Co bude dál, pokud Babišova vláda nezíská důvěru?

Praha - Premiér Andrej Babiš požádá Poslaneckou sněmovnu o důvěru jeho vládě až v lednu příštího roku. Podle prohlášení všech politických subjektů v dolní komoře Parlamentu to vypadá, že důvěru vláda nezíská.

Prezident Miloš Zeman včera odpoledne oficiálně jmenoval novou vládu. Menšinový kabinet složený z členů hnutí ANO a odborníků má třicet dní na to, aby požádal Sněmovnu o důvěru. Předseda vlády Andrej Babiš prohlásil, že tak učiní až v lednu. Nejpozději může požádat o důvěru 12. ledna, tedy třicátý den. Po drtivém volebním vítězství hnutí ANO hlava státu deklarovala, že umožní Babišovi i druhý pokus na sestavení vlády, pokud se většina poslanců vysloví proti vládě. 

Ústava ČR říká: "Předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů," píše se v článku 68 ve druhém odstavci. Třetí odstavec pak zmiňuje: "Vláda předstoupí do třiceti dnů po svém jmenování před Poslaneckou sněmovnu a požádá ji o vyslovení důvěry." To pro shrnutí. Rozpory se vedou ohledně druhého pokusu o vyslovení důvěry, o kterou by mohl opět požádat Babiš, jak naznačil Zeman. 

Na "bianco šek," jak druhý pokus nazval prezidentský kandidát Michal Horáček, má však hlava státu podle Ústavy ČR právo. V článku 68 v odstavci 4 se píše: "Pokud nově jmenovaná vláda nezíská v Poslanecké sněmovně důvěru, postupuje se podle odstavce 2 a 3. Jestliže ani takto jmenovaná vláda nezíská důvěru Poslanecké sněmovny, jmenuje prezident republiky předsedu vlády na návrh předsedy Poslanecké sněmovny."

Z toho jasně vyplývá, že prezident může pověřit po neúspěšném prvním pokusu opět Babiše. Může a nemusí. Třetí pokus by měl dostat někdo jiný, jak další věta ve zmíněném čtvrtém odstavci praví. 

Pokud Babišova vláda nezíská důvěru na první pokus, musí podat demisi. Prezident republiky je povinen ji přijmout. Vláda bude hlavou státu pověřena vykovávat svůj mandát v demisi do té doby, než se ustaví nový kabinet. Vzhledem k tomu, že Babišův kabinet byl jmenován bez týdne po dvou měsících, je možné, že nás čeká obdobná situace. Navíc platí, že premiér požádá o důvěru až v lednu. 

Popišme si situaci na příkladu. Dejme tomu, že Babiš požádá o důvěru až v nejzazší možný termín, 12. ledna. Sněmovna mu důvěru nevysloví. Po ustavující schůzi nově složené dolní komory pak vláda podá demisi, kterou předá prezidentovi. Hlava státu ji přijme a jak avizovala, pověří Babišův kabinet, aby zemi vedl v demisi, dokud nebude sestavena nová vláda. Aby toho nebylo málo, prezident hned pověří předsedu vlády v demisi sestavením nového kabinetu. Andrej Babiš by tak mohl být premiér v demisi a designovaný premiér v jedné osobě. Babišovi nezbude nic jiného, než se pokusit znovu jednat se všemi politickými subjekty. To může trvat opět měsíc. Pokud se znovu na koalici s nikým neshodne, možná se pokusí o novou menšinovou vládu. 

Nové ministry, tedy pokud některé obmění, představí prezidentovi. Vláda bude jmenována a bude mít opět třicet dní na to, aby požádala o důvěru. To bychom se mohli nacházet někde v půlce února. A pokud Andrej Babiš řekl, že první pokus vyslovení důvěry jeho kabinetu zkusí až lednu kvůli tomu, že nechce lidem kazit Vánoce, pak by se mohlo stát, že druhý pokus odloží až na březen jen proto, aby občanům nekazil sportovní zážitky ze Zimních olympijských her, které končí 25. února.

To všechno je jen kdyby. Také se může stát, že kabinet dostane podporu na první pokus díky SPD a KSČM. Ačkoliv Tomio Okamura je proti tomu, aby byl ve vládě trestně stíhaný premiér. Mezitím může Poslanecká sněmovna vydat k trestnímu stíhání Jaroslava Faltýnka a Andreje Babiše (oba hnutí ANO) a situace se možná otočí. Třeba se najde subjekt, kterému vadí čistě a pouze Babišova osoba v čele. Pokud by ve vládě nebyl, je teoreticky možná nějaká koalice nebo tolerance menšinového kabinetu. 

Čeho se občané patrně nemusí obávat, jsou předčasné volby. Podle volebních preferencí by se totiž některé strany ani možná nedostaly do Sněmovny. Zejména pokračuje pád ČSSD. Na hraně by byli lidovci, TOPka a nejspíš komunisté. Dalším důvodem by však bylo pravděpodobné posílení preferencí hnutí ANO, které by získalo více mandátů a teoretickou šanci mít většinu ve Sněmovně. Politické hrátky se vším všudy.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Miloš Zeman Poslanecká sněmovna ústava čr Hnutí ANO Svoboda a přímá demokracie (SPD) KSČM

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

před 44 minutami

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Roman Červenka během oslav na Staroměstském náměstí Prohlédněte si galerii

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Možnost použít ATACMS proti Rusku je klíčovým momentem války. USA se přímo zapojí do války, varuje Kreml

Rusko varovalo, že použití amerických raket dlouhého doletu proti jeho území vyvolá „odpovídající a hmatatelnou“ reakci. Podle ruského ministerstva zahraničí by takový útok znamenal přímé zapojení Spojených států a jejich spojenců do bojů proti Rusku. Uvedl to server BBC s tím, že rozhodnutí USA je klíčovým momentem války.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy