Topolánkovi by měli vyškrtnout podpis jednoho senátora, nesplňuje podmínky pro prezidentskou kandidaturu, tvrdí Dienstbier

Praha – Ministerstvo vnitra oproti předchozím prezidentským volbám umožnilo, aby poslanec či senátor mohl podpořit víc prezidentských kandidátů. To je ale podle některý právníků a expertů špatně. Myslí si to také někdejší ministr pro legislativu a senátor Jiří Dienstbier, podle kterého zákon hovoří jasně.

Kvůli nejasnostem by se do problémů mohl dostat například Mirek Topolánek, kterému kandidaturu na poslední chvíli podepsalo 10 senátorů. Jenže nejméně jeden z nich podepsal už kandidaturu jinému kandidátovi.

„Mirek Topolánek podle veřejně dostupných informací nesplňuje podmínky pro prezidentskou kandidaturu. Má údajně přesně 10 podpisů senátorů. Mezi nimi je senátor Tomáš Czernin. Senátor Czernin řekl novinářům, že podepsal kandidaturu již dříve Pavlu Fischerovi. Podle § 21 odst. 2 zákona o volbě prezidenta 'navrhující poslanci, navrhující senátoři nebo navrhující občan mohou podat pouze jednu kandidátní listinu',“ uvedl na sociálních sítích Dienstbier.

„Nechce-li ministerstvo vnitra zpochybnit volby, musí, jak Fischerovi, tak Topolánkovi vyškrtnout sen. Czernina, neb nemůže rozhodovat, komu jej mezi navrhujícími senátory ponechá. V tu chvíli bude mít Topolánek jen 9 navrhujících senátorů a min. vnitra musí jeho kandidátní listinu odmítnout,“ tvrdí.

Pro Český rozhlas Radiožurnál ale dodal, že nechce předjímat rozhodnutí soudu. „Kandidáti se nyní mohou domáhat práva kandidovat na volené funkce,“ uvedl Dienstbier, který žádnou kandidaturu nepodepsal. „Možná už je to v tuto chvíli trochu akademický spor, ale původně nebyl. Myslím si, že zákon o volbě prezidenta je v tomto naprosto jednoznačný,“ říká s tím, že skupina poslanců, senátorů nebo navrhující občan mohou předložit pouze jednu kandidátní listinu. 

Vnitro: Senátoři a poslanci mohou podepsat více kandidátních listin 

„Kandidáti se v tuto chvíli mohou domáhat listiny základních práv a svobod svého práva kandidovat na volené funkce a tvrdit, že sám stát je uvedl v omyl, a je-li dvojí výklad, tak se jim nemá bránit v kandidatuře,“ říká s tím, že problém rozdílného výkladu vytvořilo samo ministerstvo vnitra. 

Rezort totiž uvedl, že „ačkoli zákon o volbě prezidenta republiky v § 21 odst. 2 na první pohled jasně stanoví, že navrhující poslanci/senátoři mohou podat pouze jednu kandidátní listinu, je třeba vzít v potaz, že pojem „navrhující poslanci“, resp. „navrhující senátoři“ je legislativní zkratkou pro skupinu 20 poslanců, resp. 10 senátorů a bude-li poslanec/senátor zastoupen i v jiné skupině 20 poslanců/10 senátorů, jedná se již o jiné navrhující poslance/senátory, tj. jinou skupinu, která je rovněž oprávněna kandidáta na funkci prezidenta navrhnout (podat kandidátní listinu)“. Jinými slovy – senátorů či poslanec mohou podepsat kandidaturu více zájemců.

„Vedle toho je třeba vzít v úvahu i to, že také občan oprávněný volit prezidenta republiky může svým podpisem na petici podpořit kandidaturu více kandidátů. Jde totiž pouze o fázi navrhování kandidátů, nikoli o volbu samotnou, ve které se již uplatňuje princip rovnosti hlasování (každý má stejný počet hlasů o stejné síle),“ uvádí vnitro.

Největším soupeřem Zemana bude Drahoš, Topolánek ale může zamíchat kartami

Kromě toho mluvil Dienstbier také o tom, zda sám o kandidatuře neuvažoval. „Nutkání zkusit to v této volbě jsem neměl. Před pěti lety jsem cítil, že to má daleko větší smysl. Měl jsem tehdy podporu sociální demokracie,“ vysvětloval pro Radiožurnál. „Atmosféra letošních voleb je hodně jiná, stejně jako atmosféra ve společnosti. Souvisí to zejména s vystrašením společnosti, s něčím, čemu se říká migrační krize. Miloš Zeman také hodně přispěl k rozdělení společnosti,“ myslí si politik.

„V tuto chvíli, když jde Miloš Zeman do volby z pozice prezidenta, má obrovský náskok oproti jiným kandidátům. Ale zároveň tady může být poptávka po sjednocujícím kandidátovi,“ řekl Dienstbier. Nejvážnějším kandidátem kromě Zemana ve druhém kole prezidentské volby je podle něj Jiří Drahoš. Do volby ale podle něj může také výrazně promluvit právě Mirek Topolánek. Myslí si také, že je chyba, že sociální demokracie nenominovala v nadcházejících prezidentských volbách svého vlastního kandidáta. 

Související

Více souvisejících

Jiří Dienstbier ml. Mirek Topolánek Ministerstvo vnitra prezidentské volby 2018 prezident čr Miloš Zeman Jiří Drahoš

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 7 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

Z Rafahu uteklo před hrozící invazí už sto tisíc lidí

Více než 100.000 lidí uprchlo za uplynulých pět dní z města Rafah na jihu Pásma Gazy, kterému hrozí rozsáhlá izraelská vojenská ofenzíva, uvedl v pátek Dětský fond OSN (UNICEF) podle agentury Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy