Kalousek: Mohli jsme mít 80 mandátů a diktovat směřování země. Tohle je nefér, komunistického fízla podpořit nemůžu

Praha – Podle návrhu by měl mít rozpočet na příští rok schodek 50 miliard korun. To se ale pravici nelíbí. Například exministr financí Miroslav Kalousek navrhl snížení deficitu zhruba na polovinu. S odkazem na nového premiéra také poukázal na to, že když nemůže člověku věřit, protože je to komunistický fízl, tak ho nemůže ani podpořit.

Kalousek tvrdí, že kdyby byl ministr financí po celou dobu, co vláda vládla, tak by byl rozpočet vyrovnaný. „Ale rozpočet nesmíme vnímat jako něco, co se připravilo rok. To je výsledek dlouhodobé rozpočtové politiky,“ vysvětloval Kalousek ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. 

Poukazuje na to, že pokud se v rozpočtu zvyšují výdaje, měly by se zvyšovat kvůli investicím – což se ale neděje. Dnes vládnoucí politici si tak prý jen kupují hlasy voličů a projídají peníze. „Ta rozežranost je obrovská,“ varoval Kalousek, podle kterého minulá vláda investovala ještě méně, než v době recese ta, ve které seděl Kalousek.

Vláda tak dobré časy používala k tomu, že rozdávala. „A až dobré časy nebudou, tak se vláda dostane do neřešitelné situace, protože peníze sice nebudou, ale výdaje zůstanou. My se zadlužujeme jenom na to, že to letos projíme, a to je nemorální, to je nefér,“ zlobí se předseda poslaneckého klubu TOP 09.

V rozpočtu také podle něj chybí jakákoliv odpověď na výzvu ze stárnutí populace, zdravotní a sociální pojištění. „Opravdu je to jenom spotřební, přerozdělovací rozpočet, který dobré časy využívá k tomu, že si aktuálními penězi, spotřebou nakupuje voliče, nemá žádnou vizi a nemyslí na budoucnost,“ tvrdí

Kromě rozpočtu Kalousek mluvil třeba o Demokratickém bloku. Poukázal na to že vznikl kvůli ustavující schůzi sněmovny a že není jeho cílem hledat strategii pro sbližování politických stanovisek. „Já patřím k těm, kteří by si to přáli.“ připomněl.

Důrazně odmítl, že by to byl „Kalouskův blok“. „Kdyby to byl Kalouskův blok, který jsem navrhoval už v roce 2016 a ve kterém by se spojily všechny středopravicové strany, tak by vyhrál volby, protože by měl 80 mandátů a diktoval by další směřování země,“ posteskl si někdejší šéf TOP 09, jehož strana se do Sněmovny nakonec dostala jen s odřenýma ušima.

Na jednání s Andrejem Babišem prý sice půjde a šéfa ANO vyslechne, dodal ale, že TOP 09 jako celek odmítne Babišovu vládu podpořit. „I kdyby byl Babiš čistý jako lilie, kdyby nebyl obviněn policií a kdyby to nebyl starý estébák, tak nemůžeme podpořit jeho autoritativní změny mířící k autoritativnějšímu vládnutí, které prosazuje,“ zdůraznil Kalousek.

Na závěr přidal i soukromou poznámku.„Pokud někým opovrhuji a nemohu mu věřit, protože je to komunistický fízl, tak ho nemůžu podpořit, a to je postoj TOP 09,“ dodal Kalousek.

Související

Miroslav Kalousek

Kalousek zkritizoval návrh státního rozpočtu. Vládu osočil ze lži

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek kritizoval návrh státního rozpočtu vlády slovy, že jde o "účetní zoufalství lidí, kteří vůbec netuší, jaké systémové změny by měli promítat do fiskální politiky." Na sociální síti X naznačil, že kabinet opět neříká pravdu.

Více souvisejících

Miroslav Kalousek Demokratický blok Andrej Babiš top 09 Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy