ROZHOVOR - E-Government neboli elektronické volby mohou v Česku znít jako hudba budoucnosti, přesto mají svá pozitiva. Nelze se ale vyhnout ani negativním stránkám, které spočívají zejména v jejich možné napadnutelnosti. Upozornil na to miliardář Karel Janeček po vystoupení prezidentských kandidátů na debatě pořádané projektem Prezident 21 v Centru současného umění DOX v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.
Jak jste byl spokojený s prezidentskou debatou, kterou inicioval projekt Prezident 21?
Mně se ta debata líbila. Byla docela živá a mám z ní dobrý pocit.
Dozvěděl jste se od kandidátů něco nového?
Fakticky zase úplně ne. Ale spíš se člověk dozvěděl to, že jak ty lidi vnímají, jakým způsobem působí a komunikují, jak se vyjadřují. Takže to je velmi zajímavé. Obohatit se v tomto smyslu.
Máte mezi nimi nějakého svého favorita?
Určitě. Mám své preference. To rozhodně ano.
Prozradíte koho?
To ne. Vzhledem k tomu, že jsem autor občanské hry Prezident 21, tak si chci udržet nezávislost.
Co jste říkal na tvrzení Michala Horáčka, který přirovnal možné zvolení prezidenta pomocí Vašeho nového způsobu hlasování k výrobě destilované vody?
Já nevím, jestli to je jeho názor, ale myslím si, že pan Horáček se k tomu vyjádřil proto, že má docela hodně hlasů proti.
Stejně jako Petr Hannig, který má také dost hlasů proti.
Ano, ale pan Hannig není v tomto smyslu moc výrazný, protože nemá moc hlasů pro. Když se podíváte na průběžné výsledky, tak pan Horáček by na tom nebyl špatně, ale má poměrně dost hlasů proti, na rozdíl třeba od pana Hilšnera nebo Drahoše.
Tvrdil jste, že byste tento nový způsob hlasování chtěl aplikovat do voleb do Poslanecké sněmovny. Je to vůbec reálné?
Určitě je to reálné. Samozřejmě je otázka, jestli už ty příští volby do Poslanecké sněmovny. Tam bych viděl pravděpodobnost pouze 38,2 %, ale ty další už skoro určitě (usmívá se).
Na Vašem twitterovém účtu jste vyjádřil určitou spokojenost, že ANO nezískalo spolu s SPD většinu ve Sněmovně. Nehrozil by v případě aplikace Vašeho systému pravý opak?
Naopak. Když se budeme bavit o efektu více hlasů, tak ten pomáhá těm, kteří jsou více konsensuální neboli odstraňuje nevýhodu třeba politických stran, které bojují o stejného voliče. Takže v tomto smyslu. Ukázaly to i data SPD, která je někdy považována za extrémistickou, takže to je strana, jež nebude dostávat moc těch druhých a třetích hlasů. To znamená, že s Demokracií 21 by SPD určitě oslabila. A podobně ANO by určitě neposílilo a komunisté by také oslabili. To se ukázalo, když jsme udělali průzkum před parlamentními volbami. Komunisté by oslabili zásadně.
V občanské hře Prezident 21 má člověk k dispozici čtyři hlasy, 3 plusové a jeden minusový. Jak by to vypadalo, kdyby třeba do Poslanecké sněmovny kandidovalo dvacet politických stran nebo hnutí?
Klíčovou vlastností Demokracie 21 je více hlasů než je vyhrávajících kandidátů. To znamená, že když vyhrává jeden, jako v případě prezidentské volby, tak to jsou dva, případně tři hlasy. Ty tři hlasy jsme dali právě proto, že jsme v první fázi hry měli více jak 600 nominovaných, proto jsme to už ve druhém kole neměnili. Kdyby to bylo tak, že kandidátů je méně, tak by stačily dva hlasy pro. Pro volby do Poslanecké sněmovny navrhujeme dvoumandátové obvody, tedy v každém volebním obvodu vyhrají dva kandidáti, přičemž každý volič bude mít čtyři hlasy pro a jeden hlas proti. Zde se síla Demokracie 21 projeví ještě o dost více, než v případě jednoho vítěze. Právě aplikace D21 pro volby do Poslanecké sněmovny přinese radikální zlepšení fungování demokracie.
Demokracie 21 už funguje v některých menších městech například v Říčanech. Máte od nich zpětnou vazbu nebo nápady na zlepšení?
D21 je parametrický systém, kdy každý má nějaký počet hlasů pro a proti. Počet hlasů pro a proti se dá samozřejmě měnit, ale principiálně není nic, co by šlo nějak měnit či vylepšovat. Nicméně zpětná vazba z Říčan i odjinud je skvělá.
Jak to vidíte do budoucna s technologiemi? Budeme volit například přes mobilní telefon?
E-Government je skvělá věc, viz Estonsko. Na druhou stranu je pravda, že z hlediska bezpečnosti si nemůžou dovolit elektronické volby země na federální úrovni, protože, bohužel, je internet zranitelný. K tomu aby byly i volby naprosto bezpečné, aby neexistovala částka peněz, která může volby v nějakém smyslu hacknout, se musí změnit protokol internetu. To je ještě trochu budoucnost. Navzdory této slabině je jednoznačně e-Government dobrá cesta ve smyslu měst, obcí atd., protože tam není motivace, aby někdo vynaložil stovky miliónů dolarů na hacknutí volby starosty.
Související
Neuspěl Karel Janeček ani jiní stěžovatelé. ÚS ukončil přezkum prezidentských voleb
Janeček si nadále stěžuje na vyřazení z prezidentské volby. Obrací se na ÚS
Karel Janeček , prezident čr , prezidentské volby 2018 , Demokracie 21
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 2 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák