Topolánkovi by měli vyškrtnout podpis jednoho senátora, nesplňuje podmínky pro prezidentskou kandidaturu, tvrdí Dienstbier

Praha – Ministerstvo vnitra oproti předchozím prezidentským volbám umožnilo, aby poslanec či senátor mohl podpořit víc prezidentských kandidátů. To je ale podle některý právníků a expertů špatně. Myslí si to také někdejší ministr pro legislativu a senátor Jiří Dienstbier, podle kterého zákon hovoří jasně.

Kvůli nejasnostem by se do problémů mohl dostat například Mirek Topolánek, kterému kandidaturu na poslední chvíli podepsalo 10 senátorů. Jenže nejméně jeden z nich podepsal už kandidaturu jinému kandidátovi.

„Mirek Topolánek podle veřejně dostupných informací nesplňuje podmínky pro prezidentskou kandidaturu. Má údajně přesně 10 podpisů senátorů. Mezi nimi je senátor Tomáš Czernin. Senátor Czernin řekl novinářům, že podepsal kandidaturu již dříve Pavlu Fischerovi. Podle § 21 odst. 2 zákona o volbě prezidenta 'navrhující poslanci, navrhující senátoři nebo navrhující občan mohou podat pouze jednu kandidátní listinu',“ uvedl na sociálních sítích Dienstbier.

„Nechce-li ministerstvo vnitra zpochybnit volby, musí, jak Fischerovi, tak Topolánkovi vyškrtnout sen. Czernina, neb nemůže rozhodovat, komu jej mezi navrhujícími senátory ponechá. V tu chvíli bude mít Topolánek jen 9 navrhujících senátorů a min. vnitra musí jeho kandidátní listinu odmítnout,“ tvrdí.

Pro Český rozhlas Radiožurnál ale dodal, že nechce předjímat rozhodnutí soudu. „Kandidáti se nyní mohou domáhat práva kandidovat na volené funkce,“ uvedl Dienstbier, který žádnou kandidaturu nepodepsal. „Možná už je to v tuto chvíli trochu akademický spor, ale původně nebyl. Myslím si, že zákon o volbě prezidenta je v tomto naprosto jednoznačný,“ říká s tím, že skupina poslanců, senátorů nebo navrhující občan mohou předložit pouze jednu kandidátní listinu. 

Vnitro: Senátoři a poslanci mohou podepsat více kandidátních listin 

„Kandidáti se v tuto chvíli mohou domáhat listiny základních práv a svobod svého práva kandidovat na volené funkce a tvrdit, že sám stát je uvedl v omyl, a je-li dvojí výklad, tak se jim nemá bránit v kandidatuře,“ říká s tím, že problém rozdílného výkladu vytvořilo samo ministerstvo vnitra. 

Rezort totiž uvedl, že „ačkoli zákon o volbě prezidenta republiky v § 21 odst. 2 na první pohled jasně stanoví, že navrhující poslanci/senátoři mohou podat pouze jednu kandidátní listinu, je třeba vzít v potaz, že pojem „navrhující poslanci“, resp. „navrhující senátoři“ je legislativní zkratkou pro skupinu 20 poslanců, resp. 10 senátorů a bude-li poslanec/senátor zastoupen i v jiné skupině 20 poslanců/10 senátorů, jedná se již o jiné navrhující poslance/senátory, tj. jinou skupinu, která je rovněž oprávněna kandidáta na funkci prezidenta navrhnout (podat kandidátní listinu)“. Jinými slovy – senátorů či poslanec mohou podepsat kandidaturu více zájemců.

„Vedle toho je třeba vzít v úvahu i to, že také občan oprávněný volit prezidenta republiky může svým podpisem na petici podpořit kandidaturu více kandidátů. Jde totiž pouze o fázi navrhování kandidátů, nikoli o volbu samotnou, ve které se již uplatňuje princip rovnosti hlasování (každý má stejný počet hlasů o stejné síle),“ uvádí vnitro.

Největším soupeřem Zemana bude Drahoš, Topolánek ale může zamíchat kartami

Kromě toho mluvil Dienstbier také o tom, zda sám o kandidatuře neuvažoval. „Nutkání zkusit to v této volbě jsem neměl. Před pěti lety jsem cítil, že to má daleko větší smysl. Měl jsem tehdy podporu sociální demokracie,“ vysvětloval pro Radiožurnál. „Atmosféra letošních voleb je hodně jiná, stejně jako atmosféra ve společnosti. Souvisí to zejména s vystrašením společnosti, s něčím, čemu se říká migrační krize. Miloš Zeman také hodně přispěl k rozdělení společnosti,“ myslí si politik.

„V tuto chvíli, když jde Miloš Zeman do volby z pozice prezidenta, má obrovský náskok oproti jiným kandidátům. Ale zároveň tady může být poptávka po sjednocujícím kandidátovi,“ řekl Dienstbier. Nejvážnějším kandidátem kromě Zemana ve druhém kole prezidentské volby je podle něj Jiří Drahoš. Do volby ale podle něj může také výrazně promluvit právě Mirek Topolánek. Myslí si také, že je chyba, že sociální demokracie nenominovala v nadcházejících prezidentských volbách svého vlastního kandidáta. 

Související

Více souvisejících

Jiří Dienstbier ml. Mirek Topolánek Ministerstvo vnitra prezidentské volby 2018 prezident čr Miloš Zeman Jiří Drahoš

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy