Praha - Nejvyšší správní soud (NSS) při přepočítávání preferenčních hlasů v polovině Středočeského kraje zjistil, že poslanecký mandát za ODS ve Středočeském kraji získal starosta obce Líbeznice Martin Kupka. Ten ve Sněmovně nahradí díky kroužkům Petra Bendla, který byl čtvrtý na kandidátce. Podobně masivní přepočítávání hlasů ještě nikdy neproběhlo, říká pro EuroZprávy.cz politolog Roman Chytilek.
Špatný přepočet vznikl kvůli tomu, že Kupkovo jméno bylo na 31. pozici na druhé straně volebního lístku a některé komise jeho kroužky nezapočítaly. Soud zjistil pochybení bezmála v 200 okrscích, ve stovce to bylo u kandidátů na zadní straně volebního lístku. Soud také zjistil, že ODS měla dostat o 14 hlasů méně, ale podle něj to nebylo nic zásadního a rozložení sil ve Sněmovně se tím nezmění.
„Podobně masivní přepočítávání hlasů ještě nikdy neproběhlo. Soudy ale už několikrát do výsledků voleb významně vstoupily, NSS například v roce 2004 zrušil výsledek senátních voleb v jednom pražském obvodu kvůli nekalé kampani (toto rozhodnutí později revokoval Ústavní soud) nebo v roce 2006 zrušil Krajský soud v Brně výsledky voleb v jedné městské části, protože část hlasovacích lístků byla bez úředního razítka," připomíná pro server EuroZprávy.cz politolog Roman Chytilek z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.
Předseda středočeské ODS Jan Skopeček varoval, že zjištěné chyby ohrožují legitimitu voleb. Podle Chytilka ale situace tak dramatická není. „Legitimitu voleb pravděpodobně zjištěné nedostatky neohrozí, protože NSS postupoval v tomto případě s velkým citem pro volební spravedlnost. Spíš vynesou do popředí problematiku preferenčního hlasování,“ vysvětluje pro EuroZprávy.cz politolog.
Případ ve Středočeském kraji ale podle něj ukázal, že volební komise nejsou dostatečně proškoleny v tom, jak preferenční hlasy sčítat, což se ukázalo v tom, že některé komise automaticky přiznávaly preferenční hlasy prvním kandidátům, i když jim je voliči neudělili.
To, že problémy mohou vznikat právě na straně volebních komisích, naznačil i Český statistický úřad (ČSÚ). „Výsledky hlasování sčítají okrskové volební komise, jejichž činnost není v gesci ČSÚ. Komise, jejichž členy mohou nominovat kandidující subjekty, vyhotovují zápis o průběhu a výsledku hlasování. Je jejich odpovědností, aby správně spočítaly a zapsaly zjištěné údaje, což členové komisí stvrzují svými podpisy na zápisech,“ uvedla pro EuroZprávy.cz mluvčí úřadu Petra Báčová.
Tyto zápisy jsou podle ní následně předány Českému statistickému úřadu. „Ten může kontrolovat pouze formální náležitosti těchto dokumentů. Nemá přístup k samotným hlasovacím lístkům ani další volební dokumentaci,“ uvedla pro EuroZprávy.cz mluvčí ČSÚ.
Chtilek poukazuje také na to, že velmi záleží na podobě volebního lístku a že kandidáti na jeho druhé straně mohou být znevýhodněni, což ukázal právě případ poslance Kupky. Soud už proto doporučil, aby se netiskly volební lístky na obě strany.
Podle původních výsledků se za ODS ve Středočeském kraji dostali do Sněmovny Jan Skopeček, Veronika Vrecionová, Vojtěch Munzar a Petr Bendl, kteří byli v čele kandidátky. Kupkovi mandát těsně unikl. Původně získal 4168 preferenčních hlasů, což bylo více než Vrecionová a Munzar. Na zvolení to ale nestačilo, protože zůstal těsně pod hranicí pěti procent preferenčních hlasů. Při kontrole soudu ale získal preferenčních hlasů více, takže mandát dostal namísto Bendla.
Související
ANO by bez d´Hondtovy metody mělo v roce 2017 o 15 křesel méně
ODS hrozí pokuta za předvolební kampaň v roce 2017
volby 2017 , Roman Chytilek (politolog) , Martin Kupka (ODS) , Nejvyšší správní soud , ODS , Středočeský kraj , Petr Bendl , čsú
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 1 hodinou
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 7 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 9 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 10 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková