EU zmutovala do děsivé podoby? Východní Evropa není dobytý prostor, zní z Česka

Praha - Evropská komise (EK) se domnívá, že v Polsku hrozí jasné riziko závažného porušení vlády práva a spustila postup, na jehož konci zemi hrozí pozastavení hlasovacích práv v Evropské unii. Podle ekonoma a někdejšího vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Václava Klause Jiřího Weigla je třeba se hlasitě ozvat.

Český premiér Andrej Babiš vyjádřil naději, že Polsko komisi přesvědčí, že vláda práva v zemi ohrožena není. Česko podle něj zareaguje na základě výsledku jednání Bruselu a Varšavy. „Respektujeme rozhodnutí Evropské komise, které musíme ale nejdříve analyzovat. Pevně věřím, že se problém podaří vyřešit dialogem mezi Polskem a Evropskou komisí a najde se racionální kompromis,“ doplnil ho nový šéf české diplomacie Martin Stropnický.

„Teď nejde o to, že se tento záměr zřejmě nezdaří, protože Maďarsko oznámilo připravenost jej na Evropské radě vetovat. Jde o děsivé potvrzení toho, do jakých poměrů dnešní EU zmutovala. Dávno přestala být technokratickým neideologickým rámcem pro rozšiřování všestranné spolupráce členských států a přeměnila se v militantní pokrokářskou aktivistickou organizaci protlačující silou v celé Evropě levicové představy o přeměně společnosti,“ říká v souvislosti s krokem EK Weigl.

Jakékoliv ideologické odchylky od levicového západního mainstreamu se podle něj Brusel snaží nemilosrdně trestat. „Pravicově konzervativní polská vláda nevyhovuje, proto je třeba s ní za každou cenu zatočit,“ vysvětluje na stránkách Institutu Václava Klause.

Poukazuje na to, že dnešní polsko-unijní spor může některým pamětníkům nebo historikům připomínat jugoslávsko-sovětskou roztržku na konci 40. let minulého století, kdy se Stalin pokusil podřídit si silou neposlušného Tita. „Paralel je až příliš mnoho. Dnešní Evropská komise hraje v současné roztržce stejnou roli jako Kominforma (internacionála komunistických stran) ve sporu sovětsko-jugoslávském – rovněž se pasuje na jediného vykladače ideologické čistoty a neposlušného člena obviňuje z ideologických úchylek. V případě Jugoslávie to kdysi byl 'pravicový oportunismus', polským zločinem je dnes 'ohrožení evropských demokratických hodnot',“ myslí si ekonom.

V obou případech je podle něj ideologie hlavně zástěrkou boje o moc. „Jde o exemplární podrobení hlavního reprezentanta skupiny reptajících nových členských zemí moci hegemonů – tj. v dnešní EU Německa a Francie – a vynucení si touto cestou plné poslušnosti a disciplíny uvnitř bloku,“ píše Weigl.

Podle jeho názoru je nutné jasně říci, že Německo a Francie nevyhrály žádnou velkou evropskou válku a že východní Evropa není dobytý prostor. „Studená válka neskončila proto, že jsme chtěli nahradit sovětský diktát poručníkováním německo-francouzským a jednu povinnou levičáckou ideologii vyměnit za její novou mutaci. Měla-li by se EU vyvíjet touto cestou, je třeba ji zásadně odmítnout. Záleží-li nám na tom, aby se historie neopakovala, potom naším heslem dneška musí být – Ruce pryč od Polska,“ dodává ekonom.

Související

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

Více souvisejících

evropská komise Polsko Jiří Weigl

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy