Velká chybovost sčítání hlasů při letošních volbách do Poslanecké sněmovny vyvolala debatu o volebním systému a způsobu volení vůbec. Ústavní právníci Marek Antoš a Pavel Hasenkopf se v pořadu Českého rozhlasu Plus Pro a proti zamýšleli nad možnými změnami ve volebním zákonu.
Nejvyšší správní soud nařídil největší přepočítávání hlasů v historii. Ve Středočeském kraji se muselo přepočítat 915 volebních okrsků, protože v nich nebyly připočteny přednostní preferenční hlasy pro starostu obce Líbeznice Mgr. Martina Kupku (ODS). Ten byl na kandidátce zapsán na jednom z nevolitelných nejnižších míst, na druhé straně hlasovacího lístku. Právě tyto hlasy však nebyly podle autora stížnosti na volební výsledky zohledněny. Soud mu dal za pravdu, a proto došlo k přepočítání hlasů. Právě tak se dostal Martin Kupka do dolní komory Parlamentu.
Ona velká chybovost zaskočila i ústavní právníky Marka Antoše a Pavla Hasenkopfa. Podle Antoše to bylo čistě lidské selhání. Na tom se shoduje i Hasenkopf: „Jde čistě o detaily. Pochybení ve Středočeském kraji nebyl politický záměr, ale lidská chyba. Teoreticky by mělo stačit, kdybychom měli jednostranné volební lístky,“ dodal právník. Na čem se oba však neshodnou je volební systém.
Česká republika má poměrný volební systém, který pracuje s přepočtem hlasů na mandáty pomocí tzv. volebních dělitelů. Je to model, na nějž si několikrát stěžoval Andrej Babiš, protože mu brání v sestavení většiny v Poslanecké sněmovně. Většinový volební systém by mu ji zajistil. „Poměrný volební systém je rakovina jakéhokoli politického systému. Nahraďme ho většinovým, a tohle vůbec nebudeme muset řešit,“ říká Hasenkopf na obhajobu pro menší politické strany nevýhodného systému, který by podle něj vyřešil nesprávné přepočítávání hlasů.
Marek Antoš však říká: „Náš volební systém má výhodu v tom, že se hlasy sčítají ve volebních místnostech, tudíž je méně náchylný k nějaké manipulaci. I ovlivnění jednoho nebo dvou okrsků by nemělo díky tomuto systému žádný význam,“ a dodává: „Je třeba si vybrat mezi tím, jestli chceme systém, který je obtížněji zneužitelný, ale může mít chybovost, nebo systém, který nebude mít chybovost, ale bude riziko, že by ho někdo mohl zmanipulovat úmyslně.“
Marek Antoš by si však dokázal představit, kdyby se dva dny trvající volby zkrátily pouze na jeden. „Klidně bychom mohli přejít k jednodenním. Čeští voliči obecně chodí méně k volbám, než je evropský průměr, přestože mají dvoudenní možnost,“ myslí si ústavní právník. Pavel Hasenkopf je jiného názoru: „Přijde méně voličů. V absolutních číslech bude méně chyb, ale na procenta to bude pořád stejné. Já považuji dvoudenní volby za velký výdobytek pro voliče, kteří si mohou lépe naplánovat svůj čas.“
Související

Fiala vysvětlil důvody, proč lidé mohou volit až od 18 let

Pavel by byl pro snížení věkové hranice u prvovoličů na 16 let
Volby , volby 2017 , Pavel Hasenkopf
Aktuálně se děje
před 9 minutami

V Čechách hrozí odpoledne silné bouřky, vyplývá z výstrahy
Aktualizováno před 10 minutami

Prezident Pavel tři týdny po inauguraci navštívil Senát
před 24 minutami

Pavel navrhne na ústavní soudce kandidáty, o nichž nebude pochybovat
před 25 minutami

Čínská armáda chce posílit spolupráci s Rusy
před 26 minutami

V Rusku zadrželi amerického novináře. Je podezřelý ze špionáže
Aktualizováno před 49 minutami

EU našla shodu na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie
před 55 minutami

Na Facebooku by mohla v rámci Evropy skončit politická reklama
před 58 minutami

Policie ukončila vyšetřování pražské kauzy Dozimetr
Aktualizováno před 1 hodinou

Nafta v Česku je nejlevnější od loňského ledna, zlevňuje i benzin
před 1 hodinou

Ukrajinci přiznali, že Rusové u Bachmutu opět postoupili
Aktualizováno před 1 hodinou

Ruský otec odsouzený v souvislosti s obrázkem dcery byl zadržen v Minsku
před 1 hodinou

Pobrexitový paradox: Britové mají větší důvěru v EU než ve svůj parlament
před 1 hodinou

Papež se nejspíš zotaví do Velikonoc, klinika je v obležení novinářů
Aktualizováno před 1 hodinou

Ředitelka základní školy měla falešný diplom. Teď jí hrozí osm let vězení
před 2 hodinami

Tchaj-wan očekává méně tvrdou reakci Číny na schůzku prezidentky v USA
před 2 hodinami

V USA se při výcviku srazily dva vojenské vrtulníky
před 4 hodinami

Předpověď počasí na víkend: Může ještě sněžit, ačkoliv bude nad nulou
před 4 hodinami

Velikonoce 2023: Suverénně nejdražší v historii. Češi utratí o 30 % více než loni a o 50 % více než průměrně v letech 2016 až 2022
před 4 hodinami

Brazilský exprezident Bolsonaro se vrací do vlasti, řekl, že opozici vést nechce
před 4 hodinami
Hrdina Hotelu Rwanda, Paul Rusesabagina přiletěl do USA
Paul Rusesabagina, kterého proslavil film Hotel Rwanda o genocidě v této africké zemi, přiletěl do Spojených států. Ve středu o tom informoval bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan.
Zdroj: ČTK