ROZHOVOR - E-Government neboli elektronické volby mohou v Česku znít jako hudba budoucnosti, přesto mají svá pozitiva. Nelze se ale vyhnout ani negativním stránkám, které spočívají zejména v jejich možné napadnutelnosti. Upozornil na to miliardář Karel Janeček po vystoupení prezidentských kandidátů na debatě pořádané projektem Prezident 21 v Centru současného umění DOX v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.
Jak jste byl spokojený s prezidentskou debatou, kterou inicioval projekt Prezident 21?
Mně se ta debata líbila. Byla docela živá a mám z ní dobrý pocit.
Dozvěděl jste se od kandidátů něco nového?
Fakticky zase úplně ne. Ale spíš se člověk dozvěděl to, že jak ty lidi vnímají, jakým způsobem působí a komunikují, jak se vyjadřují. Takže to je velmi zajímavé. Obohatit se v tomto smyslu.
Máte mezi nimi nějakého svého favorita?
Určitě. Mám své preference. To rozhodně ano.
Prozradíte koho?
To ne. Vzhledem k tomu, že jsem autor občanské hry Prezident 21, tak si chci udržet nezávislost.
Co jste říkal na tvrzení Michala Horáčka, který přirovnal možné zvolení prezidenta pomocí Vašeho nového způsobu hlasování k výrobě destilované vody?
Já nevím, jestli to je jeho názor, ale myslím si, že pan Horáček se k tomu vyjádřil proto, že má docela hodně hlasů proti.
Stejně jako Petr Hannig, který má také dost hlasů proti.
Ano, ale pan Hannig není v tomto smyslu moc výrazný, protože nemá moc hlasů pro. Když se podíváte na průběžné výsledky, tak pan Horáček by na tom nebyl špatně, ale má poměrně dost hlasů proti, na rozdíl třeba od pana Hilšnera nebo Drahoše.
Tvrdil jste, že byste tento nový způsob hlasování chtěl aplikovat do voleb do Poslanecké sněmovny. Je to vůbec reálné?
Určitě je to reálné. Samozřejmě je otázka, jestli už ty příští volby do Poslanecké sněmovny. Tam bych viděl pravděpodobnost pouze 38,2 %, ale ty další už skoro určitě (usmívá se).
Na Vašem twitterovém účtu jste vyjádřil určitou spokojenost, že ANO nezískalo spolu s SPD většinu ve Sněmovně. Nehrozil by v případě aplikace Vašeho systému pravý opak?
Naopak. Když se budeme bavit o efektu více hlasů, tak ten pomáhá těm, kteří jsou více konsensuální neboli odstraňuje nevýhodu třeba politických stran, které bojují o stejného voliče. Takže v tomto smyslu. Ukázaly to i data SPD, která je někdy považována za extrémistickou, takže to je strana, jež nebude dostávat moc těch druhých a třetích hlasů. To znamená, že s Demokracií 21 by SPD určitě oslabila. A podobně ANO by určitě neposílilo a komunisté by také oslabili. To se ukázalo, když jsme udělali průzkum před parlamentními volbami. Komunisté by oslabili zásadně.
V občanské hře Prezident 21 má člověk k dispozici čtyři hlasy, 3 plusové a jeden minusový. Jak by to vypadalo, kdyby třeba do Poslanecké sněmovny kandidovalo dvacet politických stran nebo hnutí?
Klíčovou vlastností Demokracie 21 je více hlasů než je vyhrávajících kandidátů. To znamená, že když vyhrává jeden, jako v případě prezidentské volby, tak to jsou dva, případně tři hlasy. Ty tři hlasy jsme dali právě proto, že jsme v první fázi hry měli více jak 600 nominovaných, proto jsme to už ve druhém kole neměnili. Kdyby to bylo tak, že kandidátů je méně, tak by stačily dva hlasy pro. Pro volby do Poslanecké sněmovny navrhujeme dvoumandátové obvody, tedy v každém volebním obvodu vyhrají dva kandidáti, přičemž každý volič bude mít čtyři hlasy pro a jeden hlas proti. Zde se síla Demokracie 21 projeví ještě o dost více, než v případě jednoho vítěze. Právě aplikace D21 pro volby do Poslanecké sněmovny přinese radikální zlepšení fungování demokracie.
Demokracie 21 už funguje v některých menších městech například v Říčanech. Máte od nich zpětnou vazbu nebo nápady na zlepšení?
D21 je parametrický systém, kdy každý má nějaký počet hlasů pro a proti. Počet hlasů pro a proti se dá samozřejmě měnit, ale principiálně není nic, co by šlo nějak měnit či vylepšovat. Nicméně zpětná vazba z Říčan i odjinud je skvělá.
Jak to vidíte do budoucna s technologiemi? Budeme volit například přes mobilní telefon?
E-Government je skvělá věc, viz Estonsko. Na druhou stranu je pravda, že z hlediska bezpečnosti si nemůžou dovolit elektronické volby země na federální úrovni, protože, bohužel, je internet zranitelný. K tomu aby byly i volby naprosto bezpečné, aby neexistovala částka peněz, která může volby v nějakém smyslu hacknout, se musí změnit protokol internetu. To je ještě trochu budoucnost. Navzdory této slabině je jednoznačně e-Government dobrá cesta ve smyslu měst, obcí atd., protože tam není motivace, aby někdo vynaložil stovky miliónů dolarů na hacknutí volby starosty.
Související
Neuspěl Karel Janeček ani jiní stěžovatelé. ÚS ukončil přezkum prezidentských voleb
Janeček si nadále stěžuje na vyřazení z prezidentské volby. Obrací se na ÚS
Karel Janeček , prezident čr , prezidentské volby 2018 , Demokracie 21
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák