Češi zase musí být něco extra? Jen u nás musí obrečet, že pracují 24 hodin! U Jílkové se řešilo ožehavé téma

Praha - V diskuzním pořadu Michaely Jílkové Máte slovo debatovali hosté o povinnosti zavírat obchody o sedmi státních svátcích. Svůj názor přišli obhajovat Alexandra Udženija (ODS), Jiří Mihola (KDU-ČSL), viceprezidentka Hospodářské komory ČR Irena Bartoňová Pálková a předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová.

Jako první dostala slovo Alexandra Udženija: "Zákon omezuje lidi. Proč jenom sedm svátků, proč ne všechny? Je v tom akorát zmatek. My jsme proti. Dali jsme návrh na zrušení zákona," řekla na úvod místopředsedkyně ODS.

"My bychom byli rádi, kdyby prošlo všech třináct dnů. Spíše by mě zajímalo, proč nejste rychlí třeba při tvorbě sociálních zákonů?" ptá se Udženiji Renáta Burianová, předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu. Debata se stočila k magickému číslu 200, které určuje hranici metrů čtverečních, kdy je obchod ze zákona zavřený. "Proč zrovna obchody nad 200 metrů? Tomu já také nerozumím, je to diskriminační," reagovala Irena Bartoňová z Hospodářské komory ČR.

Jiří Mihola (KDU-ČSL) se postavil na stranu rodin: "Fandím prodavačkám. Je dobře, že jsou doma s dětmi," reagoval tak na kritiku z řad diváků, kdy si prodavačka postěžovala, že je ráda doma, protože si konečně odpočine. Poté se však vrátil ke stanovené hranici dvou set metrů čtverečních: "Například Velká Británie má 280 metrů hranici. Každá země to má jinak nastavené," vysvětlil Mihola a dodal: "Pojďme ale diskutovat o té hranici. Německo a Rakousko třeba hranici nemají a jsou tam v pohodě. Jsem rád, že členka ODS je ochotná diskutovat o zákonu," řekl na adresu místopředsedkyně občanských demokratů.

Renáta Burianová se zase tvrdě ohradila vůči námitce, že podniky musí propouštět zaměstnance nebo jim snižovat mzdy. Reagovala tím na poznámku jednoho z podnikatelů, že to jsou možné nástroje, jak kompenzovat ztráty o státních svátcích, když musí mít zavřeno a stejně za tyto dny platit nájem.

K tomu se vyjádřil i Jiří Mihola: "Jen u nás se to musí obrečet. My jsme taková rarita. Nikde není indicie, že by to nějaké podnikatele položilo," oponoval podnikateli.

Poté v publiku vystoupil jeden pedagogický pracovník, který řekl, že rodina trpí, jestliže není pospolu. Připomněl, že některé prodavačky pracují desítky hodin pod umělým osvětlením. Zdůraznil, že matky mají zůstat doma a vychovávat děti. Udženija však kontrovala: "A co ostatní zaměstnanci? Co třeba pracovníci na letišti? Co zaměstnanci v České televizi? Ty taky musí pracovat dvacet čtyři hodin," řekla rázně členka ODS. 

Renáta Burianová se divila, že pravice vůbec nevidí, že o státních svátcích má zavřené obchody vícero zemí: "Všechny země kolem nás to mají. Nad tím se nepozastavujete? Přiblížili jsme se evropským zemím, zlepšili jsme pracovní podmínky, zaměstnavatelé s tím nemají problém," hájila zákon za odborářka.

"Já nechci řešit jaké je to venku. Omezuje to zkrátka svobodu podnikání, svobodu volby," oponovala Bartoňová z Hospodářské komory ČR. Udženija s ní souhlasila a dodala, že zákon na zrušení zákazu prodeje o státních svátcích už byl předložen: "Na jeho podporu máme hlasy ODS, TOP 09, hnutí ANO se také vyjádřilo a SPD," dodala na závěr poslankyně.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Michaela Jílková státní svátek Obchody Česká televize

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy