Legitimita voleb v ohrožení? Ukázaly se některé zásadní problémy, říká pro EZ politolog

Praha - Nejvyšší správní soud (NSS) při přepočítávání preferenčních hlasů v polovině Středočeského kraje zjistil, že poslanecký mandát za ODS ve Středočeském kraji získal starosta obce Líbeznice Martin Kupka. Ten ve Sněmovně nahradí díky kroužkům Petra Bendla, který byl čtvrtý na kandidátce. Podobně masivní přepočítávání hlasů ještě nikdy neproběhlo, říká pro EuroZprávy.cz politolog Roman Chytilek.

Špatný přepočet vznikl kvůli tomu, že Kupkovo jméno bylo na 31. pozici na druhé straně volebního lístku a některé komise jeho kroužky nezapočítaly. Soud zjistil pochybení bezmála v 200 okrscích, ve stovce to bylo u kandidátů na zadní straně volebního lístku. Soud také zjistil, že ODS měla dostat o 14 hlasů méně, ale podle něj to nebylo nic zásadního a rozložení sil ve Sněmovně se tím nezmění.

„Podobně masivní přepočítávání hlasů ještě nikdy neproběhlo. Soudy ale už několikrát do výsledků voleb významně vstoupily, NSS například v roce 2004 zrušil výsledek senátních voleb v jednom pražském obvodu kvůli nekalé kampani (toto rozhodnutí později revokoval Ústavní soud) nebo v roce 2006 zrušil Krajský soud v Brně výsledky voleb v jedné městské části, protože část hlasovacích lístků byla bez úředního razítka," připomíná pro server EuroZprávy.cz politolog Roman Chytilek z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Předseda středočeské ODS Jan Skopeček varoval, že zjištěné chyby ohrožují legitimitu voleb. Podle Chytilka ale situace tak dramatická není. „Legitimitu voleb pravděpodobně zjištěné nedostatky neohrozí, protože NSS postupoval v tomto případě s velkým citem pro volební spravedlnost. Spíš vynesou do popředí problematiku preferenčního hlasování,“ vysvětluje pro EuroZprávy.cz politolog.

Případ ve Středočeském kraji ale podle něj ukázal, že volební komise nejsou dostatečně proškoleny v tom, jak preferenční hlasy sčítat, což se ukázalo v tom, že některé komise automaticky přiznávaly preferenční hlasy prvním kandidátům, i když jim je voliči neudělili.

To, že problémy mohou vznikat právě na straně volebních komisích, naznačil i Český statistický úřad (ČSÚ). „Výsledky hlasování sčítají okrskové volební komise, jejichž činnost není v gesci ČSÚ. Komise, jejichž členy mohou nominovat kandidující subjekty, vyhotovují zápis o průběhu a výsledku hlasování. Je jejich odpovědností, aby správně spočítaly a zapsaly zjištěné údaje, což členové komisí stvrzují svými podpisy na zápisech,“ uvedla pro EuroZprávy.cz mluvčí úřadu Petra Báčová.

Tyto zápisy jsou podle ní následně předány Českému statistickému úřadu. „Ten může kontrolovat pouze formální náležitosti těchto dokumentů. Nemá přístup k samotným hlasovacím lístkům ani další volební dokumentaci,“ uvedla pro EuroZprávy.cz mluvčí ČSÚ.

Chtilek poukazuje také na to, že velmi záleží na podobě volebního lístku a že kandidáti na jeho druhé straně mohou být znevýhodněni, což ukázal právě případ poslance Kupky. Soud už proto doporučil, aby se netiskly volební lístky na obě strany.

Podle původních výsledků se za ODS ve Středočeském kraji dostali do Sněmovny Jan Skopeček, Veronika Vrecionová, Vojtěch Munzar a Petr Bendl, kteří byli v čele kandidátky. Kupkovi mandát těsně unikl. Původně získal 4168 preferenčních hlasů, což bylo více než Vrecionová a Munzar. Na zvolení to ale nestačilo, protože zůstal těsně pod hranicí pěti procent preferenčních hlasů. Při kontrole soudu ale získal preferenčních hlasů více, takže mandát dostal namísto Bendla.

Související

Poslanecká sněmovna

ANO by bez d´Hondtovy metody mělo v roce 2017 o 15 křesel méně

Kdyby d'Hondtova metoda, kterou zrušil Ústavní soud, nebyla použita ve sněmovních volbách v roce 2017, přišlo by vládní hnutí ANO o 15 mandátů. Místo nynějších 78 křesel by jich v dolní komoře mělo 63. Současná koalice ANO a ČSSD s podporou komunistů by pak neměla většinu. Disponovala by 96 hlasy, nyní jich má 108. Vyplývá to z přepočtu, který dnes zveřejnila Česká televize (ČT).
ODS, ilustrační foto

ODS hrozí pokuta za předvolební kampaň v roce 2017

Občanským demokratům hrozí za chyby ve vyúčtování kampaně před sněmovními volbami v roce 2017 až půlmilionová pokuta. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí našel celkem 12 nedostatků, zároveň ale uvedl, že nešlo o černé financování.

Více souvisejících

volby 2017 Roman Chytilek (politolog) Martin Kupka (ODS) Nejvyšší správní soud ODS Středočeský kraj Petr Bendl čsú

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy