čínou v souvislosti s návrhem na uvalení cel na čínské elektromobily. Orbán to uvedl během rozhovoru pro státní rozhlasovou stanici, kde vyjádřil své obavy o negativní dopady tohoto kroku na evropskou ekonomiku a upozornil, že Maďarsko chce zachovat hospodářskou neutralitu a pokračovat v obchodování jak s Čínou, tak se Západem.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Rusové už mají války na Ukrajině plné zuby

Podle nezávislých ruských sociologů roste mezi Rusy podpora pro uzavření mírové dohody s Ukrajinou a ukončení konfliktu. Dva sociologické projekty, Chronicle a ExtremeScan, zaznamenaly, že rekordní počet Rusů je ochoten přijmout kompromis, i když cíle takzvané „speciální vojenské operace“ nebudou dosaženy. Uvedl to server Ukrainska pravda.

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu s vojáky izraelské armády

Izrael má kapacitu na dlouhou válku. Vyplatí se mu to ale?

Izrael už od vyhlášení nezávislosti ležel v obklíčení nepřátel. Ze státních aktérů se ale postupně staly teroristické organizace. Boj s nimi je daleko záludnější a nebezpečnější. Izraelská armáda a zpravodajské služby ale mají dostatečné kapacity na to, aby tento boj zvládly – i kdyby trval dlouhá léta.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fantastický snímek erupce na Slunci

Zemi ohrožuje extrémní sluneční erupce. Může napáchat masivní škody

Silná sluneční erupce, která se odehrála v úterý večer, má podle vědců závažné důsledky pro naši planetu. O víkendu se očekává geomagnetická bouře, která může výrazně ovlivnit běžný život obyvatel. Hrozí výpadky rádiového signálu a dalších komunikačních služeb. Na druhou stranu by se na obloze mohla zjevit nádherná polární záře.

před 6 hodinami

Velká Británie

Londýn vrátil Čagoské ostrovy pod kontrolu Mauricia. Národní skandál, píší tamní média

Britská vláda oznámila, že uzavřela dohodu s Mauriciem o předání kontroly nad spornými Čagoskými ostrovy, které se nacházejí v Indickém oceánu. Čagoské ostrovy, které Británie od roku 1814 spravovala jako součást svého impéria, se skládají z asi 60 atolů a leží přibližně 500 kilometrů jižně od Malediv a 2000 kilometrů severovýchodně od Mauricia. Ačkoli se jedná o relativně malé území s rozlohou pouhých 60 čtverečních kilometrů, jejich strategická poloha uprostřed Indického oceánu z nich činí důležité geopolitické území.

před 6 hodinami

Jaderný výbuch

Putinovy hrozby nejsou prázdné řeči, atomovek má tisíce. Západ by to měl brát vážně, vyzval jaderný expert

Expert na jadernou bezpečnost Bahram Ghiassee upozornil, že Západ by měl brát vážně hrozby ruského prezidenta Vladimira Putina ohledně použití jaderných zbraní. V rozhovoru pro agenturu Reuters Ghiassee reagoval na nedávný návrh úprav ruské jaderné doktríny, který umožňuje nasazení jaderných zbraní, pokud by bylo Rusko napadeno státem podporovaným jadernou mocností.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Joe Biden

Biden řekl, jestli se Blízký východ může vyhnout totální válce

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že totální válce na Blízkém východě lze stále zabránit, ale vyžaduje to ještě mnoho úsilí. Biden to uvedl v době, kdy v regionu panuje velké napětí kvůli izraelským útokům v pásmu Gazy a Libanonu a očekává se reakce Izraele na masivní raketový útok z Teheránu z úterního večera.

před 10 hodinami

Fico žaluje Bárdyho: Kvůli přebalu knihy chce pět milionů. Je to šikana, reaguje novinář

Slovenský premiér podal žalobu na šéfredaktora portálu Aktuality.sk Petera Bárdyho kvůli jeho knize, která se zabývá právě Robertem Ficem. Premiérovi vadí použití jeho fotografie na obálce a požaduje od Bárdyho i vydavatele knihy odškodné ve výši 100 tisíc eur (přes 2,5 milionu korun) a omluvu. Bárdy ve čtvrtek oznámil, že žalobu vnímá jako formu šikany a hodlá se proti ní bránit u soudu. Stejnou částku chce předseda strany Směr vymoci i po nakladatelství Ringier Slovakia Media.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy